Search
Close this search box.

Představení strategie: Asie – Pacifik

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených z různých oborů, oblastí a cenných papírů, která jsou vytvořena na základě vašich rizikových a investičních preferencí, u Portu strategií můžete jít o krok dál. Věříte ve stabilitu největších světových společností? Investujte do nich. Nebo naopak čekáte boom rozvojových trhů? Tak se na ně zaměřte. Myslíte na budoucnost planety? Mnoho společností také, stačí zvolit vhodnou strategii a nebudete se muset bát, že dáváte svoje peníze korporacím, které budou mít na svědomí další ropnou skvrnu či kácení pralesů. V sérii článků představujeme investiční strategie, které pro vás Portu připravilo.

Pacifik – oceán rostoucích ekonomik

Zdá se, že to nejzajímavější, co se ve světě technologií a financí děje, se soustředí kolem Tichého oceánu. Na jedné straně najedeme Kalifornii a její legendární Silicon Valley, na straně druhé nenápadné giganty Japonsko, Hongkong, Jižní Koreu či Singapur. Tato strategie se soustředí právě na západní břehy Pacifiku, kde najdeme kromě dobře známých i velice ambiciózní rozvojové trhy. Co konkrétně strategie obsahuje?

Japonské akcie jsou jako základ strategie zaměřené na Pacifik jasnou volbou. Jedná se o rozvinutý trh s dlouhou tradicí a pravděpodobně první volbu kohokoliv, kdo se rozhodne investovat do asijských akcií. Japonské akcie obecně dobře odráží vývoj celé oblasti. Patří sem celosvětově známé technologické společnosti a automobilky, například Sony, Toyota, Nintendo či Mitsubishi Motors. Kromě toho se i zde na prvních příčkách co do velikosti umísťují společnosti ze sektoru finančních služeb, například již zmíněné Mitsubishi, které ve světě známe jako výrobce automobilů, je ve skutečnosti skupinou firem, mezi něž se kromě automobilky Mitsubishi Motors řadí i Mitsubishi UFJ Financial Group, pátá největší banka světa.

Dluhopisy rozvojových zemí jsou první dluhopisy, na které jsme v představení strategií narazili. Jde o stovky dluhopisů rozvojových zemí a jejich státních společností. Tyto dluhopisy se vyznačují trochu vyšší rizikovostí, avšak nabízejí zajímavé výnosy. Najdeme tu dluhopisy Uruguaye či nám blízkého Polska, ale pro tuto strategii je hlavní, že v balíku jsou i dluhopisy Indonésie, Filipín nebo Malajsie, a navíc něco málo z opačné strany Pacifiku – například Peru nebo Chile.

Asijské akcie přidávají do strategie akcie z devíti asijských zemí, čímž skvěle doplňují akcie japonské. A tři země s největším podílem leží na pobřeží Tichého oceánu. Necelou polovinu tu tvoří čínské společnosti v čele s gigantem Tencent, jehož dceřiné společnosti se věnují softwarovému vývoji, médiím, umělé inteligenci a dalším technologickým oborům. Srovnatelnou váhu má ve fondu Alibaba Group, další gigantický holding se zaměřením na informační technologie, jehož jméno je známé všude po světě například díky svému eshopu s levným zbožím Aliexpres nebo platebnímu systému Alipay. Další příčky obsazují asijští tygři Jižní Korea a Tchai-wan, první jmenovaný s populárním výrobcem telefonů a televizí Samsung Electronics, druhý s méně známou, avšak neméně velkou společností Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC). Ta je největším nezávislým výrobcem polovodičů, vyrábí součástky pro společnosti, které už jsou již o něco známější: Nvidia, Qualcomm či AMD.

Tichomořské akcie doplňují strategii o další tichmořské země – Austrálii a Nový Zéland. Z nich zmiňme například Commonwealth Bank of Australia, nadnárodní banku, která kromě Austrálie působí i na Novém Zélandu, v Asii, Spojených státech a Spojeném království. Dále je zastoupena banka Westpac a supermarketový řetězec Woolworths. Skoro celý zbytek fondu tvoří společnosti ze zbylých dvou asijských tygrů, Hongkongu a Singapuru. Přestože Austrálie má ve fondu nadpoloviční expozici, asijští tygři dohromady dávají 42 procent, což je vzhledem k jejich geografické rozloze slušný souboj dvou Davidů s Goliášem. Hongkongská AIA Group tu má dokonce největší váhu. Jedná se o největšího asijského poskytovatele životního pojištění s působností v celém asijsko-pacifickém regionu.  Singapur mezi největšími společnostmi reprezentuje DBS Group, původně státní singapurská banka, která teď působí po celé Asii a na jejím jihovýchodě je dokonce bankou největší.

Asie je zajímavý kontinent. Její společnosti jsou často na západě neznámé, přestože některé jejich výrobky nosíme denně v kapse. V asijsko-pacifickém regionu se tyto společnosti mísí s „profláklými“ výrobci, jejichž názvy a loga máme všichni dobře uložené v hlavě, a vzniká neskutečně zajímavý mix industriálních, softwarových a finančních firem, které není možné přehlížet, jakkoliv nám přijde, že americká jména mají silnější zvuk.

I při investici do této strategie nechává Portu dvě procenta v hotovosti, stejně jako je tomu u všech dalších strategií a portfolií. Ta slouží k zajištění likvidity pro běžné operace s investorovými aktivy. Portu totiž vámi zvolenou strategii volitelně rebalancuje, zajišťuje proti kolísání české koruny, stará se o dividendy či úschovu cenných papírů. Hotovostní složka zajišťuje, že se strategií může Portu pracovat například bez časté nutnosti prodávat instrumenty, což může mít nežádoucí daňové dopady.

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme