Po dobré první polovině roku přineslo třetí čtvrtletí určité ochlazení nálady na globálních finančních trzích. Klesly jak akcie, tak většina dluhopisů a jedinou třídou aktiv, která investorům umožňovala vydělávat peníze, byly krátkodobé dluhopisy, které těžily ze současných vysokých úrokových sazeb. Trhy pokračovaly v korekci i v říjnu, a to zejména kvůli horším příchozím makrodatům a výsledkové sezóně, která byla o něco slabší, než se čekalo.
V listopadu ale nastala otočka. Uplynulý měsíc byl pro akciové trhy velmi příznivý a světové indexy rostly. Inflace v USA začala znovu klesat. To dodalo trhům optimismus, že americká centrální banka (Fed) už brzy přistoupí ke snižování sazeb. Vysoké úrokové sazby mají zpravidla negativní vliv na ekonomiku, vývoj akcií a výsledky společností. Díky vyhlídce na snížení sazeb vzrostl index S&P 500 v listopadu o 7,8 %, od začátku roku pak o 19,5 %. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se v listopadu choval podobně a od začátku roku vzrostl o 36,9 %, zejména kvůli nadšení kolem umělé inteligence.
V Evropě se situace vyvíjí podobně. Poslední data z eurozóny ukázaly, že inflace klesá rychleji než se čekalo. V listopadu se snížila na 2,4 % a rychle se blíží se svému 2% cíli. Hospodářský růst eurozóny je navíc o něco slabší, než se předpokládalo, což zvýrazňuje dopady utažené měnové politiky na výkon ekonomiky. To vše by mohlo znamenat, že Evropská centrální banka začne snižovat úrokové sazby už na jaře. Panevropský index Euro Stoxx 50 letos vzrostl o 14,52 %. Britské akcie letos naopak ztrácí a index FTSE 100 je od začátku roku níže o 0,5 %.
V Asii je nálada investorů jako na houpačce. Nejlépe se daří japonskému Nikkei 225, který od začátku roku vzrostl o 30 %, přičemž japonské akcie profitují ze slabšího jenu a uvolněné měnové politiky. Dobře jsou na tom i indické akcie (index Nifty 50), které stouply o 11,4 % a jsou na svém historickém maximu. Naopak, nejhůře jsou na tom čínské akcie. Index Hang Seng ztrácí již 16,5 %, a to hlavně kvůli místním ekonomickým problémům, spojeným zejména s sektorem nemovitostí a slabým ekonomickým oživením po pandemii.
Stále platí, že nadprůměrnou výnosnost dosahují větší firmy z hlediska tržní kapitalizace. Index Russell 2000, který reprezentuje menší společnosti, zaznamenal růst o 3,3 %. Vysoké úrokové sazby silněji dopadají na menší firmy, protože jim zdražují cizí financování, na kterém jsou více závislé než jejich větší konkurenti. Na druhou stranu jsou americké akcie s malou tržní kapitalizací (Russell 2000) z hlediska zisku oproti těm největším (S&P 500) nejlevnější v historii. To může v budoucnu investory přilákat a situace se může otočit. I přes vyšší výkonnost velkých společností je tedy důležité diverzifikovat a mít investice rozložené jak geograficky tak v několika různých třídách aktiv včetně dluhopisů a malých společností.