Máme za sebou pravděpodobně nejočekávanější výsledkovou sezonu od poslední finanční krize, kdy byla většina ekonomik pozastavena díky pandemii covid-19. Minulý pátek měly zhruba 2/3 firem z indexu S&P 500 odreportovány své výsledky. Jak si vlastně firmy ukryté do nejprestižnějšího indexu vedou?
Podle analýzy RBC Capital Markets se jejich průměrný zisk na akcii snížil o 36 % oproti stejnému kvartálu loňského roku. To je špatná zpráva. Na druhou stranu dobrá zpráva je, že analytici na Wall Street očekávali ztrátu o 44 %.
Celkem 83 % reportujících firem ohlásilo lepší výsledky než byl tržní konsenzus. To je historicky nejvyšší zaznamenané číslo. Předpovídaný zisk společnosti překonaly o 22 %, což je nejlepší výsledek od roku 2008. I přes tyto rekordní výsledky byla reakce akciového trhu smíšená. Přibližně 40 % reportovaných společností vidělo, že se jejich akcie v obchodní seanci po ohlášení výsledků zvýšily o 1 % nebo více.
Producent ropy Apache zaznamenal největší jednodenní skok, konkrétně o 17,3 %. Současně přibližně stejný počet akcií poklesl o 1 % nebo více. Na druhé straně nejvyšší pokles zaznamenala softwarová společnost Citrix Systems – o 12,9 %.
Míra rekordních výsledků přinutila analytiky zvýšit své prognózované hodnoty zisků na zbytek roku. Konsensus trhu na ziskovost společností indexu S&P 500 do konce roku 2020 se od začátku srpna zvýšil z nedávných 124 dolarů na nynějších 128 dolarů na akcii. Stále se však jedná o mnohem nižší prognózy než na začátku roku, kdy byla očekávání průměrné ziskovosti nastavena na 177 dolarů za akcii. Současné odhady stále ukazují na 22 % pokles oproti úrovni zisků v roce 2019.
Prognózy na příští rok 2021 se také mírně posunuly – ze svých nedávných minim (164 USD za akcii) přibližně na stejné úrovně, jako byly zisky za rok 2019. O tak rychlém návratu ziskovosti na předkrizové období však řada analytiků silně pochybuje.
Mezi jedenácti hlavními sektory S&P 500 vykázaly největší růst ziskovosti v porovnání s minulým rokem sektory utilit a technologií – o 4,9 %, respektive o 3,7 %. Všechny ostatní sektory reportovaly pokles v ziskovosti. Nejvíce sektor energií s těžko uvěřitelným 166 % propadem. Očekává se však, že v roce 2021 dojde téměř ve všech odvětvích k výraznému oživení růstu zisků na akcii. Největší oživení se prognózuje sektorům průmyslu a spotřebnímu zboží – zaznamenat by dle analytiků měly téměř zdvojnásobení svých letošních zisků. Následovat by je měly sektory materials a finanční služby. Zatímco v letošním roce byly úspěšnější v překonávání analytických konsenzů větší společnosti, v příštím roce se čeká rychlejší růst zisků u těch menších (small-caps).