Search
Close this search box.

Chytré finanční cíle do roku 2018

Přichází rok 2018 a s ním i možnost změnit své finanční zvyky a tradice k lepšímu. Toho lze mimo jiné dosáhnout skrze finanční novoroční předsevzetí.

Vydělávejte více

Je mnoho způsobů, jak vydělat více peněz v nadcházejícím roce. Mezi ně patří například povýšení v práci, další pracovní úvazky, práce online, psaní blogů, či grafický design.

Aby se tento cíl splnil, není potřeba si jen říci, že chcete vydělávat více peněz. Je potřeba se systematicky zaměřit na způsoby, jakými byste si mohli přivydělat, a zároveň si stanovit hodnotu či hranici, které byste každý měsíc chtěli dosáhnout. Tato hranice nemusí být vůbec vysoká, například 1 000 Kč, ale je potřeba se jí snažit dosáhnout každý měsíc.

Utrácejte méně

Nejlepší způsob, jak ušetřit v následujícím roce, je pomocí retrospektivy. Podívejte se na své útraty za rok 2017 a poučte se z chyb, kterých jste se dopustili. Jakmile člověk zjistí, co přesně mu brání v šetření a spoření, je potřeba se pokusit onen problém vyřešit. Pro někoho to může být přílišná konzumace v restauracích, zatímco u jiných to může být nakupování zbytečností přes internet. Po identifikaci problému byste se měli pokusit tuto položku na vašem seznamu postupně zredukovat. Nejlepší způsob kontroly výdajů jsou rozpočtové aplikace, kam si lze zapisovat výdaje a příjmy. Mezi jedny z nejlepších „budget“ aplikací patří Wally, Mint, či GoodBudget.

Obrázek 1 – Budget aplikace Wally

Splaťte dluhy a zlepšete své kreditní skóre

Splacení dluhů je prvním krokem k úspěšnému přechodu do kladných čísel, co se týče spoření. Nejen že se tím zbavíte narůstajících úroků, ale také se vám díky splacení dluhu bude pravidelně uvolňovat kapitál, který by byl jinak použit ke splacení úroků a splátek. Tyto finanční prostředky budete moci naopak zainvestovat a využít jejich plný potenciál. Ke splacení dluhu se také váže zlepšení vašeho kreditního skóre, které vám, v případě potřeby, zlepší podmínky pro následující půjčky či hypotéky a ušetříte další finanční prostředky.

Předčasné splacení dluhů však není vždy tou nejlepší variantou, protože například hypotéka má často relativně nízký úrok. V tomto případě peníze, které byste mohli využít ke splacení hypotéky, by dlouhodobě našly vyšší zhodnocení, pokud by byly naopak investovány.

Kreditní skóre je bankovní aspekt, který mnoho lidí nezná nebo bere na lehkou váhu. Každá banka si utváří obrázek o jednotlivých zákaznících, čímž se stanovuje kreditní skóre. Toto skóre značí riziko pro banku, že daná osoba nebude schopná splatit bance půjčku. Pokud je u člověka kreditní skóre nedostatečné, banka může zažádat o další ověření, popřípadě zamítnout žádost o půjčku, v případě přílišné rizikovosti. Toto skóre určují nejen včasné splátky poplatků a dluhů, ale také správné využívání účtu a kreditních karet. Toto skóre může v budoucnu zásadně ovlivnit například vaši budoucí hypotéku, která bude buď zamítnuta, popřípadě bude velmi nevýhodná.

Začněte spořit a využijte investice

Ve chvíli, kdy se zbavíte dluhů a poplatků a zredukujete své výdaje, vyvstává otázka, co s ušetřenými penězi dělat. Byla by škoda nechat tyto peníze ležet ladem, protože inflace by je pomalu ale jistě znehodnotila. Horší variantou je vložit tyto peníze do banky, kde je sice jistý úrok, ale v České republice se pohybuje maximálně do 1 % ročně, zatímco inflace je mezi 2-3 % ročně. Proto by bylo nejvýhodnější peníze zainvestovat jiným způsobem. V dnešní době je investičních platforem nezměrné množství a člověk, který zatím nepřišel do styku s investičním trhem, se může jednoduše ztratit, popřípadě vybrat špatně. U nás v Portu identifikujeme znalosti investorů skrze investorský dotazník a poté nabízíme škálu portfolií odpovídající investorově chuti riskovat, jeho investičním znalostem a době jeho investice. Díky tomuto dotazníku se utváří portfolia na míru a je velmi jednoduché stanovit míru rizika i dobu investice u každého investora individuálně.

Dovolené a výlety si naplánujte

Každý má jistou zálibu v cestování, avšak mnoho lidí si neuvědomuje, jak jednoduché je utratit většinu svých financí na cestách. Samozřejmě, že na dovolené by se člověk neměl pouze soustředit na finance, nicméně bychom se neměli nechat unést a bez rozmyslu rozhazovat pracně naspořené peníze. Nejlepším východiskem z této situace je vyhrazení kapitálu na onu dovolenou a rozpočítání útrat na každý den.

Osobní finance jsou velmi důležitým aspektem každodenního života a špatná správa či její zanedbání má pro jedince mnohdy fatální důsledky. Je proto potřeba mít zdravý vztah ke správě financí a nebát se zásadních reformací svých útrat.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investice do whisky

Skotská whisky na vzestupu

Whisky je tou nejvíc prosperující alternativní investicí roku 2019. Za pouhých 12 měsíců se její