Search
Close this search box.

První polovinu roku ovládly technologické a japonské akcie

stock-2463798_1280-2

V červnu jsme byli na akciových trzích svědky dalších překonávání historických maxim. Daří se zejména americkým a japonským akciím, evropské svým výkonem mírně zaostávají a nejhůře jsou na tom čínské akcie a akcie rozvojových zemí.

V rámci hlavních světových akciových indexů je na tom nejlépe americký technologický index Nasdaq Composite s výnosem 20,1 % a to i díky velmi silnému červnu, ve kterém poskočil o 5,4 %. Technologickým firmám se daří díky rozmachu umělé inteligence v čele s akciemi Nvidie, které letos vzrostly již o 156 %. Svá historická maxima ale posouvají výše i další velké technologické firmy jako Apple (14 %), Amazon (29 %), Microsoft (21 %), Alphabet (31 %) a Meta (46 %). Širší S&P 500 si letos připsal 15,1 %. Americké akcie jsou poháněny nejen šílenstvím kolem umělé inteligence, ale také optimismem, který doprovází očekávané snižování úrokových sazeb na podzim.

Už druhý rok v řadě je na tom výborně i japonský Nikkei 225, který v první polovině roku vzrostl o 19,1 % a atakuje poprvé v historii hranici 40 000 bodů. Japonským akciím se daří díky nízkým úrokovým sazbám, přívětivé korporátní politice v oblasti dividend a vlastních odkupů akcií a zejména nejslabšímu jenu za posledních 38 let. Slabá japonská měna podporuje tamní exportéry, protože jejich výrobky se stávají pro zahraničí levnější, a tak jim rostou zisky.

Evropské akcie v červnu vymazaly část svých předešlých zisků, přičemž je stáhly dolů zejména akcie francouzských firem poté, co byly oznámeny výsledky eurovoleb a vypsání předčasných parlamentních voleb ve Francii. Přesto si klíčový index eurozóny Euro Stoxx 50 připsal od začátku roku slušných 9,8 %. Jde o odrážení oživování ekonomiky starého kontinentu. Panevropský Stoxx Europe 600 mírně zaostává s výkonem 7,7 %. Z pohledu hlavních evropských indexů je na tom nejlépe německý DAX 40 s 9,4 % následovaný britským FTSE 100 s 6,1 %. Francouzský CAC 40 kvůli politickému napětí zaostává s 1,1 %. Za svůj výkon se rozhodně nemusí stydět ani české akce. Zdejší index PSE si připsal v první polovině roku 9,3 %.

Zatímco akciím rozvinutým zemí se daří, což potvrzuje výkonnost indexu MSCI World (10,8 %), rozvojové trhy zaostávají. Index MSCI Emerging Markets v letošním roce vzrostl pouze o 6,1 %, přičemž jej dolů táhnou zejména čínské akcie. Tím se nedaří z důvodu slabého ekonomického růstu, problémům v sektoru nemovitostí a geopolitického napětí. Index Hang Seng je letos vyšší pouze o 5,5 % a na současné hodnotě 17 000 bodů se obchodoval již před finanční krizí v roce 2006. Dvojnásobně lepší výkon mají indické akcie, když tamní Nifty 50 stoupl o 11 %, čímž pokračuje v silném růstu a překonává historická maxima.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

cryptocurrencies

#11 – Bitcoin za milion dolarů

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn