Search
Close this search box.

FinTech Review – Disney+ v Česku a letecká obdoba Uberu

supercomputer

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Index investiční gramotnosti na Slovensku. Platforma Portu představila 27. ledna na Slovensku projekt, jehož cílem bylo zjistit úroveň vědomostí Slováků v oblasti investic, spoření, rizika a akciových trhů. Průzkum provedla s výzkumnou agenturou IPSOS a vyplynulo z něj, že více než 60 % Slováků si v oblasti investování se svými znalostmi nevěří. Další měření bude následovat za několik měsíců. Stejný projekt byl uveden také v České republice, a to vloni 31. října při příležitosti Světového dne spoření.
  2. Streamovací služba Disney+ míří do Česka. Tisíce pořadů z produkce studií Disney, Pixar či dokumenty z kanálu National Geographic začne českým předplatitelům nabízet streamovací služba Disney+ v létě. Provoz spustí celkem ve 42 zemích, přesněji ve střední Evropě a Pobaltí, na Středním východě a v Africe. Dosud byla služba dostupná pouze v západní Evropě a Skandinávii. Ceny, rozpisy předplatného ani datum spuštění společnost zatím nezveřejnila. V loňském roce dosáhla 118 milionů globálních předplatitelů.
  3. Miton vstupuje do burzy Coinmate a platební brány Confirmo. Investiční skupina Miton rozšiřuje svůj fond Miton C o české sesterské společnosti Coinmate a Confirmo zaměřené na kryptoměny. Výše investice se pohybuje v řádech desítek milionů korun a jejím cílem je zpřístupnit bezpečné investování do kryptoměn co největšímu počtu lidí. Obě společnosti chtějí být jakýmsi majákem v blížící se době. Očekává se totiž přísun dalších blockchainů, web3 aplikací či nových investičních nástrojů a krypto prostředí tak bude čím dál složitější.
  4. Boeing investuje do letecké obdoby Uberu. Jeden z nejvýznamnějších producentů dopravních letounů založil v roce 2019 ve spolupráci se společností Kitty Hawk startup Wisk Aero zabývající se vývojem vzdušného elektrického taxíku s autonomními schopnostmi. Boeing na projekt poskytl investici ve výši 450 milionů dolarů, tedy v přepočtu as 9,8 miliardy korun. Finance chce Wisk využít především k růstu, k čemuž pomůže nábor přibližně 350 nových zaměstnanců a urychlení vývoje letounu Cora. První zákazníci by se měli aero taxíkem svézt do pěti let.
  5. 4Trans řeší finanční problémy autodopravců v Evropě. Český startup 4Trans poskytuje komplexní služby více než 300 tisícům autodopravců s nedostatkem provozního kapitálu, neochotou zadlužovat se či neschopností splácet faktury v daných lhůtách. Firma profinancovala faktury prostřednictvím faktoringu za více než půl miliardy korun a má již 5 000 prověřených odběratelů. Mimo to obstarává také klientské poradenství a zázemí na cestách. Vizí 4Trans je stát dopravcům po boku jako agilní finanční partner a průvodce podnikáním v autodopravě.
  6. Americká ekonomika vzrostla nejvíce od roku 1984. Hrubý domácí produkt Spojených států se vloni zvýšil o 5,7 procenta, což je nejvíce od roku 1984, kdy byl v čele země republikán Ronald Reagan a růst překračoval 7 %. Největší ekonomika světa se tak zotavila z krátké, avšak devastující recese. V roce 2020 hospodářství zaznamenalo v důsledku pandemie propad o 3,4 procenta, což bylo nejvíce za 74 let.
  7. Česká spořitelna nabízí jednorázovou virtuální kartu pro online platby. Klienti České spořitelny mohou na internetu platit jednorázovou virtuální kartou, kterou si zdarma vygenerují v aplikaci George. Karta slouží k provedení jednorázové platby na internetu, po zaplacení automaticky zanikne. Hodí se například v situacích, kdy u sebe klient nemají svoji fyzickou platební kartu nebo nechtějí sdělovat údaje z karty e-shopu, kterému nedůvěřují.
  8. Zuckerbergův superpočítač pro umělou inteligenci. Zakladatel Facebooku oznámil, že Meta staví superpočítač s cílem dalšího vývoje umělé inteligence. Ten má poskytnout obrovskou výpočetní sílu nutnou pro fungování metaverza (virtuální scény) a zároveň má sloužit k lepšímu rozpoznávání škodlivého obsahu na sociálních sítích. Společnost tvrdí, že půjde o nejrychlejší superpočítač svého druhu na světě. Hotový má být v polovině letošního roku.
  9. Hedepy loni sjednal přes 13 tisíc online psychoterapií. Český startup za loňský rok patnáctinásobně navýšil počet sezení a ukázal lidem, že pomoci od úzkostí, stresů a depresí se dá i online. Zhruba tři tisíce z online terapií přitom byly uskutečněny jen během listopadu a prosince. Pomohly tomu i expanze na zahraniční trhy, konkrétně na Slovensko, do Polska, Itálie a Rumunska. Momentálně si mohou klienti vybrat z více než 150 školených terapeutů. V první polovině roku plánuje startup vstoupit na další dva trhy.
  10. John Deer odstartoval revoluci v zemědělství. Začátkem roku společnost John Deere, lídr v sektoru výroby zemědělských strojů, uvedl na trh zcela revoluční autonomní traktor, který ke svému fungování nepotřebuje lidské řidiče. Tento krok vyvolal velkou nevoli u farmářů, kteří v USA ve velkém protestují proti automatizaci zemědělství. Poukazují na to, že společnost by se tímto krokem stala centralizovaným správce zemědělství v USA. Celá situace byla postoupena k soudu.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

jak načasovat své investice?

Jak načasovat své investice?

Základní investiční poučka zní „nakup dole, prodej nahoře“. Jednoduchý návod na zbohatnutí, že? Ale jak poznáte, že už