Jan Sýkora je spolumajitel WOOD & Company, investiční skupiny, která stojí za Portu, první automatizovanou investiční platformou v České republice. Časopisem Forbes byl označen za jednoho z pionýrů českého investičního bankovnictví, který učil nejen Čechy, ale celou střední a východní Evropu investovat. Honza v minulém týdnu odpovídal na otázky našich fanoušků na sociálních sítích. Hodně vás zajímala aktuální situace okolo trhů a koronaviru, ale také jaké má WOOD & Company s Portu plány a jestli i Honza investuje do veteránů na Portu Gallery.
Jak hodnotíte jako vlastník dosavadní působení Portu?
S produktem jsem velice spokojen (i jako klient), jen bych si přál, aby zhodnocování klientských prostředků (tedy vývoj na trzích) a nárůst počtu klientů byl rychlejší. Ale to jsou asi přání každého investora.
A jaké máte s Portu cíle?
Rádi bychom přes Portu nabízeli investice široké veřejnosti. Dle mého názoru Evropu čeká japonská desetiletka, tedy období, kdy Evropa stárne, zažívá nízký růst a nízké čí záporné sazby. Bude tedy zodpovědnost každého z nás se připravit na budoucnost. Dle mého názoru, nejlepší formou zajištění bude vybudování diverzifikovaného osobního portfolia.
Plánuje WOOD & Company rozjet další podobnou platformu/platformy jako Portu?
Budeme spolu s týmem rozšiřovat portfolio produktů, které přes Portu nabízíme. Plánujeme regionální expanzi a zajímavé jsou také venture investice, kde máme široké portfolio aktivit.
Jaké auto z investiční galerie Portu Gallery se vám líbí nejvíc?
Musím přiznat, že nejvíce se mi líbí ten nápad – koupit si jednotlivá auta „po šroubcích“. Asi nejvíce mám rád design Porsche, ale přiznám, že kupuji certifikáty zatím všech aut, které jsme nabízeli.
Kdy se vyplatí být klientem WOOD & Company a kdy Portu?
S Portu se snažíme demokratizovat možnost investování a dává tak smysl investovat od jakékoliv částky. WOOD je zde pro institucionální investory nebo kvalifikované investory (například naše realitní fondy).
Zajímalo by mě, zda je rozumné teď posílat na účet Portu víc peněz než obvykle nebo čekat?
Já bych postupně využíval propadu na trhu a investoval celou dobu (nicméně v noci rád klidně spím, a proto se nenechávám kolísáním trhů rozhodit). Soustředil bych se na pravidelné přikupování při propadu a nesnažil se načasovat a trefit dno. Investice na Portu bych viděl jako pravidelnou aktivitu, ne jako spekulaci.
Do čeho vy sám investujete?
Jednou z mých největších investic je WOOD & Company (tedy i Portu) a naše nemovitostní fondy.
Chtěl jste se vždycky věnovat businessu? Co jste dělal předtím, než jste se dostal do WOOD & Company?
Asi od patnácti let jsem pracovat jako průvodce na zámku Konopiště a v podstatě se připravoval na to, že bych po ukončení střední školy z komunistického Československa odešel. Pak se ale stal zázrak, přišel rok 1989 a sametová revoluce a já zde mohl zůstat. Po ukončení mého studia MBA mi Richard Wood nabídl práci. Wood se stal tedy moji první a doufám, že i poslední prací.
Jací jsou Češi investoři? Jsme pořád pozadu za ostatními?
Dle mého názoru jsme jako národ ohromně konzervativní. Z toho vyplývá i velice nízká investorská aktivita na poli drobnějších investorů. Nicméně období nízkých či záporných sazeb a situace, kdy budou banky penalizovat investory za držení hotovosti, bude akcelerovat pocit zodpovědnosti za náš majetek, a tím pádem se bude více lidí zajímat o to, jak své prostředky spravovat.
Co si myslíte o současném trhu a koronaviru?
Nejsem lékař ani epidemiolog, ale mám pocit, že když se podíváme na celkový dopad koronaviru a porovnáme ho s dopadem ostatních nemocí či našeho chování, tak nevím, zda se dnes řídíme rozumem nebo panikou. Vždy, když je na trzích panika a lidé se rozhodují spíš emocemi než rozumem, se objeví zajímavé investiční příležitosti. Stejně tomu bude i tentokrát. Nakonec epidemie opadne (nebo se s virem naučíme žít jako s každoroční chřipkou) a racionalita se navrátí (jen uvidíme, kde v té době budou valuace). Pro investice je nutné se zamyslet ze středně či dlouhodobého pohledu, tedy 5-10 let. I z tohoto pohledu může být právě investice do veteránů zajímavá volba.
Co říkáte na aktuální situaci na trzích?
Jak jsem již říkal, je třeba na situaci nahlížet z dlouhodobého hlediska. Zachoval bych chladnou hlavu a hledal zajímavé příležitosti. Mám někdy pocit, že i panika je jako viróza silně nakažlivá. Doufejme, že i vlna nákazy a emocí pomine. Určitě stojí za to se dívat tam, kde jsou zajímavé valuace.
Investoval byste do čínských akcií jako např. Alibaba, Tencent nebo Baidu?
Určitě ano. Jen je otázka, zde jsme teď na dně.
Učíte své děti taky finanční gramotnosti?
Ano samozřejmě, naši kluci aktivně investují své kapesné. 🙂