Search
Close this search box.

FinTech Review – Disney+ v Česku a letecká obdoba Uberu

supercomputer

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Index investiční gramotnosti na Slovensku. Platforma Portu představila 27. ledna na Slovensku projekt, jehož cílem bylo zjistit úroveň vědomostí Slováků v oblasti investic, spoření, rizika a akciových trhů. Průzkum provedla s výzkumnou agenturou IPSOS a vyplynulo z něj, že více než 60 % Slováků si v oblasti investování se svými znalostmi nevěří. Další měření bude následovat za několik měsíců. Stejný projekt byl uveden také v České republice, a to vloni 31. října při příležitosti Světového dne spoření.
  2. Streamovací služba Disney+ míří do Česka. Tisíce pořadů z produkce studií Disney, Pixar či dokumenty z kanálu National Geographic začne českým předplatitelům nabízet streamovací služba Disney+ v létě. Provoz spustí celkem ve 42 zemích, přesněji ve střední Evropě a Pobaltí, na Středním východě a v Africe. Dosud byla služba dostupná pouze v západní Evropě a Skandinávii. Ceny, rozpisy předplatného ani datum spuštění společnost zatím nezveřejnila. V loňském roce dosáhla 118 milionů globálních předplatitelů.
  3. Miton vstupuje do burzy Coinmate a platební brány Confirmo. Investiční skupina Miton rozšiřuje svůj fond Miton C o české sesterské společnosti Coinmate a Confirmo zaměřené na kryptoměny. Výše investice se pohybuje v řádech desítek milionů korun a jejím cílem je zpřístupnit bezpečné investování do kryptoměn co největšímu počtu lidí. Obě společnosti chtějí být jakýmsi majákem v blížící se době. Očekává se totiž přísun dalších blockchainů, web3 aplikací či nových investičních nástrojů a krypto prostředí tak bude čím dál složitější.
  4. Boeing investuje do letecké obdoby Uberu. Jeden z nejvýznamnějších producentů dopravních letounů založil v roce 2019 ve spolupráci se společností Kitty Hawk startup Wisk Aero zabývající se vývojem vzdušného elektrického taxíku s autonomními schopnostmi. Boeing na projekt poskytl investici ve výši 450 milionů dolarů, tedy v přepočtu as 9,8 miliardy korun. Finance chce Wisk využít především k růstu, k čemuž pomůže nábor přibližně 350 nových zaměstnanců a urychlení vývoje letounu Cora. První zákazníci by se měli aero taxíkem svézt do pěti let.
  5. 4Trans řeší finanční problémy autodopravců v Evropě. Český startup 4Trans poskytuje komplexní služby více než 300 tisícům autodopravců s nedostatkem provozního kapitálu, neochotou zadlužovat se či neschopností splácet faktury v daných lhůtách. Firma profinancovala faktury prostřednictvím faktoringu za více než půl miliardy korun a má již 5 000 prověřených odběratelů. Mimo to obstarává také klientské poradenství a zázemí na cestách. Vizí 4Trans je stát dopravcům po boku jako agilní finanční partner a průvodce podnikáním v autodopravě.
  6. Americká ekonomika vzrostla nejvíce od roku 1984. Hrubý domácí produkt Spojených států se vloni zvýšil o 5,7 procenta, což je nejvíce od roku 1984, kdy byl v čele země republikán Ronald Reagan a růst překračoval 7 %. Největší ekonomika světa se tak zotavila z krátké, avšak devastující recese. V roce 2020 hospodářství zaznamenalo v důsledku pandemie propad o 3,4 procenta, což bylo nejvíce za 74 let.
  7. Česká spořitelna nabízí jednorázovou virtuální kartu pro online platby. Klienti České spořitelny mohou na internetu platit jednorázovou virtuální kartou, kterou si zdarma vygenerují v aplikaci George. Karta slouží k provedení jednorázové platby na internetu, po zaplacení automaticky zanikne. Hodí se například v situacích, kdy u sebe klient nemají svoji fyzickou platební kartu nebo nechtějí sdělovat údaje z karty e-shopu, kterému nedůvěřují.
  8. Zuckerbergův superpočítač pro umělou inteligenci. Zakladatel Facebooku oznámil, že Meta staví superpočítač s cílem dalšího vývoje umělé inteligence. Ten má poskytnout obrovskou výpočetní sílu nutnou pro fungování metaverza (virtuální scény) a zároveň má sloužit k lepšímu rozpoznávání škodlivého obsahu na sociálních sítích. Společnost tvrdí, že půjde o nejrychlejší superpočítač svého druhu na světě. Hotový má být v polovině letošního roku.
  9. Hedepy loni sjednal přes 13 tisíc online psychoterapií. Český startup za loňský rok patnáctinásobně navýšil počet sezení a ukázal lidem, že pomoci od úzkostí, stresů a depresí se dá i online. Zhruba tři tisíce z online terapií přitom byly uskutečněny jen během listopadu a prosince. Pomohly tomu i expanze na zahraniční trhy, konkrétně na Slovensko, do Polska, Itálie a Rumunska. Momentálně si mohou klienti vybrat z více než 150 školených terapeutů. V první polovině roku plánuje startup vstoupit na další dva trhy.
  10. John Deer odstartoval revoluci v zemědělství. Začátkem roku společnost John Deere, lídr v sektoru výroby zemědělských strojů, uvedl na trh zcela revoluční autonomní traktor, který ke svému fungování nepotřebuje lidské řidiče. Tento krok vyvolal velkou nevoli u farmářů, kteří v USA ve velkém protestují proti automatizaci zemědělství. Poukazují na to, že společnost by se tímto krokem stala centralizovaným správce zemědělství v USA. Celá situace byla postoupena k soudu.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu Rychlovka - Díl 28

Portu Rychlovka – Díl 28

Minulý pátek jsme vám opět v jediném videu shrnuli aktuální dění na trzích, novinky na

strategie rozvojové trhy

Strategie: Akcie rozvojových zemí

Investice do společností z rozvojových zemí přináší příležitost, jak diverzifikovat své portfolio a zároveň zvýšit šanci na dosahování