Search
Close this search box.

#126 – Opening up America again

Na trzích bylo tento týden ve srovnání s předchozími výrazně klidněji. Nepřišly žádné „historické propady ani nárůsty“, na které jsme si v této době skoro až začali zvykat. Světové burzy zakončily týden růstem, například index S&P 500 v týdenním srovnání získal 2 procenta, pan-evropský index Euro Stoxx 50 roste o 0,3 %.

Celkově se indexy postupně vrací na své hodnoty před pandemií. Například technologický Nasdaq 100, který obsahuje 100 těch největších nefinančních společností obchodovaných na stejnojmenné burze, již odmazal celou letošní ztrátu a vrátil se na úroveň z počátku roku.

Ohledně budoucího vývoje akcií panuje mírný optimismus, což lze vidět v cenách futures, které jsou v zelených číslech. Důvodem optimismu jsou postupně představované plány států na uvolňování krizových opatření.
V úterý takový plán představila česká vláda, ve čtvrtek pak se svým plánem přišel Donald Trump – a to má na trhy (nejen těch amerických) větší dopad. Uvolňování nazvané – Opening up America again – bude probíhat, obdobně jako jinde, v několika fázích a různě v jednotlivých státech, konkrétní datumy však známy zatím nejsou.

Koho však chce Trump (kromě demokratů) naopak přiškrtit, je Světová zdravotnická organizace (WHO), USA by měla pozastavit její financování. Zklamala prý pomalá a netransparentní reakce organizace na současnou pandemii.

Tento „geniální“ Trumpův krok ihned zkritizovalo mnoho odborníků a osobností včele s Billem Gatesem, který je po USA druhý nejštědřejší sponzor organizace. Svět dle něj potřebuje WHO nyní více než kdy jindy.

Nastartovaná Tesla. K dnešnímu dni rostou akcie Tesly již 10. den v řadě. Jen za tento měsíc tak posílily o více jak 60 %, od březnového dna pak dokonce o 106 %. Vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z nejvíce shortovaných (prodej vypůjčené akcie s očekáváním zpětného nákupu po propadu ceny) titulů si asi hodně lidí rve vlasy. O důvodech růstu lze spekulovat – někdo za nimi vidí zlepšení doporučení na nákup akcie od Goldman Sachs a Credit Suisse, jiní úspěch nového modelu Y a zbytek pravděpodobně věří Muskovo vizionářskému šarmu.

OPEC a jeho spojenci přistoupili k historicky největšímu snížení těžby ropy – o 9,7 milionu barelů denně (cca 10 % původní produkce). Produkce však stále převyšuje poptávku těchto dnů, která poklesla až o 20 milionu barelů denně. Zda je dohoda dostatečná a pomůže těžařům, je zatím otázkou. Částečně byl sice strach zažehnán, ale stále je na pořadu dne řešení nedostatku skladovacích kapacit přebytků.

Postupně začínají znovu vyrábět automobilky. Nošovická továrna Hyundai obnovila provoz v úterý, Škodovka to plánuje na 27.4. a TPCA o týden později. Volkswagen a Toyota plánuje znovuotevřít své evropské továrny příští týden.

Hezký víkend!


Jak (ne)snadná je strategie „kup a drž“

Po prudkém propadu cen akcií nebude divu, když se začnou rojit hanlivé komentáře na adresu investiční strategie „kup a drž“. Trik je v onom „drž“.


Vývoj vybraných instrumentů (10.4.- 17.4.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 845,90
+2,0%
YTD: -11,9%
Euro Stoxx 50
2 901,1
+0,3%
YTD: -22,6%
Nikkei 225
19 897,3
+2,1%
YTD: -15,9%
Ropa
18,0
-20,9%
YTD: -70,5%
EUR/CZK
27,165
+1,0%
YTD: +6,9%
Dow Jones
23 919,2
+2,0%
YTD: -16,2%
Pražská burza
853,2
+1,6%
YTD: -23,5%
Bitcoin
7 049,5
+1,9%
YTD: -1,7%
Zlato
1 710,2
-2,4%
YTD: +12,3%
USD/CZK
25,01
+1,0%
YTD: +10,6%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Jak využít karanténu a čas navíc k finančnímu vzdělávání?

Zůstat doma je to nejlepší, co teď můžeme pro sebe a své okolí udělat. Proč tento čas doma nevyužít pro rozšíření svého vzdělání v oblasti financí? A navíc zábavnou formou?


Rouška v mobilu a spolupráce gigantů

Huawei chce v Česku spustit Huawei Pay. Účtenkovka končí. Splní aplikace eRouška svůj účel? Tržby českých e-shopů se zvyšují.


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Představení strategie: Růstové sektory

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených