Search
Close this search box.

Jak se vyvíjí inflace v Česku, Evropě a ve světě?

Inflace v České republice

Meziroční míra inflace v ČR v prosinci podle Českého statistického úřadu klesla o 0,4 p.b. na 6,9 %, zatímco se čekala stagnace. Tempo růstu tak z listopadových 7,3 % zpomalilo. Za celý rok 2023 činila průměrná míra inflace 10,7 %, což bylo o 4,4 p. b. méně než v roce 2022, kdy se jednalo o druhou nejvyšší inflaci od vzniku samostatné ČR.

Meziroční pokles inflace byl způsoben zejména zpomalením růstu cen většiny potravin a nealkoholických nápojů. Ceny uzenin byly v prosinci meziročně vyšší o 0,6 %, zatímco v listopadu o 3,4 %. Svůj cenový růst zmírnilo i ovoce, a to na 5,8 % oproti 8,4 % v listopadu. U pohonných hmot naopak meziroční pokles cen zpomalil (2,9 % oproti 8,8% poklesu v listopadu).

Proinflačně naopak působil růst cen nájemného z bytu, které vzrostlo 7,3 %. Dále také výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 5,5 %, vodného o 16,3 %, stočného o 26,9 %, elektřiny o 142,4 % a tepla a teplé vody o 24,2 %.

Ze 41 sledovaných evropských států měla Česká republika při využití hodnoty meziroční inflace 6,9 % 5. nejvyšší inflaci. V listopadu zaujímala ČR 6. pozici a o jednu příčku jsme si tak pohoršili. Ve srovnání Eurostatu ale vychází míra inflace v ČR jinak než jak ji stanovuje ČSÚ. Rozdíl vzniká kvůli tzv. imputovanému nájemnému, které představuje náklady na vlastnické bydlení. V českém spotřebním koši má váhu přes 10 %, zatímco ve spotřebním koši Eurostatu, využívající harmonizovaný index spotřebitelských cen, tato položka chybí.

Nejvyšší inflaci v Evropě mělo stejně jako v listopadu Srbsko (8 %). Následuje Maďarsko (7,9 %), Island (7,7 %) a Rusko (7,5 %). Ze států sousedících s Českem je inflace stále relativně vysoká na Slovensku (6.3 %), v Polsku (6,1 %) a Rakousku (5,6 %). V Německu se z listopadových 3,2 % zvýšila na 3,7 % a od inflačního cíle ECB ve výši 2 % se tak vzdálila.

Nejnižší inflaci z evropských státu zaznamenali v Itálii (0,59 %). Nízká je také v Dánsku (0,76 %), Lotyšsku (1 %) a Litvě nebo Nizozemsku (1,2 %).

Jak to vidí ČNB?

Česká národní banka začíná zlevňovat peníze a podle většiny očekávání snížila úrokové sazby o 0,25 p.b. Se sazbami tak hnula poprvé od loňského června.

Klíčová dvoutýdenní reposazba, kterou ČNB reguluje množství peněz v oběhu a od které banky odvozují svoje úroky se snížila ze 7 % na 6,75 %. Současně rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 5,75 % a lombardní sazby na 7,75 %. Diskontní sazba je úrok, za který si komerční banky ukládají u ČNB své volné peníze nad rámec repo operací. Lombardní sazba je svým způsobem opakem sazby diskontní a určuje, za kolik si komerční banky půjčují od ČNB.

Tento krok ze strany ČNB byl očekávaný, protože čísla z reálné ekonomiky buď zapadají do makroekonomivké prognózy ČNB nebo působí lehce proti-inflačně. Inflace setrvale zvolňuje a ke svému 2% cíli stanoveným ČNB by se mohla přiblížit už v průběhu prvního pololetí příštího roku.

Inflace ve světě

Inflace v eurozóně podle prvotního odhadu v prosinci vzrostla, v meziročním vyjádření dosáhla na 2,9 % což je nárůst z listopadových 2,4 %.Nadějná data v posledním měsíci loňského roku vykázala jádrová inflace, která nezahrnuje ceny potravin a energií. Z listopadových 3,6 % v prosinci zvolnila na 3,4 %, což naznačuje, že cenové tlaky dál opadají, i když celkové číslo inflace vzrostlo.

Inflace v USA v prosinci meziročně vzrostla o 0,3 % na 3,4 %, což je o 0,2 p. b. více než se čekalo. Očekával se mírnější růst na 3,2 % oproti listopadovým 3,1 %. Americká ekonomika zůstává stále v dobré kondici, tamní trh práce i přes známky ochlazování zůstává stále napjatý, což nehraje do karet případnému snižování sazeb.

Na svém prosincovém zasedání Fed ponechal klíčovou úrokovou sazbu v pásmu 5,25 % až 5,5 %, tedyna nejvyšší hodnotě za posledních 22 let. Přesto, že si Fed nechává dveře otevřené pro další zvýšení sazeb, tak tu s velkou pravděpodobností máme definitivní konec cyklu utahování měnové politiky. V příštím roce Fed počítá se třemi sníženími. Bankéři uvedli, že nedávné ukazatele naznačují, že hospodářský růst zpomalil a přírůstek pracovních míst se zmírnil, ale zůstává silný, a míra nezaměstnanosti zůstává nízká.

Čína momentálně zažívá deflaci, kterou zaznamenala poprvé v červenci (-0,3 %) a následně v říjnu (-0,2 %). V listopadu spotřebitelské ceny klesly o 0,5 %. V prosinci se čeká, že deflace o 0,1 p.b. zmírní na -0,4 %.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

peníze

Co s penězi navíc?

Čas od času se vám na účtu objeví neobvyklý příjem. Vrácení záloh, třináctá výplata nebo

Finanční předsevzetí pro rok 2024

S novým rokem máme příležitost stanovit si nové cíle. Ty mohou mít různou podobu. Co takhle dát si finanční předsevzetí, která budete dodržovat?

Závodní sláva i elegance

Alfa Romeo má vždycky svůj vlastní charakter, určité těžko uchopitelné kouzlo, které jí ovšem zřetelně odlišuje od ostatních a i vzhledem k tomu, že v naší sbírce už nějaké Alfy máme a do dalšího jedinečného kousku nyní můžete investovat, je dobré si připomenout, proč nás italská značka tak fascinuje…

jak načasovat své investice?

Jak načasovat své investice?

Základní investiční poučka zní „nakup dole, prodej nahoře“. Jednoduchý návod na zbohatnutí, že? Ale jak poznáte, že už

Změna úpisu Portu Gallery

Jak funguje nový systém úpisů?

Portu Gallery přistupuje ke změně systému úpisů. Nový systém adresuje některé stávající nedostatky a vytváří menší tlak na