Search
Close this search box.

#109 – Veselé a výnosné Vánoce!

Donald Trump se v polovině týdne stal historicky třetím prezidentem, proti kterému vznesla sněmovna ústavní žalobu. Tzv. impeachmentu (schválenému Sněmovnou reprezentantů) před ním čelil ještě Andrew Johnson (1868) a Bill Clinton (1998). Do skupiny zlotřilců bychom mohli zařadit i Richarda Nixona, který ovšem kvůli aféře Watergate stihl opustit prezidentský úřad před oficiálním rozhodnutím.

Co to pro Donalda Trumpa a celý svět znamená? Vlastně skoro nic. Stejně jako v případě Johnsona a Clintona má poslední hlas americký Senát. V tom by pro odvolání prezidenta musely hlasovat dvě třetiny senátorů, což vzhledem k rozložení sil (Republikáni 53 – 45 Demokraté) nepřipadá v úvahu.

O co teda Demokratům jde? Především o výhru v listopadových prezidentských volbách. Trump podle nich zneužil svého úřadu, když tlačil na ukrajinskou vládu, aby mu nalezla kompromitující materiál na jeho možného soupeře Joe Bidena. Přesněji na jeho syna – Huntera Bidena. Necelý rok před volbami vycítili Demokraté svojí šanci a pokusí se celý proces co nejdéle natahovat a zaplňovat tak titulky novin vším špatným, co Donald Trump provedl. Škoda jen, že se před tím nezajeli podívat do Česka. Zjistili by, že tahle taktika ovoce příliš nenese.

A co na to trh? Ten se schválením impeachmentu už dávno počítal a žádný propad proto nenastal. Naopak – páteční podpis první fáze dohody mezi USA a Čínou spolu s příslibem lednového pokračování přinesl další vlnu optimismu. Index S&P 500 pokořil nové rekordy a od začátku roku posílil již o 28 procent! Co do výnosu tak jde o jeden z nejlepších roků za posledních 20 let. Přispěl tomu samozřejmě i ne příliš vydařený závěr minulého roku.Americký výrobce letadel Boeing přestane od nového roku vyrábět model 737 MAX. Přestože představitelé firmy slíbili, že nebudou propouštět zaměstnance, a že se dokonce pokusí pomoct i svým dodavatelům, dopady budou stále obrovské. Ekonomové z Oxford Economics spočítali, že zastavení produkce bude mít výrazný dopad i na HDP Spojených států. Jen v prvním čtvrtletí by kvůli Boeingu mělo růst o 0,5 procentního bodu pomaleji.

Zůstaňme ještě chvíli u létání. Nejhorší aerolinkou světa se posedmé za sebou stáváRyanair! Titul, který pravidelně uděluje společnost Which? na základě hodnocení uživatelů si Ryanair vysloužil díky zbytečným doplatkům, nevyhovujícímu jídlu, či častým změnám podmínek. Právě zmíněné příplatky činí téměř 30 procent veškerých příjmů Ryanairu.

Cybertruck od Tesly se na evropské silnice jen tak nepodívá. Podle expertů na schvalování vozidel pro evropský trh má Cybertruck zásadní problém. Všechny vozidla musí být bezpečná jak pro chodce, tak pro posádku vozu. To znamená mít především „měkký“ přední nárazník a kapotu. V případě nehody tak musí dojít k deformaci, díky které dojde ke ztlumení nárazu. Vzhledem k materiálu, ze kterého je karosérie Cybertrucku vyrobena, to bude asi problém…

Elon Musk ale vrásky na tváři mít nemusí. Akcie Tesly vystoupaly na historicky nejvyšší hodnotu a pokořily 400 USD za kus. Pozitivní sentiment trvá od zveřejnění výsledků za třetí čtvrtletí, ve kterém byla Tesla zisková. Radost investorům dělá i čínská továrna, díky které bude údajně možné snížit cenu Modelu 3 na tamním trhu až o 20 %.

Česká národní banka i nadále udržuje základní úrokovou sazbu beze změny, a to na dvou procentech. Strach ji nenahnala ani vyšší inflace pohybující se na hranici 3 %. Bankovní rada očekává slábnutí české ekonomiky, které by mělo přinést i snižující inflaci a na růst sazeb proto podle ní není správný čas.

Opačně se naopak rozhodla švédská centrální banka. Po 5 letech záporných sazeb se vydala směrem zvyšování a sazby posunula na rovnou nulu. Bankovní rada se přiklonila k názoru, že záporné sazby mají dlouhodobě negativní efekty na ekonomiku. Mezi ty patří například přežívání firem, které na trhu už dávno nemají své místo. Ty na sebe vážou neproduktivním způsobem zdroje, které by jinde mohly být využity lépe. Od Evropské centrální banky v nejbližší budoucnosti podobný krok ale neočekáváme.

Pokud rádi čtete a hledáte inspiraci na vánoční svátky, nezapomeňte kouknout na již tradiční doporučení Billa Gatese. Ten každoročně před svátky doporučuje 5 knih, které ho v uplynulém roce zaujali nejvíce. Jednu z nich má na svědomí i česko-kanadský autor Václav Smil, který patří mezi nejoblíbenější Gatesovo spisovatele.

Hezký víkend a pohodové prožití vánočních svátků!


11 návyků, které dělat ve dvaceti, abyste se ve třiceti stali milionáři

Sepsali jsme pro vás 11 návyků, které vám pomůžou s dosažením prvního milionu před třicátým rokem. Názory a rady od lidí, kteří si vybudovali své bohatství v mladém věku.


3 tipy pro zlepšení finanční gramotnosti dětí

Nechcete, aby se vaše dítě dostalo v budoucnu do finančních problémů? Pracujte na jeho finančním vzdělávání. Takové je všeobecně známé pravidlo.


Vývoj vybraných instrumentů (13.12. – 20.12.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 222,5
+1,70%
YTD: +28,5%
Euro Stoxx 50
3 769,0
+1,02%
YTD: +26,2%
Nikkei 225
23 816,6
-0,86%
YTD: +19,0%
Ropa
60,98
+1,13%
YTD: +33,8%
EUR/CZK
25,445
-0,25%
YTD: -1,1%
Dow Jones
28 507,7
+1,32%
YTD: +22,2%
Pražská burza
1 107,8
+1,32%
YTD: +12,3%
Bitcoin
7 176,7
-1,04%
YTD: +90,4%
Zlato
1 483,4
+0,15%
YTD: +15,8%
USD/CZK
22,937
+0,46%
YTD: +2,1%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2019).


Předvánoční shon vrcholí a v Německu nejezdí Uber

Soud v Německu zakázal Uber. Vánoční šílenství přineslo rekord českého internetu. Alza minulý týden prodala zboží za téměř 1,5 miliardy korun. Tři podvody s kryptoměnami v roce 2019. Jaké?

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Představení strategie: Asie – Pacifik

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených

znamky

Vzácné známky trhají aukční rekordy i v roce 2024!

Většina lidí je toho názoru, že sbírání známek je mrtvé. Jenže tento názor přetrvává již déle než 100 let! Jenže po více než 180 letech od vydání první známky je sbírání stále velmi živé, o čemž svědčí téměř vyprodané aukce po celém světě a rekordní ceny, které vzácné známky dosahují.

Top 3 podle Ladislava Chvátala

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top 3 podle…“, ve