Search
Close this search box.

Portu Gallery newsletter #30

Na letišti v Ruzyni je umístěn portrét Václava Havla složený z tisíců předmětů

Uznávaný sochař a výtvarník Patrik Proško vytvořil na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni portrét Václava Havla v nadživotní velikosti. Prostorová socha je sestavená z více než 3000 předmětů a v portrét se promění pouze z jediného úhlu. V instalaci najdeme rovněž předměty, které jsou spojeny s jeho životem. Například radiátor s kovovými pouty z dob komunismu, který připomíná výslechy STB. Nechybí ani česká vlajka z pravého sametu jako odkaz na sametovou revoluci nebo Havlův osobní symbol – srdce.

Vzácná sloučenina objevená v Moně Lise odhaluje nová tajemství

Leonardo da Vinci byl malíř, vynálezce a anatom, nyní můžete k mnoha jeho profesím přidat i inovativního chemika. Ukázalo se, že experimentoval se svou proslulou Monou Lisou více, než se dosud myslelo. Pravděpodobně byl tvůrcem techniky, která se objevuje později i v několika Rembrandtových dílech ze 17. století. Spolu s pigmentem olovnaté běloby a olejem byla sloučenina – známá jako plumbonakrit – nalezena v základní vrstvě barvy. Sloučeninu objevil tým vědců z Francie a Velké Británie pomocí rentgenové difrakce a infračervené spektroskopie. „Pokaždé, když v jeho procesech něco objevíte, zjistíte, že zjevně předběhl svou dobu,“ řekl pro CNN Wallace, odborník na renesanční umění a architekturu.

Rozhovor s vnukem Alfonse Muchy – Johnem Muchou

 

Vnuk slavného umělce Alfonse Muchy a syn Jiřího Muchy, který stál u zrodu slavné Lendlovy sbírky. John Mucha s nadací Mucha Foundation pokračují v šíření slávy a odkazu celosvětově vyhledávaného autora. 

Přehrát

Do sbírky od Muchy už lidé zainvestovali přes 80 milionů korun

 

Doposud největší úpis na Portu Gallery vzbudil velký zájem, což potvrzují také čísla, hned během prvních 15 minut po spuštění se upsalo více než 55 milionů korun.

 

Přejít na článek

Jedna z nejžádanějších lahví whisky jde do dražby, zrála šedesát let

Londýnská aukční síň Sotheby’s v listopadu nabídne téměř stoletou jednosladovou whisky The Macallan Adami 1926, jejíž cena se odhaduje až na 1,2 milionu liber (34 milionů korun). Láhev pochází z nejstaršího ročníku této palírny. Whisky zrála šedesát let v sudech po sherry a v roce 1986 byla stočena pouze do 40 lahví. Jedna z těchto lahví byla v roce 2019 prodána stejnou aukční síní za 1,5 milionu liber (42,5 milionu korun), je to tedy zatím vůbec nejdražší láhev vína nebo lihoviny, která se kdy prodala. Macallan patří mezi skotské palírny s dlouhou historií a její whisky je žádaná mezi sběrateli po celém světě.

Znovuobjevené mistrovské dílo: Monetův obraz, který nebyl nikdy vystaven, by měl vynést více než 65 milionů dolarů

Obraz s názvem „Le bassin aux nymphéas“ neboli „Jezírko s lekníny“, široký dva metry, je součástí Monetovy slavné série „Lekníny“. Obraz byl namalován v letech 1917–1919 a pochází z posledního období Monetova života, kdy vytvořil sérii děl s motivy leknínů, která jsou dnes vystavena v muzeích po celém světě. Až dosud byl obraz více než 50 let ve stejné rodinné sbírce a dle místopředsedy Christie´s pro umění 20. a 21. století je v bezvadném stavu. Toto jedinečné dílo bude 9. listopadu nabízeno v rámci večerní aukce děl 20. století v Christie’s. Za významné Monetovy obrazy se v aukcích dříve vybíraly závratné částky. Další ze série „Lekníny“ se v květnu 2018 v Christie’s prodal za 84,7 milionu dolarů, zatímco obraz ze série „Kupky sena“ se o rok později v Sotheby’s prodal za 110,7 milionu dolarů.

Ukrytý model vesmírné lodi ze Star Wars vynesl v aukci neuvěřitelných 3,1 milionu dolarů

Dvaadvacetipalcová miniatura stíhačky X-wing, která se objevila v závěrečném útoku na Hvězdu smrti ve filmu Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje z roku 1977, se prodala v aukci za 3,1 milionu dolarů. Jedná se o doposud nejvyšší částku, která byla zaplacena za rekvizitu ze Star Wars. Přátelé mistra vizuálních efektů Grega Jeina našli X-wing v kartonové krabici v jedné z jeho nemovitostí. Jeinova sbírka nakonec vynesla 13,6 milionu dolarů. Jedná se tak o druhou nejvýnosnější hollywoodskou aukci na portálu Heritage Auctions. První příčku si stále drží herečka Debbie Reynoldsová, která prodala svou sbírku za 22,8 milionu dolarů, její součástí byly i bílé šaty z metra, které měla na sobě Marilyn Monroe ve filmu Sedmiletý svrab.

X-wing Star Wars

Davy lidí zahltily van Goghovo museum kvůli kartě Pikachu

Amsterdamská galerie se rozhodla přiblížit svou sbírku van Goghových děl mladým lidem. U příležitosti 50. výročí svého založení k tomu využila slavné Pokémony. Návštěvníky mile překvapila tím, že si po zhlédnutí výstavy mohli vyzvednout kartičku Pikachu zdarma, která byla namalována ve stylu obrazu malíře. Organizátoři ale zájem lidí podcenili, a velké davy a obavy o bezpečnost je donutily rozdávání karet přerušit. Nadále se prodávají na oficiálních stránkách muzea, ale i aukčních webech.

Listopad na Portu Gallery

Včera jste měli možnost investovat do „dušičkového“ úpisu Memento Mori – sbírka umění, který se skládá ze tří různých děl od současných autorů – Matyáše Chocholy, Martina Janeckého a Jana Vytisky. Příští týden vás čeká  Kolekce vína En Primeur 2022 #3. Úpisy na druhou polovinu listopadu budeme odhalovat, takže nezapomeňte sledovat naše webové stránky, ale také naše sociální sítě.

Rádi bychom vám již nyní dali tip na vánoční dárek – obdarujte své blízké smysluplnou investicí. V rámci této mimořádné akce můžete darovat poukaz na převod části nebo celé své investice na platformě Portu Gallery. Poukaz je možné objednat do 15. 12. 2023, a to zasláním požadavku na info@portu.cz. V rámci tohoto programu je převod zdarma. Více informací se dozvíte zde

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co je ETF?

Co je ETF?

ETF (z anglického Exchange Traded Funds) jsou burzovně obchodované fondy, které se snaží co nejpřesněji kopírovat vývoj podkladového