Search
Close this search box.

Fintech review – Roční (skoro)rekord bitcoinu a velký únik dat

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Bitcoin rychle roste, je nejdražší za poslední rok (Peníze.cz). Bitcoin tento týden překonal hranici 11 tisíc dolarů, na této ceně byl naposledy minulý srpen, tedy téměř před rokem. Od letošního března se cena kryptoměny zdvojnásobila.
  2. Hráči za víkend chytili miliardu Pokémonů (SvětChytře.cz). Mobilní hra se známými animovanými postavičkami, která využívá rozšířené reality, je zjevně populární i čtyři roky po vydání. Festival Pokémon Go Fest přilákal miliony hráčů, z nichž každý zaplatil deset dolarů a ušel průměrně 15 kilometrů, dohromady potom ulovili miliardu virtuálních příšerek.
  3. Výrobci hardwarové kryptoměnové peněženky Ledger unikla zákaznická databáze s milionem adres (Lupa.cz). Údaje o zákaznících získali hackeři už v červnu, až teď však společnost hlásí škody. Přestože se ven dostal milion kontaktů, o detailní osobní informace šlo pouze 9 500 případech.
  4. Nula bez podmínek. Česká spořitelna má nový účet bez poplatků (Měšec.cz). Na účet Standard není nutné posílat určitou částku či platit kartou – v základu je prostě zdarma. Smysl dává zejména pro dosavadní uživatele Základního účtu, který má podobné podmínky, avšak s poplatkem za některé základní služby. Přechod na účet Standard bohužel není možný přes George.
  5. Mobil nebo kreditka? Cool platební karty, ze kterých brzy sestavíte ceněnou sběratelskou edici (Forbes.cz). Vzhledem k rostoucí popularitě bezkontaktních plateb chytrými zařízeními se dá očekávat, že nás fyzické platební karty dříve nebo později opustí. Časem určitě budou vznikat sbírky karet, nejdříve s citovou, později možná i s peněžní hodnotou. Článek představuje zajímavé kousky, které je stále možné pořídit.
  6. Ve světě čísel. Karin Fuentesová chce digitalizovat účetnictví a nepřepočítala se, investoři již klepou na dveře (CzechCrunch.cz). Startup Digitoo letos získal první investici, která jej ocenila na 50 milionů korun. Společnost chce dosáhnout plné digitalizace účetnictví bez nutnosti tvorby systémů na míru každému subjektu. O takovou službu je velký zájem – v současnosti si zakladatelka Digitoo Karin Fuentesová může investory vybírat.
  7. Uber se po letech vrací do Brna. Nabídne zde společně s City Taxi službu UberX (Connect.cz). Po oznámení návratu Uberu do Brna známe i bližší podmínky fungování služby v moravské metropoli. Pro službu UberX budou řídit výhradně licencovaní taxikáři, společnost si dala pozor, aby vše bylo v souladu s nejnovější legislativou. Chce tím předejít dalším nepříjemnostem s brněnským magistrátem, který Uber v roce 2017 zakázal.
  8. Spořitelna omylem účtovala některé platby dvakrát. Chybu již napravila (E15.cz). Česká spořitelna v sobotu odpoledne zaúčtovala tisíce plateb dvakrát. Během sobotní noci provedla banka aktualizaci systému, která chybu odstranila, a peníze klientům vrátila.
  9. Jak mizely miliardy? Milovník luxusu řídil sofistikovaný podvod, teď je z něj psanec (Aktuálně.cz). Kauza chybějících peněz v německé společnosti Wirecard obletěla svět a dotkla se i českých společností a jejich zákazníků, například 40 tisíc klientů Twista, kteří používali platební karty vydané Wirecardem. Společnost pravděpodobně vedl organizovaný gang, v jehož centru stál muž, který je nyní jedním z nejhledanějších zločinců světa. Článek shrnuje dosavadní události a závěry vyšetřovatelů.
  10. Do zlatých ETF v prvním pololetí přitekl rekordní objem peněz, celková poptávka po kovu ale klesla (InvestičníWeb.cz). Poptávka po zlatě v letošním prvním pololetí klesla meziročně o 6 % na 2 076 tun. Burzovně obchodované fondy investující do zlata zaznamenaly rekordní příliv prostředků, prudce se však propadla poptávka po zlatých špercích a výrazně slabší byl i zájem o slitky a mince. Vyplývá to ze zprávy Světové rady pro zlato (WGC).

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

EURUSD

Parita eura a dolaru

Minulý týden (14.7.) se stalo něco, co jsme už 20 let neviděli. Hodnota dvou nejpoužívanějších měn světa se