Search
Close this search box.

FinTech Review – Nová jednička mezi NFT a rozvoz Grovy

satellite

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Nová jednička na trhu NFT. Jde o kolekci digitálního umění nazvanou Azuki, která se v těchto dnech stala nejprodávanější sbírkou ve světě NFT.  S objemem prodejů, který přesahuje 344 milionů dolarů (téměř 7,4 miliard korun) tak kolekce překonala i dosud nejúspěšnější digitální sbírky Bored Apes Yacht Club s opičími motivy nebo CryptoPunks inspirované londýnskou punkovou scénou.  Celý NFT trh v minulém roce přesáhl v tržbách 41 miliard dolarů.
  2. Alza zvýšila obrat o pětinu. Největší český prodejce elektroniky prodal v roce 2021 zboží za téměř 45 miliard korun. Meziročně tak vyrostl o pětinu. Vyřídil zhruba 18 milionů objednávek, což bylo ve srovnání s rokem 2020 o 27 procent více. E-shop obsloužil asi 5,25 milionu zákazníků. Společnost vznikla v roce 1994 a v současnosti zaměstnává kolem 4000 lidí. Působí také na francouzském a britském trhu, další expanzi letos neplánuje.
  3. Sberbank v Česku spustila Sberbank Business Accelerator. Sberbank CZ spustila program Sberbank Business Accelerator. Jeho cílem je najít a podpořit fintech startupy a ve spolupráci s nimi přinést inovace produktů a zlepšit služby Sberbank CZ. Projekt byl připraven ve spolupráci s DEX Innovation Centre, soukromým inovačním hubem. Startupy, které mají o program zájem, se mohou přihlašovat do 4. března.
  4. Inflace v Česku je nejvyšší od 90. let. Meziroční inflace v lednu stoupla na 9,9 procenta z prosincových 6,6 procenta a je tak nejvyšší od července 1998. Vývoj ovlivnily zejména ceny bydlení, pohonných hmot a potravin. Lednová inflace byla přitom vyšší, než Česká národní banka očekávala. Podle ní je navíc více než pravděpodobné, že v následujících měsících inflace překoná deset procent.
  5. České Happenee se rozrůstá a chystá nový produkt. Platforma pořádající virtuální akce pro klienty po celém světě zaznamenala meziročně sedminásobný růst. V roce 2021 zorganizovala celkem 365 eventů pro své klienty a zaměstnance velkých firem, například bezpečnostní konference GLOBSEC, kde promluvilo 174 speakerů propojených napříč časovými zónami. Happenee 2.0 umožní eventovou platformu škálovat tak, aby unesla více než 30 tisíc účastníků najednou.
  6. V Praze odstartoval superrychlý rozvoz Grovy. Německý startup přechází do ostrého provozu služby rychlého nakupování, kdy od naklikání nákupu v telefonu po jeho převzetí od kurýra má uplynout maximálně deset minut. Poslíčků na elektrokolech, elektroskútrech či v elektrických autech je zatím jen několik desítek, během tří až šesti měsíců mají být k vidění po celém městě a jejich počet se rozroste na stovky. Grovy je zatím dostupný je v některých částech Prahy, od podzimu se chce začít rozšiřovat do Brna a Ostravy.
  7. ViacomCBS se mění na Paramount, chce 100 milionů předplatitelů. Mediální společnost ViacomCBS se od 16. února přejmenovala na Paramount Global (zkráceně Paramount). Odkazuje tím na zlaté časy Hollywoodu, ale i na streamovací službu Paramount+, se kterou má velké plány. Urychlí její dostupnost v Evropě a v následujících dvou letech investuje šest miliard dolarů do exkluzivního obsahu. Za přístup ke platilo na konci loňského roku 56 milionů uživatelů. Ještě letos bude aktivní na více než 60 nových trzích.
  8. Blindshell vyvíjí chytré telefony pro nevidomé. Česká firma BlindShell vyvinula tlačítkový telefon, který má chytré funkce jako dotykový mobil a k tomu navíc celou řadu vychytávek speciálně pro nevidomé. Dá se ovládat hlasem ve více než dvaceti jazycích, umí rozpoznávat objekty a barvy i číst texty, je s ním také možné fotit. Společnost patří mezi nejrychleji rostoucí technologické firmy v Česku a ve střední Evropě a pravidelně se umisťuje v žebříčku Deloitte Fast 50. za svojí sedmiletou existenci expandovala již do čtyřiceti zemí.
  9. Seznam chystá vlastní „Facebook“. Česká techonologická jednička staví největší český mediální dům. Na její nejnavštěvovanější stránce, homepage Seznamu, zároveň najdete rozsáhlý rozcestník po ostatních českých médiích. Návštěvníkům tak chce nabídnout víc obsahu nad rámec svých klasických „boxů“. V rámci „nekonečného“ feedu plánuje klást větší důraz na diskuze a celkovou proměnu směrem ke klasické facebookové zdi
  10. Česká společnost Arbes má další akvizici a roste. Arbes Technologies, softwarový specialista pro bankovní a finanční sektor, oznámila akvizici společnosti SC Servis Software for Investment Banking specializující se na peněžní a kapitálový trh. Synergie obou společností zrychlí vývoj nové generace systémů pro investiční bankovnictví. V posledních čtyřech letech Arbes akvírovala slovenský Finamis, startup INBRAIT a Crede Experto, a to se stejným cílem – růst.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Podpořte udržitelnou budoucnost

Že s námi můžete investovat do udržitelné budoucnosti, už víte. Umožňujeme vám to skrze strategii odpovědná budoucnost, kde

Kterým ETF se letos daří nejvíce?

Letošní rok je na akciových trzích mimořádně volatilní. V průběhu březnového „výplachu“ se dokonce muselo obchodování na newyorské

Jak ušetřit na cestách?

Nejlepší ochrana před inflací? Volné peníze dlouhodobě investovat, například na Portu, nebo ihned spotřebovat. Pro mnoho z nás může