Search
Close this search box.

Jak pandemie změnila osudy firem: od raketového vzestupu k prudkému pádu

V roce 2020 zasáhla celý svět pandemie COVID-19. V reakci na ni mnohé vlády zavedly výluky a omezení, což dramaticky změnilo každodenní život lidí i fungování podniků. Zatímco některá odvětví, jako je cestovní ruch, letecké společnosti a tradiční maloobchod, čelila velkým problémům, jiná odvětví zažila nebývalý rozmach.

Sektoroví vítězové pandemie

Navzdory obtížím mnohých se některým podnikům v oblasti technologií, elektronického obchodu a digitálních služeb daří, když velká část obyvatelstva zůstala uvězněna doma. Mezi tyto „miláčky pandemie“ patřily firmy jako např:

  • Zoom, který umožnil videokonference a stal se nezbytným pro práci z domova.
  • Etsy, platforma pro prodej ručně vyráběných produktů, kde lidé nakupovali jedinečné bytové dekorace a dárky.
  • DocuSign, poskytovatel softwaru pro elektronické podepisování dokumentů.
  • Peloton, společnost nabízející domácí fitness vybavení a virtuální cvičební lekce.
  • PayPal, který těžil ze zpracování online plateb.
  • Moderna, biotechnologická společnost, která vyvinula jednu z prvních vakcín proti COVID-19.

Pandemické hvězdy

Jednou ze společností, která z příchodu pandemie profitovala nejvíce, byla společnost Zoom Video Communications. Její videokonferenční platforma se během několika týdnů stala téměř nezbytností a stáhly si ji desítky milionů uživatelů. Na určitou dobu se v podstatě stala standardem pro online obchodní schůzky. Tržby společnosti se v letech 2020 až 2021 zvýšily o 326 %, z 623 milionů dolarů na 2,65 miliardy dolarů. Akcie společnosti od pandemie vzrostly ze 110 dolarů za kus na 589 dolarů, což představuje nárůst o 434 %.

Dalším velkým vítězem pandemie byla společnost Peloton, která vyrábí domácí fitness vybavení. Vzhledem k tomu, že lidé zůstali uvězněni ve svých domovech a fitness centra zůstala v mnoha případech uzavřena, poptávka po výrobcích Peloton prudce vzrostla. V letech 2020 až 2021 se tržby společnosti zvýšily o 120 % na 4 miliardy dolarů. Optimismus investorů vystřelil akcie společnosti z 22 na 169 dolarů, tedy 8,5krát.

Při pandemii nesmíme zapomenout na Modernu. Výrobce vakcín proti nemoci Covid-19 měl ještě v roce 2019 celosvětové tržby ve výši pouhých 60 milionů dolarů. V roce 2020 to bylo již 803 milionů dolarů, o rok později 18,4 miliardy dolarů a v roce 2022 ještě o dalších 700 milionů dolarů více. Čistý zisk jen za tyto dva roky dosáhl neuvěřitelných 20 miliard dolarů. Investoři byli nadšeni a akcie společnosti Moderna vyskočily o téměř 2 000 %.

Zlaté období během pandemie zažil také poskytovatel softwaru DocuSign, jehož akcie vzrostly o 320 %, a několik platforem elektronického obchodování. Lidé během pandemie zůstávali doma, a tak začali nakupovat z pohodlí domova. Několik e-shopů zaznamenalo rekordní růst, včetně platformy pro kutily Etsy, jejíž akcie vzrostly o 494 %. Z online nakupování těžily také firmy zpracovávající digitální platby, jako je PayPal, jehož akcie se ztrojnásobily.

Karty se obrátily

Jakmile pandemie skončila a život se začal vracet do normálu, situace se pro tyto společnosti obrátila. Jejich tržby a zisky začaly klesat nebo se jejich růst prudce zpomalil a investoři s přehnanými očekáváními počítali velké ztráty.

Pandemie-akcie

Akcie společnosti Moderna odepsaly téměř tři čtvrtiny své tržní hodnoty, zatímco akcie společností Etsy a PayPal až čtyři pětiny. Ještě hůře jsou na tom akcie DocuSign, které se propadly o celých 84 %, akcie Zoom s 90% propadem a akcie Peloton s 98% propadem. Tento katastrofální výkon ještě podtrhuje skutečnost, že klíčové akciové indexy jsou v současné době na historických maximech.

Spekulovat se nevyplácí

Prudký nárůst a následný prudký pokles akcií několika populárních společností plně odráží riziko, které investoři podstupují, když investují do trendových investic. Lidé by se jim měli vyhnout, protože příklad pandemie je jen jedním z mnoha.

Běžní investoři by neměli podceňovat význam diverzifikace a měli by raději investovat pravidelně a dlouhodobě. To je klíč k úspěšnému investování. To zdůrazňujeme i my v Portu, protože naše Portfolia na míru jsou složena z diverzifikovaných investic, takže investorům podobný případ nehrozí.


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Revolut, Twisto nebo Curve…

Už vás nebaví v zahraničí ztrácet čas hledáním nejvýhodnějšího kurzu směny? Chcete si jednoduše bezplatně

komodity-ropa-3-e1690978164138

Propad ropného sektoru ukazuje potřebu diverzifikace

Období vysoké inflace, které se rozpoutalo v druhé polovině roku 2021 a vyvrcholilo v roce 2022, bylo ve prospěch některých tříd aktiv. Dařilo se zejména energetickým a ropným společnostem, jejichž akcie v nejednom případě vyskočily o stovky procent.