Search
Close this search box.

Safír – drahokam modrý jako obloha

Safír je tradičním drahým kamenem už od dob starověkého Říma. I dnes patří mezi tři základní barevné drahé kameny a jeho barva je používána jako standard pro další modré drahokamy, jako jsou topazy či tanzanity. Safíry se nacházejí v každé královské šperkovnici od anglické královské rodiny po Svatováclavskou korunu.

Historie safírů a jejich tradice

Jak již bylo v úvodu zmíněno, safíry byly populární již za dob starého Řecka a Říma. Tehdy se věřilo, že modré safíry uchrání své majitele před závistí a újmou. Ve středověku se pak spojovaly převážně s křesťanstvím a duchovní je používaly jako symbol nebe. Obyčejní lidé si následně mysleli, že safíry přitahují nebeské požehnání.

V historii, umění a folklóru je odjakživa safír spojován výhradně s modrou barvou. Jedním z důvodů je samotný název pocházející z řeckého slova sappheiros, což znamená v doslovném překladu modrý kámen. Je sice pravda, že pro broušené safíry je tato barva nejrozšířenější, ale to neznamená, že nemají žádné jiné barvy. Naopak jich mají několik. Barvy se pohybují od čistě bílých po téměř černé. Nejvyhledávanější safíry jsou v barvě modré, žluté, růžové a tzv. padparadža, která připomíná barvu lotosového květu. Na Portu Gallery jste již měli možnost investovat například do úpisu, který byl složen z růžových a modrých safírů.

Surové safíry a rubín připravené na broušení.

Těžba

Na trhu se nejvíce objevují safíry zejména ze Srí Lanky, Thajska a Afriky. Obzvlášť první zmíněná země produkuje nejvíce broušených safírů, nacházejících se na tzv. sekundárních nalezištích, které jsou ve formě písků a štěrkopísků. Díky těmto nalezištím je těžba relativně nenáročná a nezatěžuje přírodu. Na rozdíl od těžby diamantů, nebo obecně těžby drahokamů v Africe, se těžba na Srí Lance poměrně dost liší v její rozlehlosti a pracovní síle. Většina těžebních lokalit nepřesahuje velikost stavebních pozemků a doly jsou téměř nezaznamenatelné. Těžba je velmi šetrná, místo trhavin se využívají například jen bagry. Po ukončení se naleziště zahrabe a uvede do původního stavu. Těžbu v dnešní době ovlivňuje cena pohonných hmot, které se používají právě pro těžební techniku a kompresory odvádějící vodu. Na mnoha místech je tak těžba kvůli vysokým cenám pozastavena.

Těžba v severní oblasti Srí Lanky.

Safír jako investice

Safír je nepochybně jedním z nejlepších investičních barevných drahých kamenů. Jejich historie, barva, odolnost a jméno je dělá celosvětově známé. Hlavním důvodem, proč je safír tak oblíbený, je i jeho odolnost a variabilita barev. Safír má tvrdost 9 Mohsovy stupnice tvrdosti, a tím se stává druhým nejtvrdším přírodním drahokamem hned po diamantu.

Cenu safíru ovlivňuje nejenom barva, ale i míra tepelného ošetření, které je u safíru běžné a trhem přijatelné. Během tohoto procesu se nevybroušené kameny, které nemají požadovanou barvu anebo čistotu, zahřejí na vysokou teplotu, čímž se tyto nedostatky postupně eliminují. Kámen je poté průhlednější a barva sytější. Neošetřené safíry jsou na trhu velmi raritní a díky tomu jsou zpravidla dvakrát až třikrát dražší než ty teplem upravené.

Výběr surového krystalu modrého safíru v místním obchodním centru Ratnapura.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

#23 – Velryby se probouzí

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn