Search
Close this search box.

Fintech review – Parkovné přes appku a odložené platby ve stovkách e-shopů

Přinášíme vám jedenáct nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

 1. Odložené platby Mall Pay se integrují do platební brány ČSOB, dostanou se k tisícovce českých e-shopů (E15.cz). Integrace odložených plateb do platební brány je evropský unikát, v celé Evropě ji využívá jen jedna další firma. Služba se díky integraci zpřístupní zákazníkům až tisíce e-shopů.
 2. EET podporuje většina Čechů, ukázal průzkum (Peníze.cz). Podle průzkumu agentury STEM 60 procent lidí podporuje elektronickou evidenci tržeb, dvě třetiny souhlasí, že pomáhá s výběrem daní. Zároveň si nadpoloviční většina myslí, že EET vede ke zdražování a snižování počtu provozoven.
 3. Čínských zásilek z e-shopů se nebojte. Koronavirus v nich být nemůže (Měšec.cz). Bojíte se, že když teď nakoupíte v Číně, přijde vám nakažený balík? Podle lékařů nesmysl, strach je však měřitelný – počet objednávek z Číny se snížil řádově o procenta.
 4. České kryptopeněženky Trezor mají vážný bezpečnostní problém, lze se do nich dostat (Lupa.cz). Bezpečnostní chybu objevili Kraken Security Labs, využívá takzvané voltage glitching. Útok vyžaduje fyzický přístup k peněžence, know-how a specifické vybavení, podle Kraken Labs je však možné vyrobit i uživatelsky přívětivé zařízení.
 5. Dopravní aplikaci Citymove od Škodovky používá 20 tisíc lidí. Nově umí zaplatit parkovné i v nákupních centrech (CzechCrunch.cz). Citymove pomáhá uživatelům v Praze najít nejrychlejší způsob dopravy a umožňuje platit například jízdenky v MHD či parkovné. Nově aplikace nabízí možnost platit parkovné v nákupních centrech a na P+R parkovištích naskenováním parkovacího lístku.
 6. Pražská městská knihovna se mění. Knihy si každý bude moct vypůjčit sám (SvětChytře.cz). I knihovny se drží trendu modernizace. V Městské knihovně v Praze si za pár měsíců budete moct sami půjčit knihu přes zařízení připomínající pokladnu a po vrácení ji automatické pásy samy dovezou k příslušnému regálu.
 7. Babiš podal trestní oznámení kvůli zakázce na známky minulý týden (ČeskéNoviny.cz). Podle Babiše byla původní zakázka na elektronické dálniční známky předražená a Státní fond dopravní infrastruktury o ní neinformoval vládu. Ministr dopravy Karel Havlíček se s původním dodavatelem domluvil na zrušení objednávky bez sankcí.
 8. Digitální daň by se mohla oproti vládnímu návrhu snížit, rozpočtový výbor ji znovu projedná v březnu (ČT24.cz). O snížení digitální daně chce jednat Ministryně financí Alena Schillerová. Domnívá se, že by sazba mohla být pětiprocentní namísto původně navrhovaných sedmi procent.
 9. Na okamžité platby se při placení úvěrů či hypoték nedá spolehnout. Převod trvá i dny (Aktuálně.cz). Patří vaše banka mezi devět českých bank, které podporují okamžité platby? Nespoléhejte na ně při placení úvěrů. Peníze sice bance přijdou hned, na daný účet však mohou být připsány až za několik dnů. To se může prodražit třeba při splacení kreditní karty na poslední chvíli.
 10. Forbes Money: Nejlepší mobilní bankovnictví má Air Bank, Komerčka a Moneta (Forbes.cz). Propracovanost mobilních aplikací posuzovala poradenská společnost Scott & Rose. U Air Bank chválí možnost založení běžného účtu skrze aplikaci, Komerčka zaujala přihlášením přes rozpoznání obličeje, Moneta zase nabízí nejvíce funkcionalit ze všech bankovních aplikací.
 11. Témata a myšlenky, které budou formovat příští dekádu (Investicniweb.cz). Magazín Fortune vyzpovídal několik chytrých hlav. V centru zájmu byla témata, která by mohla mít zásadní vliv na vývoj světa v dalším desetiletí, a to nejen v oblasti ekonomiky, ale také zdravotnictví, technologií nebo pracovního trhu.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

savings kids

Investovat dětem má smysl

Nevíte jistě, jestli má cenu dávat dětem peníze stranou? Více než dvě třetiny rodičů pro

Jak se vyvíjejí investice na Portu?

Svět investic je poněkud zvláštní. Lidé se většinou zajímají o výši výnosu, výrazně méně o riziko s investicí spojené.