James Playsted Wood, který toho o trzích napsal podstatně více, než průměrný smrtelník kdy přečetl, jednou trefně poznamenal, že „věcí, která nejvíce ovlivňuje akciové burzy, je všechno“. I po mnoha desítkách let to zní celkem dobře, protože faktorů ovlivňujících dění na trzích je opravdu nespočet. Jsou tu zisky a tržby firem, výkon ekonomiky, úrokové sazby, inflace, centrální banky, vládní výdaje a dluhy, rizikový apetit, inovace, demografický vývoj, dividendy a zpětné odkupy akcií, premiéry disneyovek, výnosy dluhopisů, korelace, epidemická situace a tak dále. Trhy prakticky nikdy nehýbe jen jedna síla, občas se ale některá proměnná jeví jako mimořádně významná až dominantní. To může jednomu (investorovi) celkem zjednodušit život.
Pokud jde o americký akciový trh, nepochybně podstatná část investorů, stratégů i analytiků by mezi hlavními faktory ovlivňujícími dění na burzách jmenovala politiku Fedu, případně obecněji vývoj úrokových sazeb. O tom vlastně ani nemá smysl vést delší polemiku. Třeba je ale za vším něco jednoduššího, byť bezprostředně souvisejícího. Peníze.
Lidé mají hodně peněz a nemají je kam jinam smysluplně investovat, a tak nakupují akcie, což žene jejich ceny vzhůru. To platí nejen v případě akcií. Lidé například chtějí bydlet ve svém, případně pronajímat, a tak nakupují domy. Ceny nemovitostí tak rostou.
Že je ocenění akcií vzhledem k ziskům firem (navzdory prudkému růstu zisků samotných) extrémně vysoké? Určitě je, ale pokud lidé chtějí či potřebují vlastnit akcie, budou je nakupovat. Lidský věk se prodlužuje, a tak i časový horizont, po který dává při zachování přiměřené míry rizika smysl držet akcie, narůstá. Pro poptávku po akciích jasné plus. V Americe navíc mnoho lidí investuje v rámci svých penzijních plánů, které jim mají zajistit dostatečné příjmy na stáří. Zajistí jim je dluhopisy vynášející hluboko pod míru inflace? Odpovězte si sami, akcie se hned jeví jako celkem rozumná volba.
V uplynulém roce a čtvrt se spousta lidí, i těch mladých, netypicky dlouho a často nudila doma, aniž by měla obavy o své příjmy. Vláda se postarala. Část peněz pak (z nudy, ale i z důvodů již nastíněných) zamířila na akciový trh, jakkoli podle mnohých navzdory fundamentům.
S fundamenty se to totiž má tak, že jsou opravdu podstatné pouze do chvíle, než se dostatečně velký kapitál rozhodne, že podstatné nejsou. Anglicky se tomu říká „flows before pros“, tedy že toky peněz jsou podstatnější než opodstatněné a fundované názory profesionálů vyzbrojených modely ocenění a vzorovými alokačními schématy.
Drobní investoři neřeší historické průměry P/E, i kdyby nastokrát měli. Chtějí jednou jít do penze s finanční rezervou, která se zrovna v době od velké finanční krize na akciovém trhu buduje lépe než jinde. A tak poptávka po akciích nevysychá.
Obdobně je určité vrstvě lidí jedno, zda ceny nemovitostí rostou nejrychleji v historii. Chtějí bydlet, případně investovat, a tak nakupují domy a byty. Nízké sazby jim v tom jsou zatím příjemným větrem do zad, řeklo by se, ačkoli relativní krátkozrakost tohoto argumentu odhalí i ne příliš bystrý čtenář.
Nic samozřejmě netrvá věčně. Trhy jsou ze své povahy prostředí cyklické a nebe je vysoko pro všechny, i když tomuto otřepanému prohlášení pár miliardářů se svými soukromými kosmickými programy v jistém smyslu nechce dát za pravdu. Kdo ale posledních deset let pokřikuje, že jsou valuace mimo mísu, možná u toho zkrátka zapomíná na tu vlnu peněz, která z trhů smetla hezkých pár medvědů a s nimi snad i trochu zdravé obezřetnosti. Kdo si ale zachovává zdravý rozum a na té samé vlně se veze na akciovém prkně vybaven správně nafouknutou záchrannou vestou diverzifikace, nelituje ušlých (již stovek) procent zhodnocení.
—————————————————————–
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.