Search
Close this search box.

Kytary s příběhem. Proč investovat do hudebních nástrojů?

Profesionální investování do hudebních nástrojů nabývá v posledních dekádách na oblíbenosti. V západním světě si investiční kytary vydobyly své pevné místo již v 70. letech, ve východní Evropě se toto téma teprve otevírá. Zajímavým segmentem na trhu jsou tzv. „vintage guitars“, tedy akustické i elektrické kytary předních amerických výrobců (Gibson, Martin, Fender a Gretsch) z období zhruba od roku 1930 do roku 1982.

Výkonnost tohoto segmentu lze sledovat pomocí The 42 Index, který je publikován časopisem Vintage Guitar Magazine. Index mapuje vývoj prodejních cen nejatraktivnějších kytar značek Martin, Fender a Gibson. Od roku 1991 vykazuje stabilní růst 14 % ročně. Některé konkrétní nástroje v období posledních dvou let dosáhly až 100% růstu. Investice s vysokým potenciálem růstu se pohybují v hodnotách od 8 000 € až po skutečně exkluzivní (collectors grade) nástroje za úrovní 300 000 €.

Vintage kytary v sobě spojují několik atraktivních atributů:

  • Jedinečnost – u některých modelů se jedná pouze o jednotky kusů, které jsou drženy mezi investory nebo sběrateli.
  • Výrobní postupy, které jsou dnes již v některých případech nedostupné nebo dokonce zakázané (nitro laky, exotické dřeviny chráněné normou CITES atd.).
  • Ikoničnost zboží, které se podílelo na vzniku řady pop-kultur a je neodmyslitelnou součástí image mnoha osobností ze světa populární hudby.
  • Nezaměnitelný a neopakovatelný zvuk a design.

Hodnota konkrétních vintage nástrojů je pak ovlivněna mnoha atributy, mezi hlavní patří:

  • celkový stav nástroje a jeho konstrukce;
  • originalita součástí nástroje;
  • historie nástroje (včetně předchozích majitelů, např. celebrity owned);
  • oblíbenost daného modelu;
  • zvuk;
  • rarita – množství daného modelu na trhu;
  • módní trendy a sběratelská oblíbenost.

Pro správné ohodnocení těchto investičních příležitostí je zásadní znalost konstrukce jednotlivých modelů, dobové výrobní postupy, dobové součástky apod. Zjištění všech detailů, případně nežádoucích modifikací nástroje, je bez hluboké znalosti problematiky prakticky nemožné.

Společnost J&L Guitars zastoupená Josefem Štěpánkem a Lukášem Martinkem patří mezi vyhledávané odborníky, kterým prošly rukama stovky těchto nástrojů. Jejich znalosti jim umožňují posuzovat nástroje jak z perspektivy profesionálních hudebníků, tak i kvalifikovaných znalců nejen vintage problematiky, ale i tohoto tržního prostředí.

Gibson Les Paul Custom 1969

Rádi bychom vám představili kytaru Gibson Les Paul Custom z roku 1969, která bude 1. prosince součástí úpisu na Portu Gallery. Příběh kytar Gibson Les Paul začal v roce 1952, kdy se firma Gibson spojila s tehdy velmi slavným kytaristou Les Paulem, aby společně navrhli atraktivní elektrickou kytaru, která by byla schopná konkurovat tehdy velmi populárním kytarám Fender Telecaster. Vytvořili model Gibson Les Paul Gold Top ve zlaté povrchové úpravě. Po dvou letech přišel Les Paul s nápadem vytvořit luxusnější verzi této kytary v černé barvě (aby mu více ladila ke smokingu) doplněnou o některé prvky, které měly tehdy ty nejdražší kytary Gibson. Vznikla tak ikonická kytara Les Paul Custom přezdívaná Black Beauty. Během několika let prošla drobnými změnami a v roce 1961 byla její výroba ukončena.

V roce 1968 zareagovala firma Gibson na poptávku po tomto modelu a uvedla opět na trh kytaru Les Paul Custom ve vylepšené konstrukční verzi.  Ekonomické problémy firmy vedly ale rychle ke změnám ve výrobě a během jednoho roku byla výrazně upravena konstrukce těchto kytar k horšímu. Nejcennější jsou proto kusy vyrobené v roce 1968 a v první polovině roku 1969. Do tohoto období patří právě tento kus a má všechny důležité atributy (např. tělo z jednoho kusu mahagonu), které vyhledávají kytaristé a sběratelé po celém světě a nechybí ve sbírkách všech světových kytaristů. Z našich českých můžeme uvést například Radima Hladíka, který hrál celý život na tento model kytary nebo Petra Jandu ze skupiny Olympic, který vlastní identický nástroj, jenž koupil před 50 lety od Luboše Andršta.

Zajímavostí je také, že se jedná o „one owner“ kytaru, tedy kytaru vlastněnou pouze jedním majitelem. Tuto kytaru si koupil před 53 lety v obchodě jako úplně nový a nepoužitý nástroj jeden italský kytarista, který na ni celý život hrál a po jeho smrti jsme ji koupili od jeho dědiců. Jedná se tedy o ikonickou kytaru, která doslova změnila svět a zajímavou investiční příležitost, jelikož ceny těchto kytar neustále stoupají.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Inflace, skrytý nepřítel spoření

Spoření na důchod se zdá být činností naprosto triviální. Ušetřené peníze ukládáme na spořící účet v domnění, že se