Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.
- Škoda Auto umožní kurýrům doručovat zásilky do kufrů vozidel (lupa.cz). Firmy Alza, DoDo a Zásilkovna spustily ve spolupráci s mladoboleslavskou Škodou Auto službu doručení balíčků přímo do kufrů zaparkovaných aut zákazníků. Odemčení vozu proběhne na dálku bez nutnosti přítomnosti jeho majitele. Alza spolu s DoDo funguje na velmi podobném principu, Zásilkovna zvolila jiné řešení. Firmy tak chtějí zákazníkům převzetí balíčků ještě více usnadnit.
- Tesla představila humanoidního robota, má pomáhat (czechcrunch.cz). Elon Musk, šéf Tesly, oznámil na události AI Day plán vytvořit robota podobného člověku, Tesla Bota. Ten by měl být nasazován do činností, které jsou nudné, opakují se nebo jsou pro člověka v nějakém směru nebezpečné. První prototyp byl měl spatřit svět během příštího roku.
- PayPal spouští krypto služby v Británii (kryptonovinky.com). Americký platební gigant spustí během tohoto týdne krypto služby při své britské klienty. Británie se tak stává druhým trhem po Spojených státech, kde novinku představili již v říjnu loňského roku. Služba uživatelům umožní nakupovat, prodávat a držet kryptoměny pomocí aplikace i na webu. V nabídce budou celkem 4 kryptoměny: Bitcoin, Ethereum, Litecoin a Bitcoin Cash.
- Smarty Finance po akvizici JRC plánuje zvýšení obratu na 3 miliardy korun (forbes.cz). Skupina obchodů s elektronikou Smarty očekává v letošním roce zvýšení obratu o 0,7 miliardy korun oproti loňskému roku. Číslo by měla ještě zvýšit nedávná koupě sítě herních prodejen JRC, kterých je v ČR a na Slovensku dohromady 44. Za tři roky plánuje obrat okolo 6 miliard korun, ročně by chtěla růst minimálně o dvacet procent. Vzniknout by mělo také až pět herních center ve velkých městech.
- Bondster přináší sekundární trh (fintree.cz). Bonster.cz, česká online platforma, kde mohou lidé investovat do zajištěných půjček, spustila sekundární trh. Investoři, kterých je na platformě okolo 12 tisíc, si tak mohou prodávat své investice mezi sebou navzájem. Jedná se o další způsob investování, který klientům pomůže s diverzifikací investičních portfolií. Prostřednictvím původně české firmy už investoři proinvestovali více než 1,9 miliardy korun.
- Samsung Group plánuje rozsáhlé investice (investicniweb.cz). Jihokorejský konglomerát plánuje v příštích třech letech investovat 240 bilionů wonů (zhruba 4,5 bilionu korun) na rozšíření aktivit v oblasti biofarmacie, umělé inteligence a robotiky. Obří investice mají konglomerátu upevnit postavení v klíčových odvětvích a pomoc v růstu v nových oblastech. Nový investiční plán je o třicet procent rozsáhlejší než předchozí tříletá strategie.
- Soud rozhodl o větším zdanění pronájmu přes Airbnb (penize.cz). Krátkodobé pronájmy přes platformy Airbnb či Booking.com spadají pod ubytovací služby a měly by se podle soudu danit jako podnikatelská činnost. Rozhodnutí by mohlo nejvíce dolehnout na ty, kteří krátkodobě pronajímají více bytových jednotek, zásadní dopad bude mít ve věci sociálního a zdravotního pojištění či DPH.
- Telematika v pojištění, za bezpečnou jízdu můžete platit méně (fintechcowboys.cz). Americká pojišťovací společnost Allstate využívá speciální telematické zařízení ke sběru informací o svých klientech, a to ke dvěma způsobům. Drivewise program odměňuje řidiče za bezpečnou jízdu, v rámci pojišťovacího programu Milewise se platí za ujeté míle, Telematická krabička pak potenciálně může mít i další využití, třeba sledování vozidla při krádeži. Na světě existuje okolo 20 miliard zařízení, která o sobě nebo svých uživatelích odesílají data.
- Čínské taxi Didi odkládá vstup na evropský trh (lupa.cz). Čínské alternativní taxislužba Didi v západní Evropě prozatím působit nebude. Firma je poslední týdny vyšetřována čínskými regulačními úřady a obává se, že by stejný problém řešila i v Evropě. Cenné papír společnosti v polovině týdně prudce oslabovaly až na 8,25 dolaru za akcii, od vstupu na americký trh před dvěma měsíci odepsaly skoro padesát procent.
- Izraelci vyrábí živé nádory mozku, které mají urychlit léčbu a vývoj nových léků (seznamzpravy.cz). Vědci z Univerzity v Tel Avivu vyrábějí živé nádory na 3D biotiskárnách, slibují si od nich výrazný pokrok v boji s nejsmrtelnější rakovinou mozku a rychlejší vývoj léků. Využití 3D biotiskáren pro tyto účely zkoumají už pět let a různé druhy léčby takto testovali na modelech už deseti odlišných typů rakoviny. Do financování výzkumu se zapojily různé izraelské fondy a nadace pro výzkum rakoviny, ale také fond EU pro vědu a výzkum.