Založil nadaci, která se stará o odkaz díla jeho dědečka. John Mucha pokračuje v šíření věhlasu celosvětově vyhledávaného autora Alfonse Muchy. Během našeho rozhovoru se podělil o zkušenosti s budováním slavné Lendlovy sbírky i o to, jak umění jeho dědečka ovlivňuje současné tvůrce nebo se rozpovídal o špatné zkušenosti s minulým režimem.
Rozhovor proběhl ve slavném Muchově domě na Hradčanském náměstí. „V roce 1950 nás komunisté vyhodili z vily v Bubenči, a tak jsme se přesunuli sem,“ komentuje historii domu John Mucha. Jeho rodiče se místu snažili dát nádech Alfonsova ateliéru, což se jim rozhodně podařilo. John péči o dům následně převzal a v budoucnu se tradice pravděpodobně chopí jeho nejstarší syn Marcus.
Pod jménem Alfonse Muchy si většina lidí představí ikonické plakáty, jeho dílo je ale mnohem obsáhlejší. Mimo jiné totiž stál za zrodem zcela nového uměleckého stylu – secese neboli Art Nouveau. Ikona secese totiž ve velkém tvořila také olejomalby, kresby, nebo fotografie. Na širší záběr Muchovy tvorby odkazuje také výstava, kterou připravuje John Mucha, ta by se měla věnovat pouze fotografii.
Velkým fanouškem plakátů Alfonse Muchy byl například český tenista Ivan Lendl. Také díky pomoci Muchových potomků se mu podařilo vytvořit obrovskou sbírku. A jak v rozhovoru říká John Mucha, jeho dědeček má dodnes fanoušků celou řadu, spousta umělců se jím také v mnohém inspiruje. „Tvorba Stanleyho Mouse, který navrhoval design třeba pro Grateful Dead nebo Janis Joplin, je definitivně ovlivněná dílem Alfonse Muchy.“
🎙John Mucha – rozhovor s vnukem Alfonse Muchy
Světově známá je nejkomplexnější sbírka děl Alfonse Muchy, kterou začal budovat Ivan Lendl a dále ji rozšiřoval Richard Fuxa. Na její tvorbě se svou prací podíleli i kurátoři Jack Rennert a Karel Srp. Sbírka má za sebou mimořádně úspěšné tuzemské i zahraniční výstavy. Nyní můžete její část vlastnit i vy, a to pomocí investice přes platformu Portu Gallery.
Do této sbírky můžete nyní investovat i vy – od 1 Kč.