Peter Adeney je známý kanadský blogger, který vystupuje pod pseudonymem Mr. Money Mustache. Adeney je známý tím, že se v roce 2005 ve svých 30 letech rozhodl odejít ze své pozice softwarového inženýra, protože již dosáhl finanční nezávislosti a neměl potřebu dále pracovat pro peníze. Nezaložil přitom žádnou firmu ani nevyhrál v loterii. Po šesti letech si založil blog mrmoneymoustache.com, na kterém popisuje principy, díky kterým se stal finančně nezávislým. Celý příběh je velmi jednoduchý a snadno replikovatelný – Adeney utratil jen malé procento svého ročního příjmu a zbytek prostředků investoval zejména do fondů akciového trhu.
Peter se svou manželkou pracovali na konci devadesátých let na standardních pozicích v technologickém sektoru v Kanadě. Jejich společný roční příjem činil 134 000 dolarů. Po devíti letech práce se rozhodl odejít do „důchodu“, založil rodinu a užíval si života, o kterém snil. Dle jeho slov založil svůj blog po šesti letech s tím, že byl znechucený, jak jsou jeho přátelé a bývalí kolegové stále na mizině a stěžují si na těžký život střední třídy. Peter však své nezávislosti nedosáhl tím, že by byl schopnější než oni nebo měl v životě více štěstí. Jednoduše měl svůj život o 50 % levnější a zbytek peněz investoval do „nudných“ indexových fondů.
Na svém blogu pak celou cestu popsal takto:
Rok 0 (1997): Peter začíná po škole ve svých 22 letech pracovat jako softwarový inženýr za nástupní mzdu 41 000 USD ročně. Díky stipendiu a pomoci rodičů nemá žádný studentský dluh. Nemá ale ani žádný majetek a jediné co vlastní je kolo, batoh a diplom.
Rok 1: Ve svém prvním roce za finanční nezávislosti Peter začal mladickou nerozvážností – koupil si za 16 000 dolarů Ford Probe GT, na který si půjčil peníze od starší sestry. Většinu platu prvního roku vynakládá na splátky dluhu a zbytek utrácí za vybavení auta, časté návštěvy barů a restaurací a výlety do Mexika. Hodně také pracuje a dostává přidáno na 57 600 dolarů a díky tomu má na konci roku kapitál na svém „retirement“ účtu 5 000 dolarů.
Rok 2: Peter žije se spolubydlícími v domě, ve kterém platí nájem 350 dolarů měsíčně a další náklady za služby. Díky vyššímu platu je schopen naspořit dalších 5 000 dolarů na účet, 3 000 vkládá do zaměstnaneckých akcií a 10 000 má v hotovosti. Kapitál vzrostl na 23 000 dolarů.
Rok 3: Píše se rok 1999 a akciový trh se veze na neuvěřitelné spekulativní mánii. Peter se stěhuje do USA a dostává novou práci s platem 77 000 dolarů. V inzerátu si sehnal dům s dalšími spolunájemníky za 400 dolarů měsíčně. Rozhodl se taky koupit si dům, ale zjistil, že potřebuje 47 000 dolarů v hotovosti jako jistinu za dům v hodnotě 235 000 dolarů. Peter prodává své akcie, které mezitím vyrostly na 10 000 a s našetřenými penězi kupuje dům. Jeho kapitál na konci roku je 47 000 v nemovitosti, 10 000 na retirement účtu a 10 000 hotovost.
Rok 4: Po studiích se za Peterem stěhuje jeho budoucí žena. Získala pracovní místo se mzdou 44 000 dolarů ročně a Peter taky změnil zaměstnavatele a nyní již vydělává 83 000 dolarů. V této době ještě nepřemýšlí o tom, že by odešel do brzkého důchodu a užívá si se ženou výlety po světě. Peter si s partnerkou 20 % svého platu odkládá na účet 401k, ke kterému poskytuje zaměstnavatel 5 000 dolarů. Peter začíná investovat do indexových fondů. Jeho kapitál na konci roku vzoste na 150 000 dolarů.
Rok 5: Po usilovné práci se Peter dostává na mzdu s bonusy 100 000 za rok, partnerka vydělává 60 000 dolarů. Peter si za 10 000 dolarů kupuje novou motorku. Díky růstu akcií a odložení velké části peněz má Peter na konci roku 250 000 dolarů.
Rok 6: Peterovi se lehce zvedá plat a prodává navíc auto své partnerky. Nic „hloupého“ si tento rok nekupuje a rok zakončuje se jměním 365 000 dolarů.
Rok 7: Žádný růst platu ale velmi konzervativní utrácení v kombinaci s 30 000 ziskem z investic zajistí na konci roku 490 000 dolarů.
Rok 8: Peterova manželka dostává přidáno na 70 000 dolarů. Peter si jako test na brzký důchod nechává zkrátit pracovní úvazek na 4 dny v týdnu a dostává o 20 % nižší výplatu. Přesto hlavně díky investicím dokázal za rok vydělat 125 000 a jeho kapitál už dosahuje 600 000 dolarů.
Rok 9: Peter končí v práci. Ke svému „důchodu“ si založil malou firmu na stavební úpravy domů, která vydělává 50 000 dolarů ročně. Se ženou čekají dítě a manželka pracuje na částečný úvazek. Zároveň se stěhují a kupují na levnou hypotéku nový dům. Starý dům pronajímají. Na konci roku má Peter kapitál 720 000 dolarů, končí s prací a odchází do důchodu starat se o narozené dítě.
Peterův příběh zaujal spousty lidí , kteří se ho v honbě za finanční nezávislostí snaží napodobit. Peter pro ně vytvořil kalkulačku pro odchod do předčasného důchodu. Ta předpokládá, že pokud by průměrně vydělávající občan USA dokázal odložit 65 % svého platu a současně tyto prostředky zhodnotit o 5 % p.a. (očištěno o inflaci), mohl by do důchodu odejít po 10 letech práce.
Zdroj: mrmoneymoustache.com
Takového výnosu po delší dobu není možné dosahovat v jiných než majetkových aktivech, tzn. podílech ve firmách (akciích) a případně v nemovitostech. Nejlepším nástrojem pro dosažení předčasného důchodu jsou právě dlouhodobé investice do indexových (ETF) instrumentů z nabídky Portu.
—————————————————————–
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.