Search
Close this search box.

Pasivní investování – nejjednodušší způsob, jak zbohatnout

Těžko bychom asi hledali člověka, který by nechtěl zbohatnout. Většina z nás si možná neuvědomuje, jak velkou šanci má zbohatnout díky investování. Rozhodně větší než díky nečekanému dědictví nebo výhrou v loterii. A ne každý z nás má dostatek času nebo odborných znalostí, aby si sestavil vlastní investiční strategii a poté na pravidelné bázi spravoval své portfolio. Proto máme ve výsledku dvě možnosti; využít pomoc profesionálních portfolio manažerů, a nebo vyzkoušet tzv. pasivní investování. Rozdíl mezi aktivním a pasivním přístupem k investicím vysvětlíme v tomto článku a uvedeme několik příkladů, proč je vhodné zvolit právě pasivní přístup.

Možná byste intuitivně předpokládali, že pokud se rozhodnete využít služeb profesionálního aktivního správce, dosáhnete vyšších výnosů ve srovnání s tím, jak byste si vedli při vlastní investiční snaze nebo použitím pasivní investiční strategie. Bude to ale pravda? Ne podle nedávné analýzy Morningstar, která uvádí, že: Pouze 23 % všech aktivních fondů překonalo průměr svých pasivních konkurentů za desetileté období končící v červnu 2019.

Co je pasivní investování a čím se liší od aktivního přístupu?

Pasivní investování je dlouhodobá a finančně velmi dostupná forma investování. Umožňuje investorovi nakupovat naráz třeba stovky akcií firem na trhu a zároveň vyžaduje minimální úsilí. Hlavní strategií je kopírovat výkonnost trhu. A když kopírujte trh, pak se  investiční riziko takového portfolia rovná riziku tržnímu. Tedy nenesete riziko, že by nějaký aktivní portfolio manažer „sáhl vedle“.

Nejlepší příklad formy pasivního investování jsou indexové fondy. Sledují hlavní indexy, jako je nejznámější S&P 500 nebo index Nasdaq 100. Když index vymění nějakou akcii, ETF , které jej zrcadlí, udělají to samé.

Aktivní investování je přesným opakem. Místo vytrvalého, dlouhodobého kopírování vývoje trhu, se snaží trh předehnat načasováním nákupů a prodejů (tzv. časování trhů). Cílem aktivní investiční strategie je překonat průměrnou návratnost trhu a vydělávat na krátkodobých výkyvech. To sebou nese časté zásahy do portfolia a identifikace konkrétních cenných papírů na základě fundamentální analýzy. Je to velmi finančně i časově náročná forma investování. A bohužel v dlouhodobém srovnání nenese nadprůměrné výsledky, jak bychom všichni čekali. Ani ti nejostřílenější profíci často nejsou schopni překonávat výkonnost trhu – na toto téma si můžete přečíst náš článek.

Jak nejjednodušeji pasivně investovat?

Robo poradci – automatizované online investiční platformy

Využitím chytrých algoritmů robo poradci udržují stav vašeho portfolia stále v ideálním rozložení. Nespekulují a nesnaží se předvídat budoucnost. Navíc vám zde výši vašich výnosů neukrajují vysoké poplatky – efektivní online pasivní investování nevyžaduje vysoké náklady. Díky dlouhodobému investičnímu horizontu se nemusíte starat o výkyvy na trzích, které naopak často stresují investory aktivní.

ETF

Robo poradci zpravidla využívají pro investování ETF. To jsou fondy obchodované na burze (ETF – exchange-traded fund). Lze je tedy nakoupit a prodat jako akcie. Za hlavní výhody ETF považujeme vysokou transparentnost, flexibilitu, velkou diverzifikaci a výnosy na úrovni trhu.

Výhody pasivního investování

Dokonce i pro ty z vás, kteří mají rádi vše ve vlastních rukou, existuje spousta důvodů, proč zvolit pasivní investiční strategii.

Šetří čas i peníze

Jak se říká čas jsou peníze. Jen málo lidí by investování uvedlo jako jeden ze svých koníčků, a i kdyby to byl jejich koníček, neznamená to, že mají dostatek času, který mohou věnovat nezbytnému průzkumu trhu k přesnému načasování svých nákupů a prodejů, aby se mohli stát kopiemi Warrena Buffetta.

Můžete začít pasivně investovat za kratší dobu, než je třeba k přečtení tohoto článku. Například pro použití robo poradce obvykle nemusíte dělat nic víc, než odpovědět na několik otázek týkajících se vašich finančních cílů, vašeho časového horizontu a úrovně tolerance rizika. Na základě vašich odpovědí vám bude doporučeno portfolio, které nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Pasivní správa portfolia má výrazně nižší poplatky než aktivní správa. Méně transakcí a absence širokého týmu analytiků a portfolio manažerů s sebou přináší méně poplatků.

Na co si dát při pasivním investování pozor

Disciplína

U dlouhodobého investování je běžné, že si investor projde všemi možnými fázemi vývoje trhu (medvědím – klesajícím, býčím – rostoucím nebo klokaním – skákajícím charakterem trhu). Tomu však není třeba věnovat příliš pozornosti anebo dokonce panikařit. Panika ve výsledku naše výnosy zpravidla jen zhorší. Lepší je držet se plánu, vytrvat a s případným výběrem disciplinovaně počkat, až se trhy po pádu zotaví. V dlouhém horizontu totiž rostou – a toho se při pasivním investování využívá nejvíce.  

Diverzifikace

ETF vám umožňují investovat najednou do různých cenných papírů po celém trhu a celých sektorů. Jsou pro diverzifikaci ideální.

Pro opravdu všestranné portfolio je potřeba myslet i na diverzifikaci formou alternativních investic. Tato aktiva jsou často nezávislá na aktivitě akciových trhů. Více se můžete dočíst zde. Alternativou jsou také sběratelské předměty, které si svojí cenu umí držet a navíc ji časem zvyšovat. Tento trh navíc není tak volatilní, jako právě trh akciový. Do sběratelských a historických předmětů můžete investovat například na Portu Gallery, kde předměty důkladně vybírá odborná investiční komise. Vy tak část vašich investic uložíte například do veterána, poštovní známky nebo investičního alkoholu.

Pokud jste v investování úplně noví a cítíte se trochu nejistí, pasivní investování je nejlepší způsob, jak investovat bez potíží a zdlouhavého analyzování trhu. Pasivní strategie investování by měla být základem pro investování vašich peněz a nebo odrazovým můstkem do složitějších forem, jako je třeba sestavení vlastní strategie, kterou si na Portu můžete složit z předem pečlivě vybraných instrumentů.

——————————————————-
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co se na trzích nikdy nezmění

Letošní vývoj na akciových trzích střídmí komentátoři označují za mimořádně volatilní a překvapivý. Ti odvážnější

Investice do whisky

Skotská whisky na vzestupu

Whisky je tou nejvíc prosperující alternativní investicí roku 2019. Za pouhých 12 měsíců se její

Portu investoři - Radek Holub

Rozhovor s investorem Radkem Holubem

„Investovat jsem začal na střední škole, kdy jsem si založil investiční účet, prostřednictvím kterého jsem měl možnost nakupovat