Search
Close this search box.

Fintech review – Do čeho investuje Google?

Google

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Google věnoval miliony dolarů Wikipedii. Ví, že ji bude potřebovat (Technet.cz). Google věnoval Wikipedii další tři miliony dolarů (více než 67 milionů korun). Za posledních 10 let tak Google na provoz otevřené encyklopedie přispěl přes sedm a půl milionu dolarů (170 miliónů korun). Příspěvky firem a uživatelů jsou hlavním zdrojem financování provozu Wikipedie. Ta pracuje s ročním rozpočtem pohybujícím se okolo 100 milionů dolarů. Pomoc Googlu nemusí být nutně nezištná. Údaje nejen z Wikipedie (jejíž obsah je pod licencí Creative Commons) zobrazuje Google jako odpovědi na dotazy ve vyhledávání. Kvalita odpovědí poskytuje Googlu silnou konkurenční výhodu.
  2. Google loni utratil za lobbing rekordních 21 milionů USD (Echo24.cz). Pořád je to ale výrazně méně, než kolik investoval Google v minulém roce do lobbování. Za lobbing ve Washingtonu utratil Google 21 miliónů dolarů (475 miliónů Kč). Příliš nešetřil ani Facebook, který do lobbování investoval 13 miliónů dolarů (294 miliónů Kč) nebo Amazon se 14 miliony dolarů.
  3. Rizikové dluhopisy začínají padat, Zoot není sám (E15.cz). V době nulových úrokových sazeb hledali drobní investoři zhodnocení finančních prostředků za každou cenu. Obzvlášť oblíbenými se staly dluhopisy menších (za to vysoce úročených) projektů. Řada investorů však nezohlednila rizikovost těchto cenných papírů a problémy některých firem je zaskočily. Na vlastní kůži se tak přesvědčují, že ani korporátní dluhopisy nepředstavují žádnou jistotu. Jednou z větších společností, která se ocitla v problémech je módní eshop Zoot. Ten oznámil, že restrukturalizace dluhů se dotkne rovněž majitelů firemních dluhopisů vydaných v objemu 230 miliónů korun. Podle odhadů by mohlo dojít k odepsání poloviny z jejich hodnoty.
  4. Sociální nůžky se nadále rozevírají. Jmění 26 nejbohatších odpovídá majetku chudší poloviny lidstva (Czechcrunch.cz). Ekonomická konjunktura je ve vyspělých zemích vnímána vesměs pozitivně. Má však i své negativní důsledky. Z bohatých dělá bohatší a z nejchudších ještě chudší. Pokud sečteme jmění 26 nejbohatších lidí světa, dostaneme částku 1,3 bilionu dolarů (30 bilionů korun). To je stejně jako obnos, kterým disponuje nejchudších 3,8 miliard lidí – neboli chudší polovina obyvatel Země. Ještě v minulém roce bylo na vyrovnání chudší poloviny třeba 43 nejbohatších lidí. V roce 2014 necelá stovka a v roce 2010 skoro 400.
  5. Australská digitální banka Volt získala bankovní licenci (FintechCowboys.cz). Australská banka Volt se stala první z digitálních vyzyvatelů, která získala plnohodnotnou bankovní licenci. Banka, která funguje pouze online a na chytrých telefonech je zatím v červených číslech. Do černých čísel se chystá dostat do 3 let.
  6. Petr Kováčik po konci ve Skrz.cz staví online platformu Blabu. Chce mít Uber pro konverzaci v cizím jazyce (Czechcrunch.cz). Petr Kováčik se za svých 8 let ve Skrz.cz zasloužil o jeho růst a následný úspěšný prodej. Na odpočinek a užívání peněz však příliš času mít nebude. Po konci ve Skrz.cz se pouští do nového projektu. Globální platformy pro instantní video konverzace s rodilými mluvčími. Sám Kováčik do projektu Blabu vkládá 20 milionů korun.
  7. Liftago nasdílelo svá data s Brnem, umožní lepší plánování městské dopravy (Tyinternety.cz). Společnost Liftago začala dávat jasné obrysy svému plánu na sdílení užitečných dopravních dat městům, ve kterých operuje. Jako první z komerčních přepravních služeb poskytla data brněnskému magistrátu. Data aplikace poskytují ucelený pohled na cestování obyvatel taxi v průběhu času, přehled nejvytíženějších lokalit, nejpopulárnější nástupní a výstupní místa, shluky nástupů, ale třeba i zátěž jednotlivých komunikací.
  8. Čínští zaměstnanci okradli největšího světového výrobce dronů o miliardy (E15.cz). Čínský výrobce dronů DJI vykázal ztrátu 3,3 miliardy korun. Za tou však nestojí špatné hospodaření, nýbrž masivní podvod ze strany zaměstnanců. Společnost už oznámila propuštění 29 zaměstnanců. Na podezřelou činnost dalších 16 zaměstnanců upozornila právníky.
  9. Český startup Smartsupp loni navýšil tržby o 70 procent na 35 milionů korun. Letos cílí na dvojnásobek (Czechcrunch.cz). S aplikací Smartsupp se setkáte prakticky na každém větším eshopu nebo webu (včetně toho našeho). Může vás proto překvapit, že za projektem stojí skupina Čechů, provozujících mimo jiné také analytický projekt Smartlook. V loňské roce se podařilo dvojici těchto projektů dosáhnout tržeb ve výši 35 miliónů korun, což je o 70 % více než v minulém roce. V tomto roce firma cílí na zdvojnásobení tržeb.
  10. Levnější než Lidl: ruský řetězec chce v Německu uspět s „retrem“ z kartónů a palet (Euro.cz). V oblasti nejnižších cen kralují v Německu řetězce Lidl a Aldi. Konkurovat jim se chystá ruská firma Torgservis, která se chystá na území východního Německa otevřít stovku obchodů. Zatímco jiné řetězce se snaží získat zákazníky například rozšířením nabídky o potraviny v biokvalitě i za cenu vyšší ceny, Torgesrvis volí přesně opačnou taktiku. Většinu sortimentu mají tvořit trvanlivé potraviny, naskládané v krabicích a na paletách. Na německém trhu přitom neuspěli i větší hráči, jako Walmart nebo Albert. Šance na úspěch sibiřské firmy na německém trhu jsou podle německých odborníků mizivé.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

inflace-cr-kveten-2023

Inflace v ČR v srpnu klesla na 8,5 %

Inflace v srpnu měla nadále klesající trend, a to jak v České republice, tak i v dalších zemích. V Česku v srpnu klesla inflace v meziročním vyjádření na 8,5 %.