Search
Close this search box.

#108 – Drtivý Boris

V předčasných volbách zaznamenala včera Johnsonova konzervativní strana drtivou výhru, největší od roku 1987. Boris tak má volnou ruku vyvést zemi z EU dle svých představ a snižuje se pravděpodobnost „tvrdého odchodu“. S měkkým Brexitem to vypadá na konec ledna, snad už definitivně. Na to reaguje libra posílením na letošní maxima oproti euru, dolaru i koruně. Vyjasnění situace se líbí i britským akciím, o jednotky procent posílily téměř všechny sektory, nejvíce pak banky.

Poprvé zasedla ECB v čele s novou prezidentkou Christine Lagarde. Ta se do větších akcí ale zatím nepouštěla a v souladu s očekáváním ponechala sazby na historicky nízkém -0,5 %. Do následujících let očekává stabilizaci ekonomiky a mírný růst inflace v eurozóně na úroveň kolem 1-1,5 %.

Jako na houpačce. Jsme VELMI blízko VELKÉMU DEALU mezi USA a Čínou, píše Trump. Jako bychom to již někdy slyšeli. I tak zpráva posouvá akcie na nová historická maxima.

Čerstvé investiční tipy na rok 2020 od kluků z JPMorgan. Radí vsázet na japonské banky, německé společnosti a rozvojové trhy. Skeptičtí jsou naopak ke korporátním dluhopisům a zlatu.

A jestli potká USA příští rok krize? Prý ne. Shoduje se na tom více jak 70 % oslovených finančníků z celého světa. Bojíme se nejvíce v Evropě, zbytek světa je optimistický.

Od desíti k pěti. 400 vyhozených v New Yorku a další stovky po celém světě, zavření dceřiné restaurační společnosti Spacious nebo odprodej startupu Condutor zabývajícího se SEO zpět jeho zaměstnancům: takové jsou poslední dny co-workingového startupu WeWork. Senátoři navíc požadují, aby byl Adam Neumann vyšetřován a souzen za podvod. Na druhou stranu se o jeho vzestupu a pádu bude natáčet televizní show, to bude drama.

Největší producent ropy na světě, společnost Saudi Aramco, vstoupila na burzu a za první den posílila hned o 10 % (aktuálně +4,5 % od IPO). Měřeno tržní kapitalizací je zdaleka největší společností světa s aktuální hodnotou 1,96 bilionu dolarů. Je to přibližně o 0,8 bilionu více, než jaká je velikost Applu nebo Microsoftu. Nebo velikost odpovídající 163 ČEZům.

Konzum vládne světu. Byznysmenem dekády je Jeff Bezos. V anketě CNBC jej zvolili CFO z celého světa. V devadesátkách začal prodávat knížky, dnes jeho Amazon prodává skoro všechno a v příjmech poslední roky poráží například i Walmart

Síla mládí. Osobností roku časopisu Time se stala aktivistka Greta Thunberg. Svým nízkým věkem a mnohdy i kontroverzním vystupováním se dokázala s tématem potřeby boje proti klimatické krizi dostat snad do úplně všech diskuzí na internetu i mimo něj – a jen za to si titul zaslouží.

Co ještě pod stromeček? Naklikejte si třeba Mac Pro za 1,6 milionu. Apple zpřístupnil ke koupi svůj dosud nejvýkonnější počítač. Začíná na 160 tisících, v „plné palbě“ – tedy například s 1,5TB operační paměti – se cena vyšplhá na desetinásobek.
A pokud hledáte něco levnějšího, stále můžete koupit například dárkový poukaz na Portu

Hezký víkend!


Co jsou dividendy a k čemu jsou dobré?

Dividendy jsou pomyslnou třešničkou na dortu ke kapitálovému výnosu. Jsou vaším příjmem i na Portu portfoliích a my je chytře reinvestujeme.


Co dělat, aby se vaše děti nedostaly do finančních problémů?

Nechcete, aby se vaše dítě dostalo v budoucnu do finančních problémů? Pracujte na jeho finančním vzdělávání. Takové je všeobecně známé pravidlo.


Vývoj vybraných instrumentů (6.12. – 13.12.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 148,6
+0,72%
YTD: +26,4%
Euro Stoxx 50
3 744,8
+1,42%
YTD: +25,4%
Nikkei 225
24 023,1
+2,86%
YTD: +20,0%
Ropa
59,7
+4,30%
YTD: +31,5%
EUR/CZK
25,51
-0,10%
YTD: -0,8%
Dow Jones
28 132,1
+0,42%
YTD: +20,6%
Pražská burza
1 092,2
+0,08%
YTD: +10,7%
Bitcoin
7 236,4
-3,30%
YTD: +92,0%
Zlato
1 475,5
+0,72%
YTD: +15,2%
USD/CZK
22,83
-0,81%
YTD: +1,6%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2019).


Jak zvýšit prestiž (a hodnotu) klasického automobilu?

Možností je několik. Začíná to citlivou péčí a dobrým servisem a může končit oceněním z některé soutěže elegance nebo rallye.


Vánoční nákupy a běžný účet od Googlu

Google se spojuje se Citi, nabídne úvěry a účty. Fio má novou aplikaci po Android. Bill Gates doporučuje 5 knih. Tipy na chytré dárky do domácnosti.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

eSport a gamming

Strategie: eSports a gaming

Málokterý sektor budí tolik vášní jako ten herní. Oblast donedávna vnímaná jako okrajová zábava puberťáků se během několika

Fed s úrokovými sazbami nepohnul

Fed na svém květnovém zasedání podle očekávání s úrokovými sazbami nehýbal, a ty tak zůstávají na 23letém maximu 5,25 % až 5,50 %

Pozitivní nálada investorů prudce vzrostla

Prudký nárůst pozitivního sentimentu amerických drobných investorů zaznamenal tento týden pravidelný průzkum společnosti AAII. Tak zvaný býčí sentiment