Search
Close this search box.

#295 – Trend ETF roste

Zámořské a evropské indexy zakončují poslední červencový týden v kladném teritoriu. S&P 500 přidal 0,8 %, Nasdaq Composite 1,6 %. Evropský Euro Stoxx 50 je výše o 1,4 %. Pozitivně překvapila tentokrát Asie, konkrétně čínský Hang Seng za uplynulý týden vzrostl o úctyhodných 4,4 %. Japonský Nikkei 225 přidává 1,4 %.

Fed opět zvyšuje. Fed podle drtivé většiny předpokladů zvýšil úrokové sazby o 0,25 p.b. na rozmezí 5,25 % až 5,5 %. Jedná se o 11. zvýšení sazeb za rok a půl a sazby jsou nejvýše za posledních 22 let. Zvýšení přišlo i navzdory klesající inflaci a překvapivě silnému růstu americké ekonomiky ve 2. kvartálu. Předseda Fedu Powell letos pokles sazeb neočekává. Ekonomiku ale prý čeká „hladké přistání“.

Počkáme si na data. Své úrokové sazby zvýšila i ECB, a to také o 0,25 p.b. Úrok, který banky získávají za uložení peněz na jeden den u Evropské centrální banky, se zvedl na 3,75 %. Růst cen je sice v eurozóně nejnižší od ledna 2022, s nejnovější hodnotou inflace ve výši 5,5 % ale nemůže být ECB spokojena. Podle prezidentky centrální banky bude další rozhodování založeno na nejnovějších datech z ekonomiky. 

Rekordní příliv do ETF. Celková hodnota peněz investovaných do globálních ETF fondů na konci června dosáhla rekordních 10,5 bilionu dolarů. Jen během uplynulého měsíce do nich přiteklo 103 miliard dolarů, což zvýšilo přírůstek od začátku roku na 376 miliard dolarů. Historicky se jedná o třetí největší příliv za prvních 6 měsíců v roce. ETFkám, zdá se, věří kromě Portu i řada dalších.

inflow etfs

Portu Street. Mezi takzvanou Main Street (obyčejní lidé) a Wall Street (investiční bankéři a institucionální investoři) se po 4 letech prohlubují neshody. Poslední trendy ukazují, že Main Street je ohledně finančních trhů výrazně optimističtější než Wall Street. A co na to Portu Street? My jsme v klidu, protože investujeme dlouhodobě a pravidelně, takže krátkodobé výkyvy nás jen tak z míry nevyvedou.

main street

Jak poroste svět? Nejnovější odhad Mezinárodního měnového fondu do konce roku 2024 očekává zpomalení celosvětového ekonomického růstu. Predikuje, že skutečný celosvětový HDP poroste o 3 %  jak v roce 2023, tak i v roce 2024. V roce 2022 očekával růst 3,5 %. Nejvyšší míra růstu se očekává v rozvojových zemích a Asii. Růst USA má sice zpomalit, zůstane však stabilní.

ekonomika

Černé zlato. Ceny ropy se vyšplhaly na nová tříměsíční maxima. Přispěly k tomu omezené dodávky ropy na trh a vyhlídky na nová opatření na podporu čínské ekonomiky. Cena severomořské ropy Brent se pohybuje nad 83 dolary za barel, americká WTI nad 79 dolary. K maximům z loňska má však stále daleko, a snad to tak zůstane. Vyšší cena ropy by totiž mohla znovu zvýšit inflaci.

Barbenheimer. V uplynulém týdnu vzaly svět útokem dva zcela odlišné filmy, Barbie Oppenheimer. Kina si konečně mohou mnout ruce, protože letošní fláky zatím moc nezaujaly. Přesto si oba filmy navzájem pomohly, protože mnoho lidí je zhlédlo ve stejný den. Výsledkem je první víkend v historii, kdy jeden film vydělal 100 milionů dolarů a druhý překonal hranici 50 milionů dolarů. Už jste filmy viděli?

barbie

Nový Bitcoin, nebo shitcoin? Za novým projektem Worldcoin stojí jedna z největších IT celebrit Sam Altman – zakladatel a ředitel OpenAI, která zodpovídá za zrod fenoménu ChatGPT. Worldcoin má být „kryptoměna s revolučním přístupem“, která se na rozdíl od Bitcoinu snaží bojovat proti jakékoliv anonymitě. K jeho založení je potřeba registrace skutečných údajů uživatele, a dokonce i sken oční duhovky.

