Centrální banky nadále zvyšují úrokové sazby a akciové trhy nadále klesají, což indikuje zpomalování ekonomiky. Tentokrát však indexy stáhly s sebou i takzvané „Big Tech“ společnosti. Jedná se o technologické společnosti s nejvyšší tržní hodnotou – Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet a Meta Platforms.
Na řadu přišel také Big Tech
Velké technologické společnosti přinášely svým akcionářům v uplynulém desetiletí nadprůměrné výnosy a investoři je často považovali za bezpečné útočiště. Staly se nejoblíbenějšími akciemi na trhu a začaly tvořit základ indexů S&P 500 a Nasdaq.
Poměrně dobře odolávaly výkyvům trhu během pandemie Covid-19 a současné energetické krize. Zatímco menší technologické společnosti ztratily v mnoha případech polovinu až tři čtvrtiny své tržní hodnoty, výše zmíněné společnosti odepsaly jen asi 20 až 25 %. Hůře na tom byla pouze Meta, kterou trápila řada problémů. Po minulém týdnu to však již neplatí.
Po zveřejnění čtvrtletních čísel, která investory ve většině případů zklamala a naznačila zpomalení růstu, výrazně poklesly i tržní hodnoty velkých technologických společností. Jen mezi 25. a 28. říjnem klesla hodnota těchto společností o 700 miliard USD. Od té doby se pokles nezastavil. Navíc vzhledem k tomu, že tyto společnosti tvoří největší složku indexů S&P 500 nebo Nasdaq, stáhly je s sebou dolů. Proč Big Tech ztratil tolik ze své hodnoty?
Pokles tržní hodnoty jednotlivých společností mezi 25. a 28. říjnem. Dohromady přišly Big Tech společnosti o 700 miliard dolarů.
Ekonomické zpomalení je tady
Jak jsme již zmínili výše, prudký pokles hodnoty velkých technologických společností byl vyvolán především jejich čtvrtletními čísly. Ta naznačovala, že po letech konjunktury skutečně přichází hospodářské zpomalení.
Alphabet, mateřská společnost Googlu, nesplnil očekávání analytiků. Technologický gigant potvrdil klesající poptávku po online reklamě, protože podniky po celém světě začínají utahovat opasky. Wall Street očekává, že tento trend bude pokračovat a společnost Alphabet, která generuje většinu svých příjmů z reklamy, na to doplatí. Tržní hodnota společnosti se od začátku roku propadla již o 40,8 %. Microsoft se propadl poté, co se ukázalo, že jeho cloudový byznys, který je hlavním zdrojem růstu, začíná zpomalovat. Segment zaměřený na prodej hardwaru rovněž nedosáhl lepších výsledků, což svědčí o nižších výdajích zákazníků na IT infrastrukturu a služby. Akcie společnosti Microsoft letos odepsaly 35,1 % své hodnoty.
Investory nepříjemně překvapila také společnost Amazon. Její výsledky nebyly tak špatné, jak předpovídalo vedení společnosti. Největší světový internetový prodejce oznámil, že bude čelit náročným makroekonomickým výzvám v podobě zpomalující se ekonomiky a nižších spotřebitelských výdajů. Hodnota Amazonu letos klesla o 45,6 % a poprvé od roku 2020 se dostala pod hranici 1 bilionu dolarů.
Meta Platforms, matka Facebooku a Instagramu, zažívá ještě větší propad. Inzerenti snižují výdaje na reklamu, čínský TikTok získává na trhu stále větší prostor a budování metaverza stojí peníze. Hodně peněz. Jen za posledních 12 měsíců podnik utratil více než 13 miliard dolarů za budování Zuckerbergova snu. Ziskové marže společnosti tím trpí a investoři z toho nejsou nadšeni. Akcie společnosti Meta letos klesly o 73,5 % a jsou nejníže od roku 2015.
Cenový vývoj akcií jednotlivých Big Tech společností v tomto roce.
Posledním z velkých technologických gigantů, který se nějakým způsobem drží a ztratil „jen“ 21 % své hodnoty, je Apple. Co znamená pád technologických gigantů pro běžného investora?
Příležitost
Přestože situace na finančních trzích není růžová a velké technologické společnosti čelí skutečným problémům, může to být právě dobrá příležitost do nich investovat. Dlouhá léta byly akcie těchto společností považovány za drahé, ale dnes jsou na úrovni, která může být pro investory atraktivní. Silné a diverzifikované podnikání těchto společností by mělo být základem pro to, aby bez větších problémů přečkaly těžké makroekonomické období. Pro investory, kterým se výše uvedené společnosti líbí a chtějí do nich investovat, může být současná situace vítanou příležitostí, jak je zařadit do svých portfolií.
Investovat do akcií Big Tech lze nyní také přímo prostřednictvím investiční platformy Portu.
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
– Článek není investičním doporučením.
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů.
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové.
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích.
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.