Navždy změnil investiční svět a k investování přivedl díky nízkonákladovým pasivním fondům masy lidí nejen ve Spojených státech. Ve svých 89 letech ve středu zemřel John Bogle, zakladatel společnosti Vanguard, investiční magnát a filantrop. Připomeňme si jeho největší zásluhy i to, co o Boglem říkal Warren Buffet.
Bogle se nezapomenutelně zapsal do historie investičního světa především v roce 1976, kdy ovlivněn laureátem Nobelovy ceny za ekonomii Paulem Samuelsonem založil vůbec první indexový investiční fond dostupný široké veřejnosti. Tento fond byl předchůdce indexového fondu Vanguard 500, který drží akcie 500 největších amerických společností a existuje dodnes. Investiční strategii indexového fondu Bogle založil na následujících principech:
- Zaměření na jednoduchost investiční strategie kopírující složení daného indexu
- Redukce nákladů spojených s investováním
- Nízká frekvence úprav portfolia nebo výměny instrumentů
- Důraz na racionální analýzy a vyhnutí se tlaku emocí při investičním rozhodování
- Přemýšlení v delším investičním horizontu
- Vyhnutí se snaze časovat trh
Pokud vám tyto principy připadají povědomé, není to náhodou. Mnoho současných robo advisorů – včetně Portu – své investiční strategie totiž zakládají právě na těchto principech. Jedná se o takový „objev“, že jej v roce 2005 sám Samuelson přirovnal k vynálezům kola, abecedy nebo tisku.
John Bogle publikoval za svůj život více jak 10 knih, převážně o fondech a svém podnikání. Jím založená firma Vanguard aktuálně spravuje svým klientům více než 5,1 bilionu dolarů. Dlouhodobě kritizoval vládu za nedostatečnou regulaci finančních trhů, byl zastáncem vyššího zdanění krátkodobých spekulačních obchodů, přísnějších trestů za finanční podvody nebo například zavedení limitů na možnost investovat s půjčenými penězi (tzv. leverage investing). Aktivně také kritizoval současného amerického prezidenta Trumpa za jeho politiku, která prý „ubližuje trhům, ekonomice i společnosti jako celku“.
Bogleho mimo jiných oceňoval i jeho dlouholetý přítel Warren Buffet. Mluvil o něm jako o hrdinovi, který pomohl milionům investorů dosahovat mnohem lepších výnosů, než by dosáhli bez jím vymyšlených indexových fondů. Ve svém dva roky starém dopisu akcionářům uvedl Warren Buffet mimo jiné:
„Pokud by někomu měla být vztyčena socha za přínos pro retailové investory, měl by to být John Bogle“
Pokud bychom si měli my v Portu vybrat jeden odkaz, který bychom chtěli mít s Boglem navždy spojený, bylo by to jeho doporučení retailovým investorům z roku 2002: Investujte efektivně jak jen to jde, skrze nízkonákladové pasivní fondy, které můžete koupit a držet celý život. Nevybírejte tituly podle historické výkonnosti, naopak nakupujte široce diverzifikované akciové a dluhopisové indexové fondy tak, aby poměr dluhopisů přibližně odpovídal vašemu věku. Především ale buďte disciplinovaní a část peněz investujte i přesto, že třeba nenávidíte současný finanční systém. Protože pokud si peníze stranou odkládat nebudete, skončíte s ničím.