Search
Close this search box.

Ohlédnutí za výstavou Portu Gallery – Investice s příběhem

Investice s příběhem

Dnes je to přesně týden od konce premiérové výstavy první online investiční galerie na českém trhu Portu Gallery s názvem Investice s příběhem. Jedinečná akce proběhla od 11. do 18. srpna v sympatických prostorách Jiri Svestka Gallery, určená byla jak stávajícím klientům, kteří již na Portu Gallery investují a podílí se na vlastnictví předmětů, tak pro širokou veřejnost zajímající se o alternativní formu investování. Při této příležitosti bychom rádi vyzpovídali Martina Jaroše, jednoho ze zástupců platformy, aby nám celou akci zhodnotil a nastínil směr, jakým se bude Portu Gallery dále ubírat.

Martine, minulý týden ve středu skončila vaše první týdenní výstava. Jak byste akci zhodnotil?

Jsme moc rádi, že se vše povedlo tak, jak jsme plánovali. Akci jsme původně plánovali zorganizovat loni v březnu, covidová pandemie nám však plány zhatila a výstavu jsme byli nuceni o více jak rok posunout. Určitě se nejedná o poslední akci tohoto typu, jakmile bude možnost, rádi naplánujeme nějakou další zajímavou událost.

Investice s příběhem

 

Jak jste spokojen s návštěvností výstavy? Věřím, že po roce a půl s covidem-19 byli všichni nedočkaví, až se podobné akce budou opět konat.

Akci bychom zhodnotili jako velmi vydařenou. Do Jiri Svestka Gallery se za týden konání výstavy přišly podívat stovky lidí. Moc nás potěšilo, že přišli jak naši klienti, kteří již nějaký podíl v upsaných předmětech vlastní, tak ti, co alternativní investování teprve zvažují.

Výstava měla přívlastek „Investice s příběhem“. Dbáte na to, aby byl na pozadí upisovaných předmětů vždy nějaký zajímavý příběh?

Ano. Snažíme se o to, aby se za každým předmětem, který potenciálním investorům nabízíme, skrýval nějaký nevšední příběh. Je to důležitá součást investičního potenciálu a přidává předmětu na jeho investiční hodnotě.

Jaké nejraritnější a nejhodnotnější exempláře bylo možné na výstavě vidět?

Nejcennějším vystavovaným předmětem je s hodnotou 3 milionu korun jednoznačně první a druhý výtisk stokorunové bankovky emitované v roce 1961. Dalším zajímavým exemplářem je set dvanácti Modrých Mauritiů POST PAID, v současnosti jeden z nejprestižnějších objektů na tuzemském filatelistickém trhu. Sestava pochází z postupně vylepšovaných sbírek tří největších legend světové filatelie, což je přesně příklad poutavého příběhu, které máme u nás v Portu Gallery rádi.

Investice s příběhem

Investorům se snažíte co týden nabízet nové zajímavé příležitosti k investici. Které předměty patří mezi ty nejžádanější?

Určitě investiční alkohol, konkrétně víno a whisky. Obojí máme v nabídce poměrně často, příští týden investorům nabídneme úpis francouzského vína z kampaně „En Primeur“, u whisek budeme v září upisovat jak obvyklé sudy, tak prémiovou lahev Macallanu –⁠ klasiky mezi skotskými whisky. Poslední dobou pozorujeme také rostoucí zájem o drahé kameny, proto se v brzké době můžete těšit na úpis vzácných rubínů. Celkově se snažíme nabízet předměty z různých tříd aktiv, aby si mohl každý podle svého vybrat, jakým způsobem chce diverzifikovat své investiční portfolio.

Na výstavě byl odhalen nově upisovaný předmět – první výtisk slavné stokoruny z roku 1961 přezdívané Heřmanka. Proč jste si vybrali právě ji?

Budu se opakovat, ale právě kvůli jejímu příběhu. Jedná se o jedinou vydanou bankovku, kterou autor, pan František Heřman, navrhl a zároveň také o nejdéle platné papírové platidlo na našem území. Vzhledem k období její platnosti si ji mnoho lidí stále pamatuje. K tomu máme součástí úpisu dochovanou dokumentaci, grafické návrhy a dobové články. Navíc obecně platí, že to, co je první, je jedinečné, vzácné, takže bylo rozhodnuto.

Chystáte se podobnou akci zopakovat, jakmile budete mít další úspěšně upsané předměty?

Určitě ano. Jakmile bude nějaká další událost ve fázi příprav, budeme vás informovat. Momentálně zvažujeme výstavu aut, kterých máme úspěšně upsáno několik a na proběhlé výstavě je nebylo možné vystavit. Dále je v jednání výstava jednotlivých předmětů na různých místech po Praze. Uvidíme, jak se vše nakonec vyvine.

V září vaše platforma oslaví dva roky své existence. Proč si myslíte, že zájem lidí o alternativní investování roste?

Aktuální situace nahrává alternativnímu investování, úrokové sazby jsou extrémně nízko, a to nutí investory hledat nové příležitosti, kam vložit peníze. V podstatě hledají možnosti, jak dále diverzifikovat svá portfolia, aby případně zamezili zbytečně vysokým ztrátám a netrávili u toho celé dny. Portu Gallery jim to nabízí. Investování u nás je jednoduché, investoři nemusí trávit hodiny nad různými analýzami, vše potřebné za ně dělá platforma. Dále to jsou příběhy, které jsou s alternativními investicemi spjaty. Těžko budete mezi kamarády v hospodě vášnivě hovořit o tom, jak jste si koupil ETF nebo akcie té či oné společnosti. Naopak obrazem, whisky nebo Ferrari se rád pochlubí každý.

Investice s příběhem

Můžete nám nastínit, jaké má Portu Gallery plány do budoucna?

Aktuálně pracujeme na anglické verzi platformy a eurových úpisech. Do konce roku bychom rádi zprovoznili také sekundární trh, abychom našim investorům nabídli likviditu. Dále pracujeme na rozšiřování nabídky jednotlivých investičních nástrojů. Aktuálně jednáme například o špercích, kabelkách a vyznamenáních. Inspirací nám je americká platforma Rally Rd., kde nedávno upsali například meteorit nebo kostru dinosaura, či další americká platforma CommonWealth, kde můžete spoluvlastnit závodního koně. Všechno jsou to věci, ke kterým se obyčejný investor jen těžko dostane a myslím, že by to mohlo být pro mnoho investorů zajímavé. Uvidíme, co se nám podaří domluvit.

Investice s příběhem

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Airbnb jde na burzu

Platforma pro sdílené ubytování Airbnb výrazně pokročila ve svých plánech prodat část svého podniku v roce, kdy pandemie