Search
Close this search box.

Kolik byste vydělali při investici 1 000 Kč do Facebooku, Netflixu a 8 dalších firem?

1000 Kč

Pokud patříte mezi pravidelné čtenáře našeho blogu, víte jakou váhu přikládáme diverzifikaci. S námi investujete do stovek firem po celém světě. Přesto neuškodí se jednou za čas podívat na známé a úspěšné firmy a zpětně zhodnotit jejich cestu za úspěchem.

Některé z firem, zmiňovaných v dnešním článku, vstupovaly na trh jako nadějné, pokrokové společnosti. Přesto jen málokdo si dokázal představit úspěch, kterého se jim podaří dosáhnout. Jiné firmy se staly veřejně obchodovatelnými až v posledních letech a jejich vstup na burzu byl velkou událostí pro všechny fanoušky světa financí.

Jak se jednotlivým firmám dařilo, případně nedařilo, si můžete přečíst a prohlédnout v následujících odstavcích. U každé z firem můžete zjistit, na kolik byste si přišli při investici 1 000 Kč hned po vstupu firmy na burzu. Pro zjednodušení nepočítáme s vyplácenými dividendami a zanedbáváme výkyvy v měnových kurzech při přepočtu do korun, a proto výslednou částku berte spíše jako ilustraci, nežli jako přesnou hodnotu.

V každém grafu naleznete 2 hodnoty. Fialová, výraznější, znázorňuje firmu, které se graf týká. Šedá, méně výrazná, odpovídá vývoji amerického indexu S&P 500 a slouží pouze k porovnání s vývojem amerického trhu v daném období. Veškeré hodnoty jsou platné k 10.7.2018.

Facebook

Sociální síť Facebook, v posledních měsících známá spíše pro své skandály, se dlouhé roky snažila vyhnout vstupu na burzu. Odolávat se ji dařilo až do roku 2012, kdy (především kvůli překročení hranice 500 akcionářů) se 18. května stala veřejně obchodovatelnou.

Pokud byste se při vstupu Facebooku na burzu rozhodli nakoupit akcie za 1 000 Kč, měly by aktuálně hodnotu přes 5 000 Kč a vaše investice by se zhodnotila v průměru o více než 30 % ročně.

Graf 1: Vývoj 1000 Kč investovaných při vstupu společnosti Facebook na burzu (data)

Vývoj 1000 Kč investovaných při vstupu společnosti Facebook na burzu

Netflix

Firmu Netflix, která umožňuje svým předplatitelům sledovat filmy online, zná v dnešní době už téměř každý. V roce 2002, kdy 23. května vstupovala na burzu, si však o online streamování filmů mohla nechat jen zdát. Peníze v té době sice vydělávala na předplatitelském systému, ale filmy její uživatelé nesledovali přes internet, nýbrž přes DVD, které dostávali do svých poštovních schránek.

S růstem rychlosti internetu a ochotou lidí za filmy platit, se firmě Netflix podařilo růst raketovým tempem. Pokud byste se rozhodli při jejím vstupu na burzu nakoupit akcie za 1 000 Kč, měly by aktuálně hodnotu okolo 350 000 Kč. Vaše investice by se tak v průměru zhodnotila o více než 43 % ročně.

Graf 2: Vývoj 1000 Kč investovaných při vstupu společnosti Netflix na burzu (data)

Apple

Poručík Dan mě přiměl investovat do nějaké ovocnářské firmy. A pak mi jednou volal, že už se nikdy nebudeme muset starat o peníze. A tak jsem řekl, to je dobrý! O jednu starost míň.

Známý citát Foresta Gumpa poměrně přesně popisuje vývoj akcií společnosti Apple. V době vydání filmu (1994) to však s firmou vypadalo všelijak. Od 12. prosince 1980, kdy se Apple stala veřejně obchodovatelnou společností se toho událo mnoho. Cena akcií, ač oproti vstupu na burzu dvojnásobná, nijak nepřesvědčovala. V době premiéry se firma potácela bez svého zakladatele Steva Jobse, který se do velení vrátil až roku 1997. Robert Zemeckis, režisér filmu Forest Gump, tak nemohl ani tušit, do jakých výšin cena akcií této „ovocnářské firmy“ naroste.

Díky vydání iPhonu a dalších přelomových technologií, by vaše investice 1 000 Kč z prosince roku 1980 měla aktuální hodnotu přes 370 000 Kč. Podařilo by se vám tak (dvěma velkým krizím navzdory) dosáhnout zhodnocení 17 % ročně.

Graf 3: Vývoj 1000 Kč investovaných při vstupu společnosti Apple na burzu (data)

Amazon

Firma Amazon, pojmenovaná podle jihoamerické Amazonky, vznikla jako online knihkupectví. Časem se kromě knih začala zaměřovat i na prodej dalšího zboží a nejen díky množství produktů, které aktuálně nabízí, je z jejího zakladatele Jeffa Bezose nejbohatší muž planety.

V období kolem roku 2000, spojovaného s tzv. dot-com bublinou, to s firmou nevypadlo nejlépe. Zatímco však většina internetových firem období krize nepřežila, Amazonu se podařilo těžké roky překonat.

Momentálně je firma Amazon jednou z nejhodnotnějších firem na trhu, a i proto by vaše investice 1 000 Kč z 15. května 1997 měla aktuální hodnotu téměř 900 000 Kč. Podařilo by se vám tak dosáhnout zhodnocení okolo 38 % ročně.

Graf 4: Vývoj 1000 Kč investovaných při vstupu společnosti Amazon na burzu (data)

Google

Firma, která se proslavila především díky svému internetovému vyhledávači vstoupila na burzu 19. srpna 2004. Od té doby se prosadila v téměř každé oblasti online světa, ať už jde o videa, chytré telefony, či webové aplikace určené pro úpravu dokumentů. Přesto naprostou většinu zisků společnosti tvoří reklamy, jimiž jsou služby tohoto internetového giganta protkané skrz na skrz.

I díky tomu se firma Google řadí mezi nejhodnotnější společnosti a málokdo se pozastaví nad slovy jako googlovat, či googlit.

Pokud byste se v roce 2004 rozhodli investovat 1 000 Kč do společnosti Google (nyní vystupující pod mateřskou Alphabet Inc.), měla by vaše investice hodnotu okolo 23 000 Kč. Znamenalo by to pro vás průměrné zhodnocení přes 25 % ročně.

Graf 5: Vývoj 1000 Kč investovaných při vstupu společnosti Google na burzu (data)

Microsoft

Společnost, známá především díky operačnímu systému Microsoft Windows a kancelářskému balíčku Microsoft Office, na burzu nijak nespěchala. Neměla totiž důvod. Každý rok se ji dařilo končit v plusu, nepotřebovala peníze na stavbu továren a neměla tak ani za co pořádně utrácet.

Vstoupila proto na burzu až 11 let po svém vzniku, 13. března 1986. Po úspěších na poli operačních systému a kancelářských programů přišla krize roku 2000, kdy firma (tak jako mnoho jiných) ztratila dvě třetiny své hodnoty. Kromě jiných problémů čelila soudním řízením za monopolní praktiky, kterými úmyslně poškozovala svou konkurenci.

Hodnotou akcií nedokázal posunout ani dnes legendární Windows XP, či vydání populární herní konzole Xbox. K výraznějšímu nárůstu tak došlo až v poslední letech. I díky tomu by 1 000 Kč investovaných v roce 1986 do společnosti Microsoft mělo aktuální hodnotu přes 1 000 000 Kč. Dosáhli byste tak zhodnocení o necelých 24 % ročně.

Graf 6: Vývoj 1000 Kč investovaných při vstupu společnosti Microsoft na burzu (data)

Vývoj 1000 Kč investovaných při vstupu společnosti Microsoft na burzu

Tesla

Jedna z nejpokrokovějších a zároveň na burze nejnadhodnocenějších firem vstoupila na do světa veřejné obchodovatelnosti 29.června 2010. Akcionáři si od té doby příliš nelámou hlavu s tím, že se automobilce Tesle dlouhodobě nedaří dostat do plusu a vkládají svou důvěru v genialitu ředitele firmy Elona Muska.

I proto by 1 000 Kč investovaných před osmi lety mělo aktuální hodnotu přes 13 000 Kč. To odpovídá průměrnému ročnímu zhodnocení přes 38 % ročně.

Graf 7: Vývoj 1000 Kč investovaných při vstupu společnosti Tesla na burzu (data)

Vývoj 1000 Kč investovaných při vstupu společnosti Tesla na burzu

AMD

AMD je americká hardwarová společnost, soustřeďující se na výrobu procesorů, GPU a čipsetů. Od 17. března 1980, kdy vstoupila jako veřejně obchodovatelná společnost na burzu, je vývoj její akcií jako jedna dlouhá skluzavka.

Velká část historie firmy je velký souboj s konkurenční firmou Intel, které se několikrát téměř podařilo vymazat AMD z pole počítačových komponentů. I přesto by investice 1 000 Kč nebyla záporná a její hodnota by nyní dosahovala částky překračující 5 000 Kč. To odpovídá ročnímu zhodnocení okolo 4,5 % ročně, které je pod 9% růstem indexu S&P 500 za dané období.

Graf 8: Vývoj 1000 Kč investovaných při vstupu společnosti AMD na burzu (data)

Snapchat

Před více než rokem (2.3.2017) vstoupila Snap Inc. stojící za aplikací Snapchat na burzu. Od té doby prošla radikální změnou vzhledu a začala prodávat speciální brýle zvané Spectacles, určené pro nahrávání krátkých videí do aplikace Snapchat.

Žádná ze změn však uživatele a především akcionáře nepřesvědčila o tom, že by se firma ubírala správným směrem a i kvůli tomu by investice 1 000 Kč za téměř rok a půl měla hodnotu pouze 550 Kč.

Graf 9: Vývoj 1000 Kč investovaných při vstupu společnosti Snapchat na burzu (data)

Vývoj 1000 Kč investovaných při vstupu společnosti Snapchat na burzu

Twitter

Sociální sítí jsme tento článek začali, jinou sociální sítí i skončíme. Společnost Twitter, která na burzu vstoupila o rok a půl později (7.11.2013), než její úspěšnější konkurent Facebook, si užila volný pád hodnoty akcií. Od konce roku 2016, kdy se mimo jiné objevily spekulace o možném prodeji celé platformy, se podařilo Twitteru zastavit propad a díky rostoucímu množství uživatelů a vyššímu přísunu peněz z reklam začala hodnota jeho akcií růst.

Investice 1 000 Kč z roku by nepřekonala růst amerického indexu, ale k dnešnímu datu by se její hodnota pohybovala kolem 1 000 Kč. V následujících letech se teprve ukáže, jestli si Twitter i nadále udrží posilující trend.

Graf 10: Vývoj 1000 Kč investovaných při vstupu společnosti Twitter na burzu (data)

Většina firem zmiňovaných v tomto článku jsou úspěšné a známé firmy, kterým se podařilo překonat konkurenci a stát se mistrem ve svém oboru. Burza je plná úspěšných, ale i neúspěšných příběhů o vzestupu a pádu firem.

I proto v Portu diverzifikujeme vaše investice a zatímco vám nemůžeme slíbit desítky procent ročně, chráníme vás proti úpadku jednotlivých společností. Jak a kam investujeme se můžete dočíst na našem webu.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

portu-crypto

#28 – Ethereum ETF zklamaly

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události

holka s nákupem

Trpělivost přináší peníze

Lidská mysl je příliš složitá a rozmanitá na to, aby se dala popsat (byť sebesložitějším) ekonomickým modelem. Ačkoliv