Search
Close this search box.

Obchodní válka začala. Co nás čeká?

Trump

Obchodní válka mezi USA a Čínou oficiálně začala. V pátek 6.7.2018 vstoupila v platnost cla jak ze strany USA, tak o několik minut později ze strany Číny. Ta tak učinila v reakci na politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa, který s nepopulární myšlenkou zavádění množství nových cel přišel.

Nejde o první hřebíček, který Donald Trump do rakve mezinárodního obchodu zatloukl. Od začátku června platí nově zavedené clo na dovoz oceli a hliníku, které mimo jiných postihuje i Evropskou unii. Ani ta se příliš neostýchala se zavedením odvetných cel na dovoz whiskey, motorek Harley-Davidson a dalšího typicky amerického zboží.

Spor mezi USA a Čínou je však o něco závažnější. Nejen kvůli množství zboží, na které se nové, 25procentní clo vztahuje. Jde především o reálnou hrozbu, že seznam zboží, na které je clo uvaleno, se bude i nadále rozrůstat.

Co jsou cla?

Clo je poplatek vybíraný státem při vstupu zboží z jiné země. Státy se tak pokouší chránit své vlastní výrobce před levnějším zbožím ze zahraničí a podporovat tak vlastní ekonomiku. Mezi některými státy vznikají celní unie (např. EU), ve kterých si státy mezi sebou cla neúčtují a navenek mají stejné sazby.

Zavedením cla vůči jiné zemi lze (teoreticky) chránit své vlastní výrobce před levným importem. Takovýto krok však poškozuje výrobce okolních zemí, kteří tlačí na vlastní vládu, aby zakročila. Série odvetných opatření může eskalovat až v obchodní válku.

Proč USA zavádí cla?

Prezident Trump je zastáncem hesla „America First“. Věří, že zavedením cel podpoří americké výrobce, kteří nemají šanci konkurovat cenám čínského zboží. Čínu samotnou obviňuje z krádeží duševního vlastnictví západních zemí. K tomu se nedokáže smířit s obchodním deficitem (USA dováží z Číny víc, než kolik do Číny vyváží), který země pod jeho kontrolou s Čínou má. Problém vidí především v neférových obchodních praktikách nejvyspělejší asijské ekonomiky.

Ačkoliv jeho zášť k Číně je pravděpodobně největší, nejedná se o jeho jediného obchodního nepřítele. V posledních měsících pálí na všechny strany a uchyluje se k protekcionismu, který je mnoha Američanům stále blízký.

O jaké zboží se jedná?

Zatímco u cel na ocel a hliník to bylo jednoduché, u čínského zboží je to o něco složitější. V první vlně bylo ze strany USA uvaleno 25% clo na 818 produktů v hodnotě 34 mld. USD (750 mld. Kč). Čína na to obratem reagovala opatřením v prakticky totožné hodnotě. V nejbližší budoucnosti má následovat uvalení cel ze strany USA na 284 produktů v hodnotě 16 mld. USD (350 mld. Kč) a nedá se čekat nic jiného, než že Čína zareaguje ve stejném měřítku.

Celý spor tím však nekončí. Prezident Trump doporučuje Číně, aby se zdržela odvetných kroků. V opačném případě je připraven uvalit cla na zboží v hodnotě až 500 mld. USD (což mimochodem odpovídá veškerému čínskému dovozu do USA za minulý rok).

Trochu však zapomíná na fakt, že bojuje proti politikům, jejichž osud, narozdíl od osudu amerického prezidenta, neleží v rukou lidu a čínská komunistická vláda si je toho dobře vědoma. Úmyslně proto zavádí cla tak, aby postihla oblasti s největší koncentrací voličů Donalda Trumpa.

Je tak otázkou, kdy přehazování horkého bramboru skončí a zdali se americký prezident pustí do podobně rozsáhlého sporu i s jinou zemí.

Jaký vliv má obchodní válka na investice u Portu?

I přes tvrzení prezidenta Trumpa, že obchodní války jsou dobré, investoři častěji zastávají opačný názor. Vytváří se tak nejistota, která se může projevovat větší opatrností a odprodáváním rizikovějších aktiv.

Na spuštění cel americký trh prakticky nereagoval. To především kvůli tomu, že spuštění bylo již delší dobu očekáváno a odvetné kroky Číny byly všeobecně předpokládány. Veškeré pohyby na finančních trzích se tak odehrály v minulých týdnech a pátek se ukázal být klidným a pozitivním dnem pro americké investory.

Otázkou tak zůstává, co bude dál?

Co se týká samotné České republiky, která patří mezi nejotevřenější malé ekonomiky světa, není velké překvapení, že patříme mezi země, které odskáčou ekonomické tahanice ze všech nejvíce. Jakožto malá ekonomika tratíme nejen na poklesu našeho vývozu. Každý další problém některého z pro nás důležitých partnerů znamená větší ztrátu pro nás.

Co se týká vaší investice u Portu (a na finančních trzích celkově), nemůžeme a ani nedokážeme předpovídat, jak trh zareaguje. Teoreticky by se dalo čekat, že obchodní konflikt s negativním vlivem na světovou ekonomiku bude mít negativní vliv na akciové trhy.

V realitě se americké i evropské indexy pomalu plíží nahoru ke svým maximům a američtí investoři, jakoby svého prezidenta znali, téměř nereagují. Mnoho z nich předpokládá, že většina výhrůžek zůstane pouhou hrozbou a prezident a jeho poradci nedopustí, aby spor nadále eskaloval.

Nesmíme však zapomenout, že Spojené státy minulý pátek ukázaly, že jsou schopny naplnit své sliby a pokud se americkému a čínskému prezidentovi nepodaří v nejbližší době s Čínou vyjednávat, může se jednat o začátek velmi drahého konfliktu.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Má smysl rebalancovat?

Při jakkoliv dlouhé investici je nutné mít správně sestavené portfolio tak, aby se riziko a

Grafy, které se hodí znát

Grafy jsou nedílnou součástí života každého dobrého investora. Bez grafů by byl každý z nás

cryptocurrencies

#4 – Opatrný optimismus

Vítejte u dalšího vydání Crypto newsletteru. Nově přecházíme na měsíční frekvenci, pojďme se tedy podívat na to nejdůležitější,