Search
Close this search box.

Jak se vyvíjí inflace v Česku, Evropě a ve světě?

Inflace v České republice

Meziroční míra inflace v ČR v červenci podle Českého statistického úřadu vzrostla na 2,2 %, což bylo o 0,2 p. b. více než v květnu, zatímco se očekávalo setrvání na 2 %, mírný růst tak příliš nepotěšil. Podle ČSÚ bylo červencové mírné zrychlení meziročního cenového růstu ovlivněno především cenami potravin. Ty oslabily svůj meziroční pokles a byly oproti loňskému červenci levnější zhruba o 3 %.

U bydlení zdražilo nájemné meziročně o 6,8 %, vodné o 10,9 %, stočné o 13,4 %, elektřina o 8,9 % a teplo a teplá voda o 5 %. Ceny zemního plynu meziročně klesly o 6,7 % a tuhých paliv o 2,9 %. Stravovací služby zdražily meziročně o 7,1 % a za ubytování se platilo o 8,8 % víc. Za pohonné hmoty a oleje vydali lidé o 5,6 % víc.

Ze 41 sledovaných evropských států měla Česká republika v červenci při využití meziroční hodnoty inflace 2,2 % 15. nejnižší inflaci. A oproti údajům z června jsme si tak o 4 příčky pohoršili. Nejvyšší inflaci v Evropě mělo nadále Rusko, kde vzrostla na 9,1 %. Vysokou inflaci měl i Island (6,3 %), Bělorusko (5,5 %) a Rumunsko (5,4 %). Ze sousedních států byla inflace vyšší ve všech státech kromě Slovenska. V Rakousku aktuálně činí 2,9 %, v Polsku 4,2 %, Německu 2,3 % a na Slovensku 2,1 %. Nejnižší byla naopak inflace v Lotyšsku (0,7 %), následovala Litva (0,9 %) a Dánsko (1,1 %).   

Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v červenci o 0,7 %. Růst spotřebitelských cen v rekreaci a kultuře byl způsoben zejména zvýšením sezónních cen dovolených s komplexními službami o 25,1 %. V dopravě vzrostly ceny pohonných hmot a olejů o 1,3 %. Co se týče potravin a nealkoholických nápojů, zde byly vyšší zejména ceny drůbežího masa o 6,4 %, čokoládových výrobků o 7,7 %, nealkoholických nápojů o 1,3 %, vepřového masa o 1,9 % a másla o 4,3 %.

Jak to vidí ČNB?

Česká národní banka pokračuje ve snižování úrokových sazeb. Bankovní rada na svém čtvrtém letošním měnově-politickém zasedání rozhodla o snížení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu a potvrdila tak očekávání trhu. Sazba je nyní na nejnižší úrovni od února 2022. ČNB se nyní uchýlila ke zpomalení uvolňování měnové politiky potom, co na předchozích čtyřech zasedáních snížila sazby o půl procentního bodu.

Klíčová dvoutýdenní reposazba, kterou ČNB reguluje množství peněz v oběhu a od které banky odvozují svoje úroky se tak snížila ze 4,75 % na 4,5 %. Současně rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 3,5 % a lombardní sazby na 5,5 %. Diskontní sazba je úrok, za který si komerční banky ukládají u ČNB své volné peníze nad rámec repo operací. Lombardní sazba je svým způsobem opakem sazby diskontní a určuje, za kolik si komerční banky půjčují od ČNB.

Inflace ve světě

V červencipřekvapivě vzrostla inflace v eurozóně na 2,6 %, zatímco se čekal pokles na 2,4 %. Meziroční růst cen energií na 1,3 % z červnových 0,2 % a jádrová inflace na 2,9 % naznačují, že tlak na zvyšování cen pokračuje a inflace v jednotlivých zemích vykazovala rozdílné trendy. Například ve Španělsku inflace klesla, zatímco v Itálii prudce vzrostla. To může způsobit to, že ECB bude v budoucnu se snižováním úrokových sazeb déle vyčkávat.

USA ostře sledovaná zpráva o inflaci ukázala, že růst spotřebitelských cen byl v červenci v souladu s odhady a v červenci klesly na 2,9 % z červnových 3 %, což je nejnižší hodnota od března 2021. Vývoj inflace nic nemění na očekávání, že Fed v září sníží úrokové sazby.

Podle trhu by k razantnějšímu snížení sazeb přistoupila pouze v případě výrazného zhoršení situace na trhu práce. Nezaměstnanost v červenci vzrostla na téměř tříleté maximum 4,3 %. Ve prospěch uvolnění měnové politiky hovoří i vývoj jádrové inflace bez cen energií a potravin. Ta se v červenci zmírnila již čtvrtý měsíc v řadě a dosáhla 3,2 %, což je nejnižší hodnota od dubna 2021.

Meziroční míra inflace v Číně se v červenci 2024 vyšplhala na 0,5 % z červnových 0,2 %, čímž překonala tržní prognózy ve výši 0,3 % a poukázala na nejvyšší hodnotu od února. Jednalo se také o šestý měsíc spotřebitelské inflace v řadě, protože Peking zvýšil stimulační opatření na podporu spotřeby.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co je index?

Důležitými nástroji ke sledování vývoje trhů jsou indexy. Někomu možná přijde podstata indexu triviální, je však důležité, abychom