Search
Close this search box.

Fintech review – Češi v čele růstu a propad bitcoinu

Fintech review – Češi v čele růstu a propad bitcoinu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. 3D tisk i prodej letenek. Češi jsou v top pětce žebříčku nejrychleji rostoucích firem (Aktuálně.cz). Do první pětky žebříčku Technology Fast 500 EMEA se dostaly české společnosti Prusa Research a Kiwi.com. Výrobce 3D tiskáren Prusa Research vyrostl za poslední čtyři roky o 17 122 procent.
  2. Obchody s bitcoiny spustil i majitel newyorské burzy, nastal ale cenový masakr kryptoměn (E15.cz). Společnost ICE tento týden spustila obchody s kontrakty na cenu bitcoinu. Následně došlo k pádu ceny bitcoinu o zhruba 1 500 dolarů, na kterém se svezly s přibližně 20% propadem i další kryptoměny.
  3. Záchrana pro sledovače mobilů, nebo Velký bratr? Čína začala zavádět chytré přechody pro chodce (Lupa.cz). Nové chytré přechody mají lépe varovat například nepozorné chodce, kteří za chůze sledují telefony. Stejné senzory, které mají zvyšovat bezpečnost, jsou používány k monitorování krimináního chování, záznam z nich putuje přímo k policii. Kritici se bojí zneužití takového systému.
  4. Ovocný džus bez čekání. Fruitisimo spustilo aplikaci pro objednání z mobilu (CzechCrunch.cz). Fruitisimo nabízí vlastní aplikaci, ve které se zákazník přihlásí do věrnostního systému a následně může provádět celou objednávku z mobilu. Na pobočce si pak jen vyzvedne hotový nápoj bez čekání ve frontě.
  5. Nejlevnější směnárna. Karty Revolut už se nebojte (Peníze.cz). Revolut asi pro mnoho čtenářů nebude žádnou novinkou. I pro ně by ale detailní článek o fungování platební karty od britského startupu mohl být poučný.
  6. Dětské účty učí děti nakládat s penězi, ale výběry z bankomatu stojí až stovku (Novinky.cz). Podle průzkumu banky Creditas mají děti zájem o správu osobních financí na vlastních účtech. Pozor by si měly děti dávat na výběry z bankomatů cizích bank, které bývají u dětských účtů zpoplatněny.
  7. Těžba kryptoměn na webech vyprodukovala 800 tun oxidu uhličitého (SvětChytře.cz). Podle studie Kaspersky Lab měla zařízení využívaná k těžbě kryptoměn dodatečný příkon 18,8 gigawattu. Kryptoměny těží i zařízení, jejichž majitelé o tom nemusí nutně vědět, využívat výkonu cizích počítačů dokáží třeba i internetové stránky.
  8. Vyděračský software ustupuje, nahrazuje ho těžba kryptoměn. Phishingové útoky jsou stále dokonalejší (ČT24.cz). Na zneužívání cizích zařízení bez vědomí uživatele upozorňuje i Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost. Těžba kryptoměn skrze malware vytlačuje vyděračské útoky, které jsou na ústupu, za cíl si současný nežádaný software dává chovat se co nejméně nápadně a snižovat výkon napadeného počítače jen mírně, aby mohl v napadeném zařízení fungovat co nejdéle.
  9. Venezuelská centrální banka zjišťuje, jestli může držet kryptoměny. Důvodem jsou americké sankce (iRozhlas.cz). Státní společnost Petróleos de Venezuela chce po centrální bance přijetí kryptoměn, protože má kvůli sankcím problém s přijímáním plateb konvenčními kanály. Sama společnost nechce kryptoměny prodávat, musela by se totiž registrovat na burze a projít hloubkovou kontrolou, a tak žádá centrální banku, aby kryptoměnami zaplatila subjektům, kterým firma dluží.
  10. Uber sjednotí aplikace. Odvoz autem i jídlo budete objednávat z jednoho místa (MobilMania.cz). Uber sjednotí svou hlavní aplikaci s aplikací na rozvoz jídla Uber Eats. Kromě toho přichází s pár novinkami, zvýší například bezpečnost nastupování do aut, kdy si cestující může ověřit identitu řidiče skrze čtyřmístný PIN, dále aplikace upozorní cestujícího, když vystupuje do pruhu pro cyklisty.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Nová doba, staré pravdy

Ropa za třicet dolarů za barel a nějaké drobné, výnosová křivka v USA pod jedním procentem, denní pohyby