Search
Close this search box.

FinTech review – Stane se z Twitteru nový Paypal? A další FinTech novinky

fintech-review-11-11

Přinášíme Vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Chce Elon Musk přeměnit Twitter na nový Paypal?

Co se stalo:

Poté co Elon Musk koupil Twitter, vycházejí postupně najevo jeho plány s touto sociální sítí. Firma masivně propouštěla, hodně probíráný je nápad na kontroverzní ověřovací odznak za 8 dolarů měsíčně. Musk se také na platformě pro firemní komunikaci Spaces zamýšlel nad nápadem napodobit svou první firmu Paypal a vytvořit pro Twitter infrastrukturu pro zpracování plateb s připojenými debetními kartami a bankovními účty. Minulý týden společnost zaslala potřebné dokumenty americkému finančnímu úřadu ministerstva financí (FinCEN).

Ve středu Musk uvedl, že si představuje, že uživatelé připojí své online bankovní účty ke službě sociálních médií a později se společnost zaměří na „debetní karty, šeky a podobně“.

Co to znamená:

Musk při představování své vize společnosti uvedl, že doufá, že se Twitter nakonec promění v „aplikaci pro všechno“ po vzoru čínské sociální sítě WeChat. Ta má více než 900 milionů uživatelů a vytlačila AliPay z pozice nejoblíbenější platební služby v zemi. WeChat je typickým zástupcem takzváného TechFinu – tedy sociální sítě, ze které se postupně stala platební aplikace. Takové platformy jsou v Asii velmi běžné, v USA nebo v Evropě si ale popularitu zatím nezískaly.

Musk už v minulosti dokázal, že dokáže posunout projekty na kterých pracuje o kus dál. Způsob, jakým to dělá, je (eufemisticky řečeno) ale velmi specifický a jemu vlastní. Uvidíme jestli se mu to podaří i v tomto případě. Signály jsou zatím rozporuplné.

Další FinTech zprávy

Španělské banky budou testovat digitální euro. Okolo 30 bank ze Španělska zřídilo pracovní skupinu pro posouzení dopadu zavedení digitálního eura Evropskou centrální bankou. Plán projektu předpokládá, že tento ověřovací koncept bude dokončen před koncem roku 2022 a v kontrolovaném produkčním prostředí budou zavedeny různé případy použití digitálních měn navržené Eurosystémem.

Monetizace bankonvích rozhraní API představuje příležitost v řádu miliard ročně. Podle nové zprávy expertní skupiny pro otevřené bankovnictví Mobey Forum by se banky neměly dívat na vývoj rozhraní API jako na regulační nákladovou zátěž, ale měly by usilovat o využití příležitostí, které API nabízí.

Snaha Saúdské Arábie získat status globálního FinTech centra nabírá na obrátkách. Počet finančně technologických startupů v království vzrostl za posledních dvanáct měsíců o 79 % a přilákal finanční prostředky ve výši 400 milionů dolarů.

Fintechy se obracejí na platební sítě, aby maximalizovaly růst, ukazuje průzkum. Ačkoli se obecně traduje, že FinTechy jsou osamělí vlci, kteří chtějí narušit tradiční platební sítě, nový výzkum ukazuje, že FinTechy ve skutečnosti chtějí spolupracovat a upřednostňují vztahy s těmi, kteří jim mohou pomoci dále růst.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme