Search
Close this search box.

#150 – Vzhůru na burzu

Uplynulý týden přinesl po delší době zelená čísla. Americký index S&P 500 posílil od minulého pátku o 1,5 %, evropský Euro Stoxx 50 zhruba o 0,5 %. Mizerné září to ovšem nezachránilo. První podzimní měsíc uