Inflace v srpnu měla nadále klesající trend, a to jak v České republice, tak i v dalších zemích. V Česku v srpnu klesla inflace v meziročním vyjádření na 8,5 %.
Inflace v ČR
Meziroční míra inflace se v ČR v srpnu oproti předchozímu měsíci snížila o 0,3 procentního bodu na 8,5 %. Zpomalení nastalo ve většině oddílů spotřebního koše. U potravin a nealkoholické nápojů vzrostly ceny u masa o 2,7 %, jogurtů o 5,7 %, sýrů a tvarohů o 2,4 %, vajec o 16,9 %, zeleniny o 24,5 %. Ceny mouky byly v srpnu meziročně nižší o 14,0 %, polotučného trvanlivého mléka o 12,3 % a másla o 30,0 %. V dopravě došlo ke zmírnění cenového poklesu vlivem cen pohonných hmot a olejů. Ty byly meziročně nižší o 9,1 %, i přesto, že došlo k výraznému meziměsíčnímu nárůstu cen pohonných hmot.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o 0,2 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle doprava. Na vývoj spotřebitelských cen měly v srpnu nejvýraznější vliv ceny pohonných hmot, roli hrálo zvýšení spotřební daně u nafty i meziměsíční nárůst ceny ropy až o 10 %. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,2 % a ceny služeb o 0,3 %.
Ze 41 sledovaných evropských států měla Česká republika nadále 9. nejvyšší inflaci (v meziročním vyjádření). Stejné umístění zaujímalo Česko i v červenci, paradoxně si ale drobně polepšilo, o deváté místo se totiž nově dělí s Bulharskem (8,5 %). Nejvyšší inflaci má nadále Maďarsko (16,4 %). Vyšší inflaci, než my má i Švédsko (9,3 %) a Rumunsko (9,44 %). Z našich sousedů je inflace výše na Slovensku (9,68 %) a v Polsku (10,1 %). Naopak nižší inflace je v Německu (6,1 %) a v Rakousku (7,5 %). Z dalších sledovaných států má vyšší inflaci než ČR Srbsko (12,5 %), Ukrajina (8,6 %) a Moldavsko (9,7 %).
Vůbec nejnižší inflaci z celé Evropy má momentálně Švýcarsko a Lichtenštejnsko (obě 1,6 %). Následuje Dánsko (2,4 %) a Španělsko (2,6 %).
Jak to vidí ČNB?
Členové bankovní rady ČNB na svém posledním měnověpolitickém jednání 3. srpna podle očekávání ponechali úrokové sazby na stávající úrovni a klíčová dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %. Na této hladině se nachází od června loňského roku.
Současně také ČNB formálně upustila od intervenčního režimu. Tím držela v loňském roce korunu silnou za účelem mírnění tuzemské inflace. Koruna od posledního měnověpolitického zasedání oslabila až na hladinu 24,4 korun za euro, což může přinést určité proinflační tlaky. Proti „nadměrným“ výkyvům kurzu koruny je však ČNB stále připravena zasáhnout. V kontextu celkové inflace zatím zřejmě nebude kurz koruny hrát výraznější roli.
Meziroční míra inflace v ČR je sice na jednociferné hodnotě už od června, ČNB je však zatím zdá se odhodlána své úrokové sazby neměnit. S nejvyšší pravděpodobností zůstane ohledně snižování sazeb velmi opatrná. Například víceguvernérka Evy Zamrazilová uvedla, že i když inflace klesá, ještě to není důvod otočit kormidlo a začít snižovat sazby.
Inflace se bude podle ČNB dále snižovat, pouze na podzim se klesající trend dočasně přeruší vlivem statistického efektu úsporného energetického tarifu z loňského roku. Po jeho odeznění inflace na začátku příštího roku skokově klesne do blízkosti 2% inflačního cíle.
Inflace ve světě
Inflace v eurozóně se podle prvotního odhadu v srpnu nezměnila a zůstala tak v meziročním vyjádření na úrovní 5,3 %. Na stejné hodnotě byla i v červenci. Jádrová inflace, která nezahrnuje volatilní ceny energií a potravin, se meziročně snížila z červencových 5,5 % na 5,3 %. I přes toto zmírnění zůstala výrazně nad 2% cílem Evropské centrální banky (ECB).
V eurozóně zmírnily svůj meziroční pokles ceny energií na -3,3 % z červencových -6,1 %. Zpomalení bylo zaznamenáno u cen potravin, alkoholu a tabáku (9,8 % oproti 10,8 %). Ceny zpomalily také u neenergetického průmyslového zboží (4,8 % oproti 5,0 %) a služeb (5,5 % oproti 5,6 %).
Srpnová inflace v USA bude zveřejněna za dva dny ve středu 13. září. Očekává se mírné zrychlení na 3,6 % z červencových 3,2 %.
Po červnové pauze Fed podle drtivé většiny předpokladů zvýšil úrokové sazby o 0,25 p.b. na rozmezí 5,25 % až 5,5 %. Jedná se o 11. zvýšení úrokových sazeb za necelý rok a půl a nachází se tak na nejvyšší hodnotě za posledních 22 let.
Podle CME FedWatch Tool by měl Fed na svém příštím zasedání 20. září ponechat klíčovou sazbu na současné úrovni. Jakékoliv snižování je ale zdá se zatím vyloučeno, protože americká ekonomika zůstává stále silná, napjatý zůstává i tamní trh práce. V Číně se v srpnu inflace drobně zvýšila o 0,1 %, po prvním poklesu za více než dva roky o 0,3 % o měsíc dříve. Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o 0,3 %, což odpovídalo konsenzu a následovalo po červencovém růstu o 0,2 %.