Search
Close this search box.

#131 – Kdy bude vakcína?

Akciové trhy za sebou mají silný týden, a to takřka bez výjimek. Spojené státy rostou od začátku týdne o 3 %, Evropa o 4 % a daří se i Pražské burze (+ 1 %). Středem zájmu jsou i nadále pozitivní zprávy týkající se koronaviru. Do popředí se nám ovšem derou spory mezi Spojenými státy a Čínou, které by v následujících měsících opět mohly hrát první housle.

Nejdříve ale k dobrým zprávám – začátek týdne rozproudil investory informací o tom, že vakcína společnosti Moderna obstála v prvních testech. Dobrovolní účastníci si po její aplikaci vytvořili potřebné protilátky proti covid-19. Pokud by šlo vše dobře dál, veřejnosti by mohla být dostupná na začátku příštího roku. Samozřejmě optimismus musíme i trochu brzdit, a tak je nutné zmínit značnou dávku skepticismu, kterou vůči výsledkům má část vědecké obce.

Druhý významný růstový impuls na trhy přinesl předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell. Prohlásil, že neočekává „žádnou druhou Velkou depresi (pozn. krize z roku 1929)“ a především svět ujistil, že Fed z pohledu monetární politiky „svůj zásobník ještě zdaleka nevystřílel“ a je tak připraven do ekonomiky v případě potřeby nalít další peníze.

Z pohledu amerického trhu měřeného indexem S&P 500 jsme aktuálně na úrovních z polovina října minulého roku. K dosáhnutí historických maxim by index musel posílit ještě zhruba o 15 %.
Evropa, měřená indexem Euro Stoxx 50, stále trochu zaostává a je na nejnižších hodnotách od poloviny roku 2016. K historickým maximům to má ještě daleko (~87 %) – těch totiž index dosáhl v roce 2000. K dosažení hodnot z poloviny února letošního roku by musely akcie eurozóny posílit asi o 33 %.A co táhne poslední dva dny trhy dolů? Jsou to především obavy z další eskalace konfliktu mezi USA a Čínou. Na vzájemné postrkování už jsme si zvykli, avšak v posledních dnech vytahují obě strany čím dál tím silnější arsenál.

Zmínit musíme především zákon namířený proti čínským společnostem na americké burze. Tento týden prošel Senátem a schválit ho kromě Trumpa bude muset ještě Sněmovna reprezentantů. V praxi by ovšem nastavoval pro čínské společnosti na americké burze stejné podmínky jako pro americké firmy. Jednou z nich je i nutnost doložit, že nejsou pod kontrolou zahraniční vlády. To by byl pro řadu čínských firem značný problém.

Ke schválení mohla přispět i kauza Luckin Coffee. Čínská obdoba Starbucksu, na jejíž akcie narazíme na americké burze, totiž výrazně nadhodnocovala své tržby v účetnictví. Kvůli podezření z podvodů nebylo s akciemi společnosti možné obchodovat již od začátku dubna. Ve středu tak trochu překvapivě došlo ke znovuspuštění a akcie zamířily o 35 % dolů. K hlavnímu poklesu ovšem došlo už před zákazem obchodování a od začátku roku tak ztrácejí přes 95 %. Nyní firma čelí hrozbě vyškrtnutí z burzy.

Zatímco ještě do finanční krize dominovaly americkému trhu banky, uplynulá dekáda ukázala komu patří (alespoň blízká) budoucnost. Technologické firmy ovládly přední příčky v tržní kapitalizaci a peníze vydělávají, i když se kola ekonomiky zadrhla. Není proto divu, že v porovnání s oblastí financí získávají technologie čím dál tím víc navrch – aktuálně jsou na tom lépe než během internetové horečky na přelomu tisíciletí.

Jednookým králem mezi finančními institucemi je investiční skupina Blackrock. Na rozdíl od ostatních její akcie neztrácí, a dokonce mírně posilují. Svou roli na tom hrají i populární iShares ETF, které jsou mimochodem také součástí Portu portfolií a řady strategií. Jen během dubna do nich přiteklo téměř 14 miliard dolarů (350 mld. Kč). Dohromady v nich mají investoři uloženo přes 1,85 bilionu dolarů (46 bil. Kč).

Facebook se pouští do světa eshopů. Nově slibuje podnikatelům vytvoření online obchodu přímo na Facebookem spravovaných sociálních sítích (Facebook, Instagram, WhatsApp, Messenger). Platit na nich půjde i přes Facebook Pay a Instagram Checkout. Stačí už jen vymyslet vyzvednutí a celý nákup tak zvládneme napíchnutím k oblíbené sociální síti. Akcie v reakci na novinku poskočily o 5 % vzhůru.

Česko na špici! Spotřebitelské ceny u nás rostly v dubnu meziročně nejrychleji z celé Evropské unie. Konkrétně o 3,3 procenta. Ve srovnání s březnem je to mírný pokles. V době koronaviru ovšem výpovědní hodnota statistik trochu pokulhává. Například inflace je měřena na spotřebním koši 690 výrobků a služeb, z nichž řadu ale v pozavírané ekonomice nemáme šanci pořídit.Portu vyráží do boje proti špatným investicím. Právě nyní je totiž ideální doba k zefektivnění. Všem, kteří si převedou své nevýhodné investice výhodně k Portu, nabízíme 20% slevu na správcovském poplatku. Akce není omezena jen na nové investory, ale platí i pro stávající. Více informací se dozvíte na našem blogu.Zároveň i nadále můžete Portu doporučovat svým přátelům a spolu s nimi tak investovat úplně zdarma.

Hezký víkend!


Sleva 20 %, když nyní přesunete své investice do Portu

Portu je český průkopník jednoduchého efektivní investování. Nyní nabízí lidem slevu 20 % na poplatku, když si k němu převedou své nevýhodné investice, třeba z podílových fondů. Je totiž ideální doba.


Jak šetřit peníze jako investor – ještě předtím, než začnete investovat

Možná se nepovažujete za „ten typ člověka, který investuje“, nebo možná nejste připraveni začít investovat právě teď. Tak či tak, máme pro vás článek!


Vývoj vybraných instrumentů (15.5.- 22.5.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 942,8
+2,8%
YTD: -8,9%
Euro Stoxx 50
2 904,8
+4,8%
YTD: -22,5%
Nikkei 225
20 388,2
+1,8%
YTD: -13,8%
Ropa
33,0
+12,0%
YTD: -46,0%
EUR/CZK
27,21
-1,4%
YTD: +7,1%
Dow Jones
24 365,5
+2,9%
YTD: -14,6%
Pražská burza
879,6
+1,4%
YTD: -21,2%
Bitcoin
9 114,9
-1,2%
YTD: +27,1%
Zlato
1 734,9
-1,2%
YTD: +13,9%
USD/CZK
24,95
-2,3%
YTD: +10,3%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Trh se dal do pohybu, Porsche 911 Clubsport se 40% bonusem!

Zatímco je naše Porsche 911 Carrera Club Sport stále v úpisu a stále tak máte možnost přidat se k investorům, který jej již vlastní, trh s klasickými automobily nestojí, naopak se rozjíždí „díky“ krizi do nečekaných obrátek.


Nákupy přes Facebook a prodej starých mincí

Facebook nabízí nákupy přes internet, Amazon to prý neohrozí. Bitcoiny netknuté 11 let se začaly hýbat. Spekulanti se bojí, že je tvůrce kryptoměny rozprodá.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Legenda jménem Ferrari

Ať už se o klasické či moderní automobily zajímáte hloubkově, okrajově nebo vůbec, se značkou