Search
Close this search box.

Fintech review – Nebezpečný Android a placení přes Facebook

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Bitcoin klesá už třetím týdnem, Bloomberg varuje před ještě výraznějším propadem (E15.cz). Bitcoin se pohybuje těsně kolem úrovně osmi tisíc dolarů. Podle Bloombergu jde o klíčovou hranici, pod kterou by mohlo dojít k intenzivnímu výprodeji nejrozšířenější kryptoměny.
  2. Hraní her i bez drahých zařízení. Google se pustil na nový trh, čeká obrovský zájem (Aktuálně.cz). Herní služba Stadia bude fungovat na principu připojení ke vzdáleným serverům, na kterých běží samotné hry. Uživatelé tak budou moct hrát i ty nejnáročnější hry bez nutnosti vlastnit herní konzoli či počítač – zahrát si bude možné i z mobilu. Česko se v první vlně podporovaných zemí nenachází.
  3. V Japonsku vznikne obří internetový gigant, aby konkuroval Googlu (ČeskéNoviny.cz). K jeho vzniku dojde spojením společností Line a Yahoo Japan. Hodnota nově vzniklého podniku se odhaduje na 30 miliard dolarů.
  4. Kabinet schválil daň pro velké internetové firmy. Má činit sedm procent (ČT24.cz). Sedmiprocentní daň se ve Fintech review neobjevuje poprvé, teď ji však jednomyslně schválila vláda. Návrh zákona, který má státu přinést pět miliard ročně, teď zamíří do parlamentu.
  5. Platbu v e-shopu potvrdíte nově. Přepisování SMS končí (Peníze.cz). Místo přepisování SMS budou moct klienti bank potvrdit platby zadáním PINu, skenem otisku prstu či rozpoznáním tváře. Problém budou mít ti, kteří nepoužívají mobilní bankovnictví, protože zrušení SMS potvrzení platí i pro ně. Klienti bez bankovní aplikace si budou muset založit ePIN, který se liší od PINu k jejich kartě.
  6. Airbnb chce během olympiády nahradit hotely, bude sponzor příštích pěti her (iDnes.cz). Dohoda platí až do her v Los Angeles v roce 2028. Tradiční olympijské vesnice na hrách zůstanou, účelem partnerství je snížit potřebu investic do nových hotelů v místech konání her.
  7. Android má problém s nebezpečnými aplikacemi. Googlu s tím mají pomoci i Slováci (Lupa.cz). Nebezpečné aplikace bohužel bývají dostupné i na oficiálním obchodě Google Play Store, například aplikace QRecorder nabízela jednoduché nahrávání hovorů, zároveň ale v telefonech uživatelů vyhledávala zpeněžitelné informace, třeba přihlašovací údaje do mobilního bankovnictví.
  8. Facebook představil Facebook Pay, se kterým se budou posílat peníze v Messengeru, WhatsAppu a Instagramu (CzechCrunch.cz). Napříč sociálními sítěmi půjde skrze Facebook Pay platit, ale i posílat peníze přátelům či je darovat na dobročinné účely. Systém bude zpočátku fungovat v aplikacích Facebook a Messenger, a to jen ve Spojených státech.
  9. Android měl velkou bezpečnostní chybu. Fotoaparát telefonu šel ovládat na dálku! (MobilMania.cz). Minulý týden jsme mluvili o bezpečnostní chybě s fotoaparáty iPhonů, v zájmu udržení rovnováhy je teď řada na Androidu. Chyba s označením CVE-2019-2234 umožnila útočníkům vzdálený přístup nejen k fotoaparátu, ale i k GPS informacím zařízení. Chybu opravuje listopadová bezpečnostní záplata.
  10. Další e-služba lidem. Uživatele na státním internetovém rozcestníku gov.cz provede chatbot (SvětChytře.cz). Automatický komunikační asistent funguje nonstop a je dostupný i na mobilech a tabletech. Chatbot má pomoct zlepšit přehlednost webu, s níž mají zatím uživatelé problém. Funkcí asistenta bude přibývat.

 

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

DIP vs. DPS: Jaké jsou rozdíly a který produkt vybrat?

Zatímco DPS je považováno za stabilní volbu, DIP nabízí možnost dynamičtějších investic s potenciálně vyšším výnosem a je určen pro ty, kteří chtějí mít kontrolu nad svými investicemi a využívat širší spektrum investičních nástrojů.