Search
Close this search box.

Jak vychovávat děti, které to budou umět s penězi

detsky_ucet_portu

Když své děti naučíme nakládat s penězi už v mladém věku, lépe pak porozumí jejich hodnotě a vytvoří si základy pro zdravé finanční chování v dospělosti. Články o vztahu dětí k penězům se často objevují také v médiích zaměřených na finance. Rádi bychom pro vás shrnuli několik základních pravidel, která by mohla rodičům v této věci pomoci.

Ron Lieber v New York Times sází na upřímnost a na to, že by rodiče měli dětem vysvětlit svou finanční situaci a možnosti z toho vyplývající. Charlie Wells z Wall Street Journalu naopak klade důraz na dobré znalosti matematiky před finanční gramotností.

Pravdou je, že mnoho rodičů by mohlo v dané otázce udělat více, než ve skutečnosti dělá. To přiznává i John Woerth z Vanguard, který je otcem dvou dětí. Finanční odměny za psaní domácích úkolů a přehnaně štědré Vánoce podle něj příliš nepomáhají. Kromě klasické věty, že peníze nerostou na stromech, se mnoho konverzací na téma peníze nevedlo a banka jménem táta prakticky funguje dodnes. Pozitivem ale podle Woertha je, že děti obeznámil (v což, možná naivně, doufá) se čtyřmi základními věcmi, které se jim v dospělosti určitě budou hodit. Těmi jsou:

– hodnota poctivé a tvrdé práce

– důležitost vzdělání

– prospěšnost skromného životního stylu

– výhody úspor

detsky_ucet_Portu_2

Na základě těchto bodů Woerth definoval čtyři praktické rady, podle nichž by měli rodiče postupovat při výchově dětí v oblasti financí.

1. Přimějte je pracovat. Když jsou děti malé, měly by rodičům pomáhat. Když jsou starší, je dobré, když si seženou brigádu. Je jedno, o jakou práci jde, důležitá je zkušenost s prací. Kromě peněz je to naučí k odpovědnosti a budou vyspělejší.

2. Přimějte je investovat. Je dobré, když si teenageři již od prvních výdělků část peněz odkládají bokem. Třeba na dětský investiční účet. Motivací může být třeba školné na vysokou, na kterém se pak budou podílet i rodiče.

3. Přimějte je podílet se na výdajích. Pokud chtějí děti jezdit vaším autem, je dobré, když zaplatí alespoň část pohonných hmot nebo pojištění. Pokud chtějí novou hru nebo herní konzoli, měli by rovněž určitou část zaplatit. Jestliže jsou děti „přinuceny“ sáhnout do své kapsy, jsou při utrácení odpovědnější, méně impulzivní a více přemýšlejí o tom, co opravdu chtějí a potřebují.

4. Nebojte se mluvit o penězích. Pro mnohé rodiče je debata o penězích stejně nepříjemná jako debata o alkoholu, drogách nebo sexu. Tyto konverzace jsou však velmi důležité. Podle Rona Liebera dělají tyto debaty z dětí vyspělejší jedince a zároveň jim poskytují širší povědomí o spořivosti, trpělivosti a vytrvalosti. „Každá konverzace o penězích je konverzací o hodnotách,“ píše Lieber.

Jedna rada na závěr: Podporujte své děti v tom, aby splácely své dluhy. Peníze nejsou jen o spoření a utrácení. Dalším důležitým faktorem je ochota rozdávat – účast na veřejných sbírkách, dobrovolnická činnost, charita a podobně. Morální podpora a motivace jsou v tomto směru velmi důležité.

Téma peněz a dětí je velice složité. Je ale dobré vědět, že se děti o peníze zajímají. Jejich názory se mohou ubírat nečekanými směry. V každém případě potřebují vzory a příklady lidi, kteří s nimi budou otevřeně a často mluvit o zdravém a rozumném finančním chování.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Experimentální díla Patrika Hábla prodává Christie’s i Sotheby’s

Jeden z předních současných českých umělců, Patrik Hábl, se ve své tvorbě pohybuje na pomezí experimentální malby a grafiky. Jeho obrazy s podobou abstraktních krajin projektujících umělcovo nitro sklízí ohlasy nejen u nás. Jako jednomu z mála českých umělců se mu podařilo etablovat na mezinárodní scéně. Hábl má za sebou více než 70 výstav napříč kontinenty a brzy najdete soubor jeho obrazů také na Portu Gallery.