Search
Close this search box.

Portu Gallery newsletter #11

Eleanor z filmu 60 sekund prodána v aukci za pořádný balík

Ford Mustang je ikonický a v současnosti také jeden z nejprodávanějších sportovních vozů na světě. Model GT500 je potom jednou z nejikoničtějších verzí ikonického amerického sporťáku. Nedávno se v aukci prodala oficiální verze legendární filmové Eleanor. Jednalo se přitom o naprostý sběratelský unikát a není divu, že se vůz vydražil za 253 tisíc dolarů, tedy bezmála 5,7 milionu korun. Součástí vozu oficiálně licencovaného jako „Eleanor Tribute Edition“ byla i kompletní dokumentace, a to nejen ta písemná, ale rovněž fotografická společně s oficiálním propagačním plakátem podepsaným samotnými herci z filmu 60 sekund – Angelinou Jolie a Nicolasem Cagem.

 

V DOXu se dražilo umění na pomoc Ukrajině

Na aukci s názvem Umění pro Ukrajinu vybraly v sobotu 19. března čtyři pražské galerie s pomocí 40 uměleckých děl 7,5 milionu korun na pomoc Ukrajině. Díla se dražila v zaplněné galerii Centra současného umění DOX, přičemž se všech 134 umělců a umělkyň rozhodlo svá díla do aukce věnovat bez jakéhokoliv nároku na honorář. Výtěžek poputoval na SOS sbírku Člověka v tísni. Podle zástupců organizace by vybraná částka měla stačit na téměř deset kamionů humanitární pomoci.

Banksyho dívka s diamantem jde na aukci, cena bude šplhat k jednotkám milionů dolarů

Graffiti známého britského streetartového umělce Banksyho znázorňující dívku držící diamant se bude prodávat v květnové aukci v New Yorku. Odhadovaná cena díla se podle aukčního domu Christie’s může vyšplhat na tři až pět milionů dolarů (68 až 113 milionů korun). Dražené dílo je podle aukční síně jedinečným příkladem toho, jak Banksy dokáže nalezeným předmětům vdechnout nový význam. Malba na dveřích od nákladního automobilu vznikla v roce 2010.

Výstava Falza? Falza! představí napodobeniny uměleckých děl

Do 1. května má široká veřejnost možnost zhlédnout ve Šternberském paláci na Hradčanském náměstí výstavu Falza? Falza! věnovanou napodobeninám především evropského středověkého umění. Výstava nabídne také práce na papíře či výtvory napodobující také mimoevropská umělecká díla ⁠–⁠ orientální koberce nebo předměty užitého umění. Na návštěvníky čeká ve výstavě i velká interaktivní část, kde si budou moci zkusit sami odhalit falzum. Téma podrobně představí taktéž přednášky, které povedou renomovaní odborníci napříč obory i kriminalisté. K výstavě vyjde publikace, jež přiblíží postupy napodobování uměleckých děl a ukáže falza, kopie a napodobeniny ve srovnání s originály.

Holcová a Uldrych, Šíma a Lada. Klasické i současné umění se potkalo v Chemistry Gallery

Po nedávném úspešném úpisu díla Františka Kupky nabízí Portu Gallery další zvučná jména ze světa umění. V úterý 4. dubna proběhla v letenské Chemistry Gallery jednodenní pop-up výstava, na níž byly k vidění jak obrazy dvou představitelů současného umění – Veroniky Holcové a Jana Uldrycha, tak významných malířů minulého století – Josefa Šímy a Josefa Lady. Do šesti obrazů, které byly na výstavě k vidění, mají zájemci možnost investovat ve dvou investičních úpisech. S podobnými akcemi, kde by nejen naši investoři mohli upisované předměty zhlédnout a případně si promluvit s některým se zástupců Portu Gallery, plánujeme v budoucnu pokračovat.

Magické světy Holcové a Uldrycha stále k mání

Úpis unikátních obrazů Veroniky Holcové a Jana Uldrycha stále probíhá. Níže přikládáme video, ve kterém oba umělci komentují nejen své obrazy, ale také svoji cestu světem umění. Využijte unikátní příležitosti a diverzifikujte svá investiční porfoila o současné české umění.

Na co se můžete v dubnu na Portu Gallery těšit

V měsíci dubnu nás čekaji čtyři investiční úpisy. Již ve čtvrtek 7. 4. jsme představili úpis obrazů Veroniky Holcové a Jana Uldrycha. Tento týden, 14. 4., bude následovat další úpis lotu drahých kamenů – konkrétně afrických tanzanitů. Ve druhé polovině měsíce se můžete těšit na hodinky z limitované edice Arena Géralda Genty obrazy Josefa Lady a Josefa Šímy.

Lot 164 kusů afrických tanzanitů

Začátek úpisu: 14. 4. 2022 v 18:00
Cílová částka: 
1 005 000 Kč

V Portu Gallery proběhlo již několik úspěšných úpisů drahých kamenů tzv. velké trojky (rubín, safír, smaragd). V tomto úpise vám představíme lot 164 kusů velmi ceněných a oblíbených tanzanitů. Tanzanit je jeden z nejvzácnějších drahokamů světa, který se nachází pouze na jednom místě na světě – v nevelké oblasti na úpatí hory Kilimandžáro v Tanzanii zvané Merelani.

Čím jsou Tanzanity – lot 164 ks unikátní? 

Tanzanit, jak už sám název tohoto drahokamu napovídá, pochází z Tanzanie, kde se nachází jediné jeho naleziště na světě. Do rodiny drahokamů se připojil velice nedávno, objeven byl až roku 1967. Tento v přírodě hnědý kámen poprvé našli masajští pastevci během veliké bouře, při níž vznikl po úderu blesku požár. Na místě po něm zůstalo ležet několik modrých kamenů, které tam předtím nebyly. Odnesli je tedy místnímu amatérskému gemologovi Manuelu de Sousovi, který si původně myslel, že má v rukou safíry. Po identifikačních procedurách bylo zjištěno, že kameny byly ve skutečnosti vzácné krystaly zoisitu. Tak se přišlo na to, že z původně hnědých kamenů vznikají působením vyšších teplot modré minerály, které v mnohém předčí drahé safíry. Tanzanit byl od okamžiku svého objevení nadšeně oslavován jako drahokam 20. století.

Odhaduje se, že tanzanit bude během našeho života zcela vytěžen. V roce 2013 provedli nezávislí geologové výzkum, který odhadl, že TanzaniteOne, největší společnost na těžbu tanzanitu, stejným tempem těžby vyčerpá zásoby do 25–30 let. Díky tomu byl označen jako „drahokam generace“, protože v budoucnu pravděpodobně zmizí z trhu šperků a šperky s tímto kamenem budou velmi vzácné.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Kouzlo tichého bohatství

V jednom z nedávných článků jsme představovali hnutí FIRE, jenž usiluje o finanční nezávislost v

Aktivní vs. Pasivní investování

Aktivní vs. Pasivní správa portfolia

Investoři používají dvě hlavní a naprosto odlišné investiční strategie jak vygenerovat zisk: aktivní správu portfolia a pasivní správu