Párty skončila. Čistý zisk největších evropských ropných firem ShellTotalEnergies Equinor se propadl zhruba o polovinu. Společnosti, které si donedávna užívaly rekordní zisky tak s nižšími cenami ropy a zemního plynu čeká návrat do reality. Ta ale také není zrovna temná. Zmíněné firmy vyprodukovaly zisk v řádech stovek miliard korun za jediné čtvrtletí.

Zpět ke hvězdám. Akcie Googlu a Mety během tohoto týdne prudce vzrostly. Dva dominantní hráči na trhu s online inzercí těží z toho, že odvětví se vzpamatovává z předešlého poklesu. Akcie Google si letos připsaly už 45 % a Meta dokonce 150 %. Akcie obou firem tak míří ke svým historickým maximům.

Moneta a Trinity hlásí výsledky. Zatímco Moneta Money Bank dosáhla meziročně nižšího zisku, Trinity Bank hlásí nárůst o desítky procent. Čistý zisk Monety za první pololetí meziročně klesl o 13,7 % na 2,5 miliardy korun. Trinity Bank, která patří mezi menší české bankovní domy, vykázala v prvním pololetí zisk před zdaněním 427 milionů korun, což je meziroční nárůst o 37 %.


Co nás čeká v příštím týdnu? 


Po americké a evropské centrální bance zasedne v následujícím týdnu ta česká. ČNB drží svou klíčovou sazbu na 7 % už rok a změna, ať už směrem nahoru nebo dolů, by byla velkým překvapením. Inflace v Česku sice klesla, hodnota 9,7 % je ale stále nahony vzdálená 2% inflačnímu cíli. Pokud chcete o novinkách vědět co nejdříve, doporučujeme sledovat náš Twitter nebo Portu magazín


Co nového v Portu?


V návaznosti na kroky ECB v Portu zvýšíme od 1. srpna úrokovou míru u hotovostní složky eurové Investiční rezervy, a to na 3,25 % p.a. Korunová verze našeho nejkonzervativnějšího investičního produktu zůstává beze změny, její hotovostní složka je stále úročena 6,6 % p.a.


V soutěži Zlatá koruna v kategorii FinTech se nám podařilo již počtvrté stanout na stupních vítězů. V letošním roce jsme opět obsadili zlatou příčku a stali se nejlepším FinTechem pro rok 2023. I přes složité období se nám daří k pasivnímu investování přivádět stále nové lidi, což je pro nás veliký úspěch. Dnes máme přes 200 tisíc uživatelů a přes 22 miliard korun pod správou v České republice, na Slovensku a v Polsku. Děkujeme za důvěru!

Hezký víkend!


Fintech roku 2023 Zlatá koruna

Portu opět na stupních vítězů Zlaté koruny

V letošním roce jsme opět obsadili zlatou příčku a stali se nejlepším FinTechem pro rok 2023.

Přejít na článek


portu-detske-ucty-clanek-tiniest

Peníze do budoucna investují dětem častěji muži než ženy

Podle dat Portu investice pro vlastní děti nejčastěji zařizují otcové.

Přejít na článek


nekdy-to-zacina-cervenymi-cisly

Někdy to začíná červenými čísly

Někoho mohou po chvíli červená čísla odradit. To je ale špatné nastavení a v konečném důsledku drahá chyba. 

Přejít na článek


295-trhy

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Trendy, které urychlil COVID-19

Pandemie koronaviru Covid-19 má fatální následky na ekonomikách po celém světě. Spousta oborů jako hotelnictví,

MBA bez školy a zdarma

Titul MBA pořád patří mezi nejžádanější vzdělávací osvědčení ve světě businessu. Již v roce 2016

Rozhovor s investorkou Michaelou

„Hledala jsem něco uživatelsky jednoduchého, kde bych měla plnou kontrolu nad tím, co se s mými penězi děje.“