Search
Close this search box.

Jak dopadla Buffettova sázka na pasivní investování?

sázka páka

Jeden z nejbohatších lidí na světě, Warren Buffett, který za velkou část svého bohatství vděčí svým správným investičním rozhodnutím, zvítězil v sázce uzavřené před 10 lety. Vsadil se tehdy, že jím vybraný indexový fond (pasivní investice, sledující vývoj trhu) porazí skupinu jakýchkoliv hedge fondů (rizikové investiční fondy, které se snaží o vysokou ziskovost při jakémkoliv ekonomickém vývoji).

Že si za svým názorem stojí, podložil sázkou o 500 000$, kterou nabídnul uzavřít s kýmkoliv, kdo by měl zájem. Dalo se čekat, že manažeři hedge fondů se budou řadit do fronty a hádat se o to, kdo s legendárním investorem uzavře sázku a dokáže jemu, i veřejnosti, že jeho fond je ten nejlepší. Místo toho však nastalo dlouhé období ticha, kdy se k sázce nepřihlásil ani jeden z nich. Dlouhé čekání prolomil až Ted Seides, manažer fondů, které vybírají hedge fondy a do těch vkládají klientské peníze.

Po vyjednávání o podmínkách se dohodli, že každá ze stran vsadí 320 000$ (které v době sázky také investovali, tak, aby se do doby ukončení sázky zhodnotily na hodnotu 2 x 500 000$ – ty se nakonec zhodnotily na 2 x 1 100 000$). Zatímco Warren Buffett vsadil na obyčejné ETF sledující vývoj indexu S&P 500, jeho sok zvolil 5 fondů, investujících do různých hedge fondů. Podmínkou pak bylo, že oba dva zahrnou veškeré poplatky, které klienti platí. Vzhledem k americkým zákonům, které na tuto dohodu nahlížejí jako na nelegální hazard, využili sázkaři služby Long Bets, díky které lze uzavřít veřejnou sázku, jejíž výhra jde na účet charity dle výběru vítěze. Vítězem sázky se měl stát ten, jehož volba dosáhne většího zhodnocení od 1.1.2008 do 31.12.2017.

Průběh sázky

Pro investorský svět nešlo jen o sázku dvou movitých pánů. Šlo o sázku, která měla zasadit tvrdou ránu táboru, jehož zástupce sázku prohraje. Začal tak ostře sledovaný souboj indexových fondů, zastávaných Warrenem Buffettem, jimž do karet hrají nízké poplatky, s hedge fondy, preferovanými Tedem Seidesem, jejichž předností jsou týmy profesionálů, které za nimi stojí.

Krátce po uzavření sázky přišla hluboká krize, se kterou se hedge fondy vypořádaly o něco lépe. Díky aktivnímu přístupu dokázaly na některé z propadů reagovat a snížit svojí ztrátu např. uzavíráním krátkých pozic (tzn. vydělávají ve chvíli, kdy společnost prodělává). Nic to však nezměnilo na tom, že i tyto fondy utrpěly hluboký propad.

Postupem času však nedokázaly konkurovat vývoji trhu a už nějaký čas před koncem sázky bylo jasné, že se vítězem stane Warren Buffett.

Graf 1: Vývoj sázky Warrena Buffetta a Teda Seidese při ukázkové investici 1000 Kč (data – jména vybraných fondů nejsou známé veřejnosti, data za rok 2017 budou s největší pravděpodobností zveřejněna na konci února v roční zprávě Berkshire Hathaway, výhra Buffetta je ale potvrzena.)

Vývoj sázky Warrena Buffetta a Teda Seidese při ukázkové investici 1000 Kč

Jak to?

Jak je možné, že profesionálové ve svém oboru prohráli, i když neměli soupeře? Jak by sázka dopadla, kdyby trhy více klesaly? A jak se k tomu stavíme my v Portu?

Vezměme to od začátku. Prohra profesionálů je přisuzována několika faktorům. Hlavním jsou vysoké poplatky, které se v průměru pohybují kolem 2 % z investice. Krom toho si fondy účtují dalších 10-20 % z výnosu. Index se tak nepodařilo porazit ani jednomu z nich. Paradoxem však je, že Warren Buffett by svou sázku výrazně vyhrál i při zanedbání veškerých poplatků.

Další „výmluvou“ je příznivý vývoj trhu, nahrávající pasivnímu investování. Nesmíme však zapomínat, že sázku postihla hluboká krize kolem roku 2008. ETF sledující vývoj S&P 500, které Buffett vybral, dosáhl na průměrné zhodnocení kolem 7 % ročně. Pokud spočítáme zhodnocení indexu S&P 500 od roku 1928, dopočítáme se průměrného zhodnocení kolem 10 % (cca 7 % po očištění od inflace). Nemůžeme tak mluvit o žádné obzvlášť příznivé chvíli (více se dočtete ve článku o správném načasování investice).

A jak se k této sázce stavíme v Portu? Warren Buffett ukázal, že diverzifikace a nízké poplatky jsou správnou cestou za vysokým zhodnocením investice. Kromě ETF sledujícího vývoj indexu S&P 500 zařazujeme do klientských portfolií instrumenty z mnoha dalších míst světa (kde všude Portu investuje). Zajišťujeme tak vysokou diverzifikaci, která je důležitá jak v období ekonomického růstu, tak v období ekonomického poklesu. Sám Warren Buffett se nechal slyšet, že nemá problém uzavřít sázku znovu. Otázkou je, jestli najde soka, který na sázku přistoupí. My v Portu věříme v sílu pasivního investování, a proto tím sokem určitě nebudeme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

EURUSD

Parita eura a dolaru

Minulý týden (14.7.) se stalo něco, co jsme už 20 let neviděli. Hodnota dvou nejpoužívanějších

Smart Beta ETF – Investice budoucnosti

Díky rozmanitosti trhu a investičních nástrojů se značně ztížil výběr investorům při snaze zhodnotit své finanční prostředky. Jedním