Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇
S BNPL by se mělo zacházet jako s kreditními kartami
Co se stalo:
Okolo modelu financování Buy now, pay later (BNPL), který umožňuje zákazníkům nakupovat zboží nebo služby a platit za ně později, se dlouhou dobu vznášejí debaty, jestli se náhodou nejedná o spotřebitelských úvěr. Jako takový by totiž měl být regulován jako další podobné typy půjček. V Česku mezi významné poskytovatele BNPL patří především Twisto a Skip pay, působí zde ale i třeba švédský gigant Klarna. Přesto ale u nás chybí legislativa, která by pro fungování BNPL dávala jasná pravidla.
Podobná situace platila i v USA, to se ale nyní mění. Americký Úřad pro finanční ochranu spotřebitelů (CFPB) rozhodl, že s poskytovateli půjček typu BNPL by se mělo zacházet stejně jako s kreditními kartami. Američtí poskytovatelé úvěrů BNPL tak musí spotřebitelům poskytnout některé klíčové právní ochrany a práva, která se vztahují na běžné kreditní karty. Patří mezi ně právo zpochybnit poplatky a požadovat od věřitele vrácení peněz po vrácení produktu, který byl s BNPL službou zaplacen.
Co to znamená:
Ve zprávě o trhu americká CFPB zjistila, že u více než 13 % transakcí přes BNPL došlo ke vrácení peněz nebo nastal spor mezi poskytovatelem a plátcem.
Někteří poskytovatlé Buy now, pay later regulaci vítají, jiní ale na druhou stranu nová pravidla kritizují. Například podle FinTechu Klarna je nové oznámení matoucí. Podle této společnosti jsou mezi BNPL a kreditními kartami zásadní rozdíly.
Další FinTech zprávy
Trader omylem prodal cenné papíry za 1,4 miliardy USD. Obchodník banky Citi se při své práci „překliknul“ a místo koše cenných papírů v hodnotě 58 milionů USD zadal pokyn k odprodeji aktiv za 444 miliard USD. Obchodní systém banky sice zablokoval aktiva ve výši 225 miliard USD, zbývajících 189 miliard USD však bylo odesláno ke zpracování. Než obchodník příkaz zrušil, prodaly se na evropských burzách aktiva v celkové hodnotě 1,4 miliardy USD.
Do bitcoinových ETF investují stovky firem i státy. Více než 600 firem odhalilo ve svých hlášeních 13F Komisi pro cenné papíry Spojených států (SEC) významné investice do spotových fondů obchodovaných na burze (ETF) s Bitcoinem. Patří mezi ně Morgan Stanley, JPMorgan, Wells Fargo, UBS, BNP Paribas, nebo Royal Bank of Canada. Dalším investorem je třeba i americký stát Wisconsin.
Banka JPMorgan zaměstnává 2000 odborníků na AI. Odborníci na umělou inteligenci, strojové učení a datoví vědci v JPMorgan pomáhají se spuštěním více než 400 případů využívajícím tuto technologii v oblastech jako je marketing, odhalování podvodů a řízení rizika. Zároveň nyní banka oznámila, že poskytne školení o umělé inteligenci všem svým novým zaměstnancům.