Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.
- PIN při platbě kartou nad 500 korun zůstává, banky zvýšení limitu odmítly (Novinky.cz). Minulý týden banky hlásily, že přenastavení terminálů na vyšší limity by bylo zbytečně náročné. Nyní provozovatelé terminálů říkají, že by šlo o jednoduchý krok, který doporučují. Banky jsou ale stále proti.
- Poslední losování. Končí státní Účtenkovka, která měla nadchnout Čechy pro EET (Aktuálně.cz). Ministerstvo financí říká, že loterie byla úspěšná, ruší se kvůli koronaviru a změnám ve státním rozpočtu. MF spustilo Účtenkovku v roce 2017 za účelem motivace zákazníků k přebírání účtenek u obchodníků. Podle ministerstva byla úspěšná.
- Aplikace NaNákupy od ČSOB končí, nahradí ji DoKapsy (Peníze.cz). Aplikace umožňuje nahrát do mobilu různé věrnostní kartičky společně s platebními kartami ČSOB. Nepodporuje ale platby, ty probíhají normálně přes Apple Pay, Google Pay nebo Garmin Pay.
- Equa bank spustila novou aplikaci na vyřizování odkladu splátek úvěrů (Měšec.cz). Skrze aplikaci mohou žadatelé o odklad dostat personalizované informace o tom, jaký dopad bude mít odklad splátek na jejich úvěry. Po zvolení délky odkladu a odeslání žádosti se odklad u spotřebitelských účtů nastaví automaticky, u hypoték je nutná ještě konzultace s bankéřem.
- Další snaha o přežití. Huawei chce v Česku spustit mobilní platby Huawei Pay (Lupa.cz). Služba s originálním názvem Huawei Pay zatím funguje v některých asijských zemích a v Rusku. Pro evropský trh jedná Huawei s firmami Mastercard a Visa, podle zástupců společnosti je již spolupráce s Mastercard podepsaná.
- Rozběhla se další součást chytré karantény. Splní aplikace eRouška svůj účel? (SvětChytře.cz). Aplikace po spuštění běží v mobilních zařízeních na pozadí a pomocí Bluetooth hledá v okolí další zařízení s nainstalovanou aplikací. Pokud se uživatel aplikace nakazí, eRouška dokáže docela spolehlivě podle síly signálu a délky spojení poznat, kteří uživatelé byli s nakaženým v kontaktu dostatečně blízko a dlouho pro přenos nákazy.
- Historické partnerství. Apple a Google vyvíjí společné řešení, které upozorní na kontakt s nakaženým nemocí COVID-19 (CzechCrunch.cz). Historicky nevídaná spolupráce dvou obřích konkurentů přinese možnosti, které využije třeba i česká eRouška. Uživatelé konkurenčních zařízení si budou moct vyměňovat skrze jednotlivé aplikace anonymní kódy, celá výměna by tak měla být pro uživatele bezpečnější z hlediska soukromí. Časem má přijít i nativní podpora, kdy nebude nutné mít v mobilu žádnou aplikaci, bude stačit spuštěné Bluetooth.
- UniCredit zmodernizovala bankovní aplikaci (Peníze.cz). Nová verze aplikace přináší rychlejší přihlašování pomocí Touch ID a Face ID nebo detaily o běžných a úvěrových účtech a kreditních kartách. Klienti si ji mohou aktivovat na pobočce nebo v internetovém bankovnictví
- Tržby českých e-shopů se vrátily na úroveň z doby před rozšířením koronaviru do Evropy (iRozhlas.cz). Rozdíl tržeb mezi posledním březnovým a prvním dubnovým týdnem byl přes 40 procent. E-shopy zažily mírný pokles tržeb hned po příchodu koronaviru do Česka, větší propad potom přišel během března, teď se zdá, že využily příležitosti a obrací situaci ve svůj prospěch.
- 10 společností z indexu S&P 500, které se letos chystají vyplácet vyšší dividendu (InvestičníWeb.cz). Dividendové tituly by měly být nedílnou součástí každého správně diverzifikovaného portfolia. Následujících deset společností oznámilo v nedávné době navýšení dividendy pro letošní rok, a investoři by tak jejich cenným papírům rozhodně měli věnovat pozornost.