Pozitivní zprávy se tento týden hledají jen těžko. Začít tak musíme těmi negativními, které bohužel převládají. Ušetříme vás aspoň koronavirových zpráv z Česka, kterých máte pravděpodobně až až. Z pohledu investora se tento týden opravdu nevydařil. Většina akciových indexů zamířila o více než 10 % směrem dolů a výprodeji se nevyhnuly ani kryptoměny. Po klidnějším začátku měsíce se tak na trhy vrací nefalšovaná panika.
Jak se daří jednotlivým indexům? Americký S&P 500 ztratil od začátku týdne 14 %. Podobně je na tom i Dow Jonesův index, který odepsal 16 %. O nic lépe si nevedla ani Evropa – Euro Stoxx 50 ztrácí od začátku týdne přes 18 %. Výprodej se nevyhnnula ani pražské burze – index PX odepsal přes 13 %.
Dnes situace vypadá o něco klidněji, jelikož řada investorů vidí v rychlém poklesu příležitost pro další nákup. Většina světových indexů díky tomu roste. Z části jde i o reakci na rozhodnutí americké centrální banky nakupovat další aktiva a napumpovat tak do ekonomiky 1,5 bilionu dolarů.
Co bude dál? To je samozřejmě těžké odhadovat. Vše záleží na dalším šíření koronaviru a především na délce a rozsahu ochranných opatření. Více než Itálie začíná přitahovat pozornost situace ve Spojených státech, kde je aktuálně přes 1500 potvrzených případů. Rozsáhla ochranná opatření v největší ekonomice světa by vývoji na akciovém trhu moc nepomohla. Naopak jakákoliv pozitivní zpráva o pomalejším šíření, či dokonce vakcíně posune trh prudce vzhůru.
Naše doporučení pro dlouhodobé investory se nijak nemění. Nenechávejte se stáhnout spekulacemi. Pokud chcete na situaci reagovat, využijte ji spíše jako příležitost pro levnější nákup. Ten ovšem raději rozložte do více týdnů. Přestože většina firem v krátkém období pocítí ekonomické dopady pandemie, v dlouhém období se na jejich byznysu nic nemění. Investujete-li tedy na více let, nic se nemění ani na vaší strategii.
Výprodeji se nevyhnuly ani kryptoměny. Cena Bitcoinu zamířila prudce dolů, a to na chvíli až k hranici 4000 dolarů. Důvodů pro pokles existuje hned několik a příliš se neliší od těch, které stojí za poklesem cen akcií. Někteří investoři se v období nejistoty zbavují riskantních aktiv a peníze převádí do bezpečí v podobě hotovosti, či některých komodit.
Evropská centrální banka nenaplnila očekávání trhu a rozhodla se neměnit depozitní sazbu. Očekávalo se přitom, že ji sníží o jednu desetinu na záporných 0,6 %. Namísto toho přišla s nabídkou pro banky v eurozóně, které si mohou vypůjčit dodatečnou likviditu, a to se sazbou až -0,75%. Využít ji ovšem musí pro financování malých a středních podniků. Ty však na zápornou sazbu asi nedosáhnou. Smůla.
Inflace v České republice i nadále roste. Její meziroční míra v únoru vyrostla na 3,7 %. Stále více se tak vzdaluje od 2% cíle České národní banky. Za růstem stojí tradičně především zvyšující se náklady na bydlení. Nejvýrazněji (o 10 %) rostly ceny elektřiny.
Česká koruna výrazně oslabuje. Zatímco v polovině února stálo euro méně než 25 Kč, aktuálně za je jedno euro zaplatíte přes 26 Kč. Česká měna je tak nejslabší za poslední 3 roky. Výraznější propad nastal po oznámení Donalda Trumpa o uzavření hranic s Evropou. Investoři se začali zbavovat rizikovějších aktiv a měn, mezi které česká koruna podle nich patří. Další rychlé oslabování by však u domácí měny už nastat nemělo a očekáváme, že dlouhodobě bude spíše mírně posilovat.
Co nedokázal 737 MAX, zvládá koronavirus. Akcie Boeingu krvácí. Za poslední 3 týdny poklesly o 50 %! Po 16 letech došlo k výraznějšímu ochromení letecké dopravy a poptávka po nových letadlech klesá. Pociťuje to i konkurenční Airbus, jehož akcie poklesly ve stejném období o více než 40 %.
Tesla slaví malé výročí. Po 17 letech své existence má na kontě milion vyrobených vozidel. Vzhledem k tomu, že k 31. prosinci jich bylo necelých 900 tisíc, znamená to že v prvním čtvrtletí stihla americká elektromobilka vyrobit již přes 100 tisíc vozů. Kvůli všeobecnému poklesu ovšem zpráva žádný výrazný pozitivní impuls akciím Tesly nepřinesla.
Na daňové přiznání máte čas až do konce června. Vláda tak rozhodla s ohledem na aktuální situaci. Odklad o 3 měsíce se týká nejen podnikatelů, ale i všech fyzických osob. Vláda zároveň slíbila, že se jedná o plošné opatření a souvislosti s koronavirem nebude nutné dokládat.
Malá prosba nakonec. Poslední dva dny je možné hlasovat pro zajímavé české projekty v soutěži Zonky Innovation Awards. Pokud se vám Portu líbí, uděláte nám radost svým hlasem. Moc děkujeme.
Hezký víkend!
3 pravidla chování v době korekce a rada investičního guru
Na finančních trzích je to v posledních dnech jako na houpačce. Pro mnohé investory Portu se tak naskytla první reálná příležitost prověřit své nervy, takzvanou rizikovou toleranci.
Rádi bychom přes Portu nabízeli investice široké veřejnosti, říká Jan Sýkora
Jan Sýkora je spolumajitel WOOD & Company. Honza v minulém týdnu odpovídal na otázky našich fanoušků na sociálních sítích.
Vývoj vybraných instrumentů (6.3.- 13.3.2020)
Americké trhy | Evropské trhy | Ostatní | Komodity | Měny |
---|---|---|---|---|
S&P 500 2 549,1 -14,2% YTD: -21,1% |
Euro Stoxx 50 2 645,5 -18,1% YTD: -29,4% |
Nikkei 225 17 431,1 -16,0% YTD: -26,3% |
Ropa 32,4 -21,6% YTD: -47,0% |
EUR/CZK 26,040 +2,3% YTD: +2,5% |
Dow Jones 21 712,0 -16,1% YTD: -23,9% |
Pražská burza 832,2 -13,6% YTD: -25,4% |
Bitcoin 5 385,3 -41,1% YTD: -24,9% |
Zlato 1 576,4 -5,7% YTD: +3,5% |
USD/CZK 23,449 +4,4% YTD: +3,7% |
*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).
Krize na kapitálových trzích nahrává trhu s klasickými automobily
Zatímco ekonomické dopady koronaviru vrhají kapitálové trhy do kolen, tak všichni s napětím očekávali první významější akci také na poli klasických vozů. Půjde trh s klasickými vozy také do kolen?
Strmý pád bitcoinu a lékař v prohlížeči
Bitcoin padá víc než akcie, za den ztratil pětinu ceny. Data proti COVID. Ajťáci hledají další dobrovolníky pro boj s koronavirem. Pojišťovna nabízí klientům poradenství bez toho, aby museli do ordinace