V roce 2021 jsme v post-pandemické době byli svědky nevídaného růstu finančních trhů a celosvětového hospodářského oživení. Rok 2022 se naopak zapíše do historie jako rok nebývale vysoké inflace a tržních propadů. Ekonomika byla zasažena mnoha nepříznivými šoky, které zapříčinily, že ať už jste měli konzervativní nebo dynamické portfolio, neslo ztráty. Krize ale přináší nejen nejistotu a strach, ale i nové příležitosti.
Na začátku roku začaly trhy klesat, protože inflace pokračovala v růstu a napětí mezi Ruskem a Ukrajinou se stupňovalo. V únoru vypukla válka, která vytvořila novou krizi v dodavatelských řetězcích společností a vyhnala ceny komodit nahoru. Začaly se objevovat potenciální příležitosti u energetických akcií a rizika u růstových akcií (obojí se do jisté míry naplnilo). Počátkem března americký Fed poprvé od prosince 2018 zvýšil úrokové sazby a předznamenal tak začátek možná nejstrmější etapy zvyšování sazeb v historii. Počáteční zvýšení nebylo tak razantní, jak se očekávalo, a trhy se v březnu dočasně odrazily ode dna.
Zprvu mírnější navyšování sazeb odráželo postupně se měnící rétoriku Fedu, respektive jejího šéfa Jeroma Powella. Ten zatímco ještě loni mluvil o „přechodné” inflaci, letos postupně přitvrzoval. S tím, jak se zhoršoval inflační výhled, přecházel od uklidňující rétoriky až do relativně agresivní. S tím nastoupilo i razantnější zvyšování sazeb.
Centrální banky utahovaly šrouby
Ve druhém kvartálu pokračoval růst inflace napříč celým světem. Fed pokračoval ve zvyšování sazeb a upozornil, že na dalších zasedání bude agresivnější. Utahovat měnovou politiku začaly i ostatní centrální banky a inverze americké výnosové křivky jakožto signalizátora recese se začala prohlubovat. Během druhého kvartálu se index S&P 500 propadl o 16 % a do medvědího teritoria zavítaly i další světové indexy. Na akciové trhy měla špatný vliv zejména restriktivní politika centrálních bank s cílem dostat růst cen pod kontrolu. Důvodem byly rostoucí úrokové sazby, které zpomalují ekonomiku a zvyšují firmám náklady.
Společnosti ukázaly odolnost
Na trzích s ohledem na rostoucí sazby investoři ve druhém kvartálu pokračovali ve výprodejích. Tzv. P/E ukazatel (poměr tržní ceny akcie k zisku na akcii) amerických akcií začal prudce klesat. Důvodem však zatím nebyly klesající zisky společností, pouze cena. Ve skutečnosti si firmy udržely napříč kvartály pozoruhodně silný růst zisků.
Navzdory chmurným vyhlídkám investory potěšily výsledky společností a trhy v první polovině třetího kvartálu rostly. Jejich růst ale přerušilo další kolo negativních zpráv. Fed „ujistil“ že zvyšování sazeb zdaleka nekončí a v Evropě začala situace vypadat ještě hůře než v USA, protože Rusko přerušilo dodávky plynu. Evropská centrální banka se zvyšováním sazeb oproti Fedu otálela a euro tak poprvé po 20 letech kleslo na paritu s americkým dolarem.
Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí přesto dopadla lépe, než se čekalo a zisky na akcii vykázaly jednociferný růst. Pokud ale vyloučíme vliv energetických akcií, zisky byly spíše v záporu. I přes náročné makroekonomické podmínky se ale společnosti neuchýlily k masivnímu propouštění a trh práce zůstal po celý rok silný.
Vítězové a poražení
Největší ztráty letos utrpěly růstové a technologické akcie. Světoznámé technologické společnosti ztratily více než polovinu své hodnoty. Tesla klesla o 65,2 %, Meta o 64,1 %, PayPal o 62,6 %, Amazon o 50 % a Netflix o 51,2 %. Naproti tomu akcie společností spotřebitelského sektoru se ukázaly být vůči současné krizi imunní, protože byly schopny přenést vyšší náklady na zákazníky ve formě zvýšení cen.
Prudký nárůst hodnoty ale zaznamenal zejména zbrojní a energetický sektor. Energetický index S&P 500 vzrostl o 58,1 %. Společnostem v tomto odvětví se dařilo díky vysokým cenám komodit, které jsou důsledkem války na Ukrajině. Ta také podnítila obrovské investice států do posílení jejich vlastní obrany, z čehož následně profitovaly zbrojní firmy. Akcie německé zbrojařské společnosti Rheinmetall například tento rok vzrostly o úctyhodných 128 %.
Nebývale špatný rok potkal i dluhopisový trh. Růst úrokových sazeb způsobil pokles cen dluhopisů a tedy růst jejich výnosů do doby splatnosti. Výnos dluhopisů totiž narůstá s tím, jak padá jejich cena – tedy čím levněji je lze pořídit. Ceny některých, zejména dlouhodobých dluhopisů padaly i o 20 %. Například výnos desetiletého amerického vládního dluhopisu do splatnosti kvůli poklesu ceny vzrostl o 2,88 p.b. na 3,79 %, tedy zhruba o 138 %.Nákup dluhopisů se tak stal mnohem výhodnější než kdy dříve.
Poraženým roku jsou ale kryptoměny. Bitcoin ztratil 64 % hodnoty a aktuálně se obchoduje za 16,5 tis. USD, což je přibližně 365 tis. Kč. Podobně jako Bitcoin se propadly i další kryptoměny, například Ethereum kleslo o 67 %. Trh kryptoměn poznamenal celosvětový propad kapitálových trhů a množství skandálů, které postihly investory napříč světem. Mezi ty nejvýznamnější se zapíše pád kryptoměny Luna, nebo krach burzy FTX. Obě tyto události vyvolaly paniku na trhu a strmý pokles cen kryptoměn, což vyústilo v krach mnoha tradingových firem.
Pověst uchovatele hodnoty ve špatných časech nepotvrdilo ani zlato, které zakončilo rok na nule. Svého maxima dosáhlo podobně jako jiné komodity na začátku března, ale následně se ukázalo, že z krátkodobého hlediska není proti inflaci účinnou pojistkou. Lépe se dařilo ropě, jejíž cena se za uplynulý rok zvýšila o přibližně 11 %.
Světové trhy se také začaly obávat napjaté situace v Číně. Největší továrna světa se potýkala s hospodářskými problémy způsobenými politikou nulové tolerance vůči Covidu, realitní krizí a sankcemi ze strany USA. Čínské indexy masivně poklesly kvůli obavám, že Čína bude nadále upřednostňovat komunistickou ideologii nad tržní ekonomikou.
Inflace klesá, ale Fed zatím agresivní postoj nemění
Inflace se napříč světovými ekonomikami snižuje, a to především v USA, kde v listopadu klesla po páté za sebou. Americký Fed reagoval na růst inflace relativně brzy, a proto se mu jí daří dostat pod kontrolu lépe než Evropské centrální bance. Spojeným státům také napomáhá fakt, že tam není situace tak napjatá jako v Evropě, která je zatím stále závislá na energetických komoditách z Ruska.
Trh doufal, že po dalším poklesu inflace Fed zmírní svou rétoriku a ukončí agresivní zvyšovací kampaň, ale prosincový komentář šéfa Fedu přinesl drsné setkání s realitou. Jerome Powell uvedl, že v dalším roce zvyšování sazeb zdaleka nekončí, protože cenová dynamika ustupuje pomaleji, než se čekalo. Powell sice pokles inflace vnímal jako pokrok, ale uvedl, že 2 % cíl je ještě daleko.
Na stole je tvrdé i hladké přistání zároveň
Pozornost se v následujícím roce bude upínat především k inflaci. Čím dříve se jí podaří zkrotit, tím dříve se budou moci centrální banky uchýlit opětovnému snižování úrokových sazeb. Naopak potřeba dalšího navyšování by mohla způsobit recesi. USA a Evropa se zatím recesi vyhýbá, firmy nepropouštějí a trh práce tak zůstává nadále silný. Pokud by v příštím roce přesto nějaká recese přišla, důležité je, aby byla krátká a rychlá.
Momentální medvědí trh přináší jedinečné příležitosti k nákupu skvělých podniků za výhodné ceny. Akcie jsou nejlevnější za posledních 8 let a inflace ve světě začíná zpomalovat. Pro akciové trhy by neměla být přívětivá ještě minimálně první polovina nového roku. Druhá polovina příštího roku by mohla být ve znamení oživení akciových trhů a Fed by mohl dosáhnout úrokových sazeb, které mohou snížit inflaci na přijatelnou úroveň. Větší optimismus na trzích by mohl znamenat nadprůměrnou výkonnost pro technologické a růstově orientované akcie. Podle průzkumu agentury Bloomberg až 80 % manažerů očekává v roce 2023 růst akciových trhů a pouze 20 % očekává pokles.
Jak se dařilo Portu?
Díky vaší přízni a vytrvalosti se nám i v těžkých časech dařilo růst. Už je nás bezmála 175 tisíc a překročili jsme hranici 15 miliard Kč spravovaných aktiv. Poklesy se ale bohužel nevyhnuly ani našim Portu portfoliím. Ty byly svou výkonností ojediněle vyrovnané a zakončily rok ve ztrátě zhruba 18 %. Přesto se nám ale podařilo překonat výkonnost indexů S&P 500, Nasdaq, SSE Composite nebo celosvětového MSCI All Country World.
Negativní náladou na trzích jsme se nenechali vykolejit a jako každý rok jsme představili další novinky a vylepšení s cílem zefektivnit a usnadnit vaše investování.
V prostředí rostoucích úrokových sazeb jsme neotáleli a zavedli Investiční rezervu, která využívá úročenou hotovost spolu s investičními nástroji tak, aby chránila vaše úspory při co nejmenší rizikovosti. Své prostředky tak nemusíte nechat ležet na svém bankovním účtu napospas inflaci, ale můžete je zhodnocovat na Portu s atraktivním úrokem 6,5 % p.a
V reakci na poptávku investorů jsme úspěšně spustili obchodování jednotlivých akcií. Do své investiční strategie si tak můžete přidat akcie světových i českých firem, kterým věříte a které jsou vám blízké. Velkou výhodou je možnost nakupovat i frakční podíly a i s menšími částkami zainvestovat do akcií hned několika firem.
Reagujeme i na aktuální trendy ve světě a zavedli jsme Odpovědné investování, které je v souladu s ohleduplností a udržitelností k planetě i naší společnosti. Díky Odpovědným portfoliím můžou naši investoři směřovat peníze na podporu firem, které se chovají odpovědně a snižují negativní dopad svého podnikání na náš svět.
Neustupujte od své dlouhodobé strategie
Finanční trhy letos zažily bezesporu jeden z nejhorších roků v historii a málokterý investor dokázal být v zisku. Vydělal pouze ten, kdo vsadil většinu svých prostředků na jednu kartu, kterou byly buď protiinflační dluhopisy, nebo akcie energetických společností. Stejně tak však mohl takový investor o většinu svých investic přijít.
Stále totiž platí, že pro dosažení investičních cílů nejsou vhodné krátkodobé spekulace, ale dlouhodobé pasivní investování pomocí široce diverzifikovaného portfolia. Jak ukazuje historie, pasivní investování totiž z dlouhodobého hlediska poráží to aktivní – tedy investici do několika vybraných společností. Nečinnost je tak nejlepší obranou proti panice a turbulencím, které tu s námi nejsou poprvé ani naposled. Důležité je nepanikařit, dodržovat zásady chování při propadu na trzích a držet se své dlouhodobé strategie. Investujte pravidelně i v dobách větších poklesů, nakupujete totiž levněji.
Děkujeme vám za vaši přízeň a věříme, že další rok bude mnohem úspěšnější.
________________________________________
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.