Search
Close this search box.

Portu Gallery newsletter #22

Fronty na speciální tisícovky od ČNB

Na začátku února vzbudila velkou pozornost limitovaná emise tisícikorunových bankovek České národní banky k 30. výročí rozdělení československé měny. Zvlášť v centru Prahy to byl nepřehlédnutelný úkaz, kdy zájemci byli ochotni čekat na svou bankovku i několik hodin. Dle Radka Nováka, člena investiční komise, se jedná o nákupy lidí, kteří se v oboru neorientují, a samozřejmě spekulantů, kteří se teď budou snažit je rychle prodat s co největším ziskem. Už nyní lze dohledat na aukčních portálech nabídky v rozmezí 2 000–3 000 Kč. Že by mohlo jít nejen o hezký artefakt, kterým se můžete pochlubit návštěvám, ale rovněž o šikovně uložené peníze, kazí primárně samotná kvantita, která činila 200 tisíc výtisků.

Sedmdesát milionů v kabelkách

Hongkongský miliardář Joseph Lau prodal v aukci od 30. ledna do 9. února 76 kabelek firmy Hermès a jednu kabelku Chanel v přepočtu celkem za 70,6 milionu korun. Lau koupil více než 1 500 kabelek Hermès jako dárky a jeho rodina jích stále vlastní více než tisíc, uvedl zástupce magnáta v prohlášení. V aukci, kterou pořádala společnost Sotheby´s, a která byla zároveň největší v prodeji kabelek na asijském aukčním trhu, zas tak o tolik svých kousků nepřišel. Aukční dům uvedl, že část peněz z prodeje bude věnována na charitativní účely. Nejdražší byla kabelka Bleu Jean Shiny Porosus Crocodile Birkin 25 z roku 2006 s kováním z 18karátového bílého zlata a s diamanty. Ta se prodala v přepočtu za 4,3 milionu korun.

View full screen - View 1 of Lot 126. Bleu Jean Shiny Porosus Crocodile Birkin 25 18K White Gold and Diamond Hardware, 2006.

Nový český aukční rekord na obzoru

Obraz od Oskara Kokoschky Žena a Otrok z roku 1920 momentálně aspiruje na nejdražší obraz prodaný v tuzemské aukci. S rekordní vyvolávací cenou 200 milionů korun vstoupí do aukce 19. března. Vyvolávací cena obrazu téměr dvojnásobně přesáhla aktuální rekord českého aukčního žebříčku, který od loňska drží obraz Staropražský motiv od Bohumila Kubišty za 123,6 milionu korun. Cena je na české poměry astronomická, na zahraniční poměry je ale reálná. „Nechci předjímat, jestli obraz prodáme. V tuto chvíli je pravděpodobnost 50 na 50. Necháme se překvapit,“ říká majitel aukční síně Vladimír Lekeš. Obraz, který představuje bývalou Kokoschkovu milenku jako otrokářku a jeho samotného jako otroka, můžete spatřit v předaukční výstavě, která bude otevřena až do zahájení aukce v prostorách Adolf Loos Apartment and Gallery.

Obraz Oskara Kokoschky s názvem Frau mit dem Sklaven (Žena a otrok). (9. února...

Víno a whisky nad zlato

Fond pro kvalifikované investory Wine Management, který se zaměřuje na prémiové víno a whisky v loňském roce připsal svým klientům 13,49 %. Společně s uměním či veterány jde v Česku stále o poněkud netradiční aktivum, jeho popularita v posledních letech však vzrostla. Mimo jiné také proto, že dokáže držet svou hodnotu i v době, kdy padají akcie či dluhopisy, a dokonce i zlato ztrácí svůj jindy sebejistý lesk. Portfolio fondu je tvořeno 32 764 lahvemi investičního vína v hodnotě 276 milionů korun a 751 lahvemi investiční whisky v hodnotě přibližně 22 milionů korun. Na Portu Gallery se můžete na další úpis vín En Primeur těšit 16. března. O dva dny dříve si nenechte ujít v Galerii Harfa přednášku o této kolekci, kterou vám představí erudovaný sommeliér a odborník na vína Vít Bartošek

Lasvit opět září za hranicemi

Česká firma Lasvit vytvořila pro butik Cartier ve švýcarské Ženevě velkolepou ledovou halu a čtyři světelné skulptury, které povyšují jeden z největších obchodů značky v Evropě na zcela novou úroveň. Ledová jeskyně je vytvořena z křišťálových panelů imitující omrzlé ledové stěny. Umožňuje tak klientům ponořit se do atmosféry ledové jeskyně ukryté hluboko v horách. Další instalace už jsou zavěšené, nejčastěji nad prodejními pulty a vitrínami. I u nich se autoři inspirovali zejména přirodou. 

Klidnou a harmonickou oázu poté Lasvit vytvořil také v indonéském hotelu St. Regis Jakarta. Instalace Sound of Light kombinuje 1 192 kusů českého křišťálového skla s dynamickými světelnými efekty, které umocňují a podtrhují rytmus témat hraných na klavír v hotelové hale. Druhou instalaci, připomínající klapky saxofonu, umístili do jazzového klubu. Třetí instalace vzdává hold sopečnému reliéfu Indonésie a osvětluje taneční sál.

I miliony týdně za prodej Pokémonů

Bývalý hráč NFL Blake Martinez se kvůli zranění a nejistotám spojených s dráhou profesionálního amerického fotbalisty vydal úplně jiným směrem. Rozhodl se živit svou dětskou vášní – sbíráním kartiček Pokémonů, jejichž ceny během pandemie vyletěly do nebes. Odhaduje se, že loni měl trh se sběratelskými předměty hodnotu převyšující 400 miliard dolarů, tedy téměř devět bilionů korun. A tematické kartičky, zpravidla ty, které jsou něčím vysoce raritní, si z toho ukrajují značný kus. Díky lehce hazardnímu principu dražení, kdy před otevřením každé karty nechává zájemce přihazovat peníze, se staly jeho streamovací akce velmi populární. Ten, kdo přihodil nejvíce, otevřený balíček vyhrál. Zájemce tak mohl získat běžnou, nebo vysoce cennou kartu, kterou by následně prodal za násobně větší obnos. Impulsem k zapojení se do byznysu s Pokémony byl i fakt, že jednu vysoce raritní kartičku Martinez prodal aukční síni za 672 tisíc dolarů, tedy více než 15 milionů korun. 

Banksyho pouliční malby – nová ukrajinská známka a vzkaz na svátek zamilovaných

Pouliční dílo na fasádě domu ve městě Boroďanka bylo k výročí jednoho roku od začátku ruské invaze reprodukováno na poštovní známku. Malý chlapec na ni poráží dospělého muže v judu. Malba evokuje ukrajinskou armádu, která sráží k zemi ruského prezidenta Vladimira Putina, o němž je známo, že je držitelem černého pásu v judu. „Mysleli jsme si, že právě tahle známka, tohle graffiti, bude nejlepším vyjádřením toho, co si každý Ukrajinec myslí o našem nepříteli,“ řekl agentuře Reuters šéf ukrajinské poštovní služby Ihor Smiljanský. O známku byl na hlavní kyjevské poště ohromný zájem.

Na svatého Valentýna se pak na jednom z domů v britském městě Margate v Kentu objevilo nové Banksyho dílo s názvem Valentine’s day mascara. Graffiti zobrazuje ženu s pomláceným obličejem, která je stylizovaná jako manželka v domácnosti 50. let. Výjev tak má pravděpodobně odkazovat na problematiku domácího násilí páchaného na ženách. Po několika hodinách ale některé jeho části, konkrétně mrazící box, nechalo město odstranit. Důvodem prý měla být nebezpečnost uměleckého objektu. Nicméně však zástupci města tvrdí, že box chtějí na místo vrátit a dílo zachovat. A to i proto, že by město Margate mohlo být díky němu pro návštěvníky atraktivnější.

Na co se můžete v březnu na Portu Gallery těšit

Již 2. 3. se můžete těšit na úpis souboru 9 černých tisků na papíře Schovej se válko! od celosvětově známé české malířky Toyen. Následovat bude úpis Modrých safírů, Kolekce vína En Primeur 2021, poprvé na Portu Gallery představíme obrazy od belgického současného umělce Petera Weidenbauma. Měsíc březen pak uzavřeme kytarou Gibson Les Paul Custom z roku 1969.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Ekonomika eurozóny se překvapivě vyhla recesi

Ekonomika eurozóny v posledním čtvrtletí roku 2023 zaznamenala v mezikvartálním srovnání stagnaci. Tento výsledek překvapil mnohé ekonomy, protože na trhu existovaly obavy, že by se eurozóna mohla propadnout do mírné recese.

inflace-rijen-tiny

Jak se vyvíjí inflace v Česku, Evropě a ve světě?

Meziroční míra inflace v ČR v říjnu podle Českého statistického úřadu dosáhla na 8,5 %, což bylo o 1,6 p. b. více než v září. Zrychlení meziročního růstu cen bylo způsobeno především loňským promítnutím Úsporného tarifu do cen elektřiny. Při nezahrnutí Úsporného tarifu by cenový růst činil 5,8 %.