Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇
Studie společnosti BlackRock doporučuje pro optimální portfolio alokaci 84,9 % Bitcoinů
Co se stalo:
Společnost BlackRock, největší a nejvlivnější správce aktiv na světě, ve své studii o alokaci aktiv uvádí, že Bitcoin by měl být pro investory usilující o maximalizaci výnosů velmi důležitý. Studie, publikovaná už v roce 2022, se teď znovu dostala do světla reflektorů.
Zjištění BlackRocku ukazují, že pro portfolio 60-40 (60 % akcií a 40 % dluhopisů) s pevnou averzí k riziku γ = 1,50 je optimální alokace Bitcoinu ohromujících 84,9 %. Zbývajících 15,1 % autoři studie radí rozdělit mezi akcie a dluhopisy.
Co to znamená:
Názory BlackRocku na Bitcoin se v posledních letech výrazně změnily. Ještě v roce 2017 ředitel firmy Larry Fink označil nejstarší kryptoměnu za „index praní špinavých peněz“. Od té doby ale změnil názor jak on, tak celá společnost a v červenci 2023 BlackRock podal u americké Komise pro cenné papíry a burzy žádost o vytvoření spotového ETF na Bitcoiny.
V Evropě už se dá do Bitcoinu investovat prostřednictvím takzvaných ETP. To sebou nese řadu výhod, v Česku tak třeba díky tomu můžete využít hodnotový a časový test. Pomocí ETP můžete investovat i díky službě Portu Crypto.
Další FinTech zprávy:
Investice do FinTechů klesly o 17 %. Globální financování FinTechů v první polovině roku 2023 kleslo na 52,4 miliardy dolarů, což je o 17 % méně než ve druhé polovině roku 2022. Největší podíl investic připadá na USA. V Evropy, na Blízkém východě a Africe klesly investice do FinTechů na méně než polovinu.
Francouzský úřad pro ochranu soukromí zpochybňuje legálnost Worldcoinu. Kryptoměna Worldcoin, o které jsme psali třeba v našem týdením newsletteru, se dostala do pozornosti francouzského úřadu, protože její shromažďování biometrických údajů se „zdá být sporné.“
Australský regulátor žaluje brokera eToro. Australská komise pro cenné papíry a investice žaluje online investiční platformu kvůli údajnému selhání čestného a spravedlivého jednání při prodeji jejího produktu CFD (contract for differences), v jehož důsledku 77 % retailových klientů přišlo o peníze.