Investujete-li na Portu již delší dobu, možná jste poslední dny zaznamenali větší množství provedených operací v transakční historii. Nechcete-li, zabývat se tím nemusíte, ve výsledku je to jen trochu administrativy nevyžadující žádnou vaši akci. Pokud vás zajímá blíže, co se stalo, čtěte dále.
Stejně jako všude jinde, i v investičním světě občas dochází k nečekaným událostem nebo úpravám toho, co již dříve nastalo. Příkladem toho je třeba rekvalifikace dividend, se kterou se Portu setkalo právě v posledních dnech. A není to poprvé – ke stejné věci došlo již loni, avšak v menším rozsahu.
Dividendy a jejich pozdější rekvalifikace
Některé instrumenty v portfoliích nebo strategiích Portu mohou vyplácet dividendu. Ta nám chodí zpravidla na čtvrtletní nebo měsíční bázi od našeho custodiana, kterým je BNP Paribas. Tato francouzská banka strhne srážkovou daň (většinou) a v jednom balíku zašle pro každý instrument dividendy pro všechny klienty Portu. Jakmile nám přijdou, rozdělíme je dle držených frakcí v rozhodný den mezi klienty.
Standardně tímto proces končí, pokud ovšem po nějaké době nepřijde další instrukce od BNP Paribas. Takovou instrukcí nyní (25.5. 2020) bylo: emitent cenného papíru se rozhodl, že rekvalifikuje část jím již dříve vyplacených dividend na návrat kapitálu (return of capital – „ROC“). Laicky řečeno si to můžeme přeložit jako: to, co jsme vám dříve poslali jako dividendy, nejsou dividendy, ale návrat kapitálu; upravte si to. Rekvalifikace se týkala části vyplacených dividend mezi lednem – prosincem 2019 u instrumentů US High Yield bondy (JNK US) a US korporátní bondy (LQD US).
A tak bylo potřeba transakce upravit. To v praxi proběhlo jako odečtení dividend (záporné dividendy) a současné přičtení návratu kapitálu (kladný ROC). Vzhledem k tomu, že z ROC se nestrhává srážková daň jako u dividend, byly odečtené dividendy o tuto srážkovou daň (15 %) nižší, než zpětně připočtený ROC. (Máte-li menší portfolia a dividendy jsou v řádu centů, pak vlivem zaokrouhlování mohou odečtené dividendy být ve stejné výši jako přičtený ROC; rozdíl je patrný až u větších částek) Výsledkem je, že vám v portfoliu mohla přibýt nějaká malá cizoměnová hotovost vzniklá tímto rozdílem. Dříve sražená daň byla vrácena, jelikož dividenda již není dividendou. S hotovostí se pak dále pracuje v rámci operací s portfoliem.
Rekvalifikace a vliv na daňové přiznání
Ačkoliv byly nyní rekvalifikovány dividendy vyplacené již v roce 2019, daňový výpis za tento rok se zpětně již měnit nebude. Vše se vyřeší v tom příštím podkladu za rok 2020, který vám poskytneme v lednu roku 2021.
Tato akce bude mít v daňovém výpisu dva dopady. Zaprvé se projeví v podobě záporné dividendy a potažmo tedy poníží hodnotu hrubé výše dividend (dílčí základ daně dle §8) a sražené daně v zahraničí k zápočtu proti tuzemským daňovým povinnostem. A zadruhé dojde k ponížení kupní ceny dotčených držených kusů těchto cenných papírů právě o hodnotu rekvalifikovaných, dříve vyplacených, dividend (+ sražené daně) na kus. Výsledkem pro investora bude tedy pokles dividendového příjmu a současný téměř ekvivalentní pokles výdajů přímo spojených s nákupem a držbou cenného papíru, které je možné odečíst od příjmu z jeho prodeje.
Investor, který bude instrumenty držet déle než 3 roky, na tom tedy něco málo vydělá. Nyní mu byla vrácena zaplacená daň z dividendy a sice mu klesla nákupní cena instrumentu (a tedy se mohl navýžit zdanitelný zisk), nicméně při splnění 3letého časového testu tento zisk při prodeji danit nemusí.