Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.
- Některé velké banky se chtějí zapojit do chytré karantény (ČeskéNoviny.cz). Velké banky nabídnou ministerstvu zdravotnictví data svých klientů pro zpřesnění chytré karantény. Ta má být spuštěna po Velikonocích a bude u infikovaných podle dat z mobilních telefonů a platebních karet mapovat jejich pohyb za posledních pět dní.
- Pryč od hotovosti. Osm z deseti Čechů nyní platí častěji kartou (iDnes.cz). Průzkum proběhl již během koronavirové pandemie a ukazuje, že Češi v současnosti neradi platí hotovostí. Podle Světové zdravotnické organizace sice bankovky nejsou semeništěm virů, mohou je ale přenášet stejně jako jiné předměty.
- Obchodníci reagují na zákaz prodeje v kamenných obchodech. Většina firem rozjíždí e-shopy (iRozhlas.cz). Nepříjemná situace se možná v některých ohledech projeví pozitivně. Vlastní e-shop by pravděpodobně časem stejně potřebovala každá firma, která by chtěla zůstat konkurenceschopná.
- EET bude pozastavena na dobu nouze a tři měsíce k tomu, rozhodla vláda (ČT24.cz). Z původního plánu odložit start třetí a čtvrté fáze EET se vzhledem k vývoji situace přešlo k úplnému pozastavení EET. Kromě toho také stát přispěje firmám na mzdy a odpustí minimální zálohy na OSVČ na půl roku.
- Ceny nájmů v centru Prahy klesají, uvolnily se byty z Airbnb (Měšec.cz). K poklesu cen samozřejmě vede nepřítomnost turistů v centru Prahy a dočasný zákaz Airbnb. Samotný realitní trh zatím drží.
- Těžaři kryptoměn místo dolování virtuálních mincí hledají lék na koronavirus (E15.cz). Program Folding@home od vědců ze Stanfordovy univerzity využívá výpočetní síly domácích počítačů po celém světě, která v součtu tvoří jeden z nejvýkonnějších superpočítačů vůbec. V současnosti se výzkum tohoto programu soustřeďuje na hledání léku na koronavirus, s čímž pomáhá třeba i těžařská společnost CoreWeave, která se rozhodla poskytnout výkon šesti tisíc svých grafických karet na potřeby Folding@home.
- Celo hází rukavici Libře od Facebooku. Jaký má smysl a šanci uspět? (Lupa.cz). Celo chce využívat blockchainu ke snadným mobilním platbám a levným mezinárodním převodům finančních prostředků. Součástí platformy jsou i dvě kryptoměny, Celo Gold a Celo Dollar, která je ukotvená na dolar.
- Zachraňte naše pivo, vyzývají Čechy minipivovary. Potřebují prodat 300 000 piv, které se mohou zkazit (Lidovky.cz). Výše zmiňujeme, že firmy jsou kvůli koronaviru nuceny zakládat e-shopy. Patří mezi ně i pivovary, ty navíc mají podporu ve formě iniciativy Zachraň pivo, která sdružuje malé pivovary a pomáhá jim zprostředkovat prodej piva, které by se jinak zkazilo.
- Medvědí trend: Co (ne)dělat a jak dlouho (to) může trvat? (InvestičníWeb.cz). Medvědí trend na akciových trzích, do toho velká nervozita na trhu s dluhopisy, média plná nepěkných zpráv o koronaviru a hrozbách pro ekonomiku. Co v takové situaci dělat, když nechcete okolní svět úplně ignorovat?
- Nevíte, jak se učit doma s dětmi? Tyhle stránky vám pomůžou (SvětChytře.cz). Motivovat děti k domácímu studiu může být náročné, dvojitě to pak platí u těch menších, kterým musí s učením pomáhat rodiče. Školy ale zůstanou zavřené pravděpodobně aspoň do konce května, takže domácích úkolů bude spíše přibývat. Pomoc zdarma nabízí mimo jiné i velká vydavatelství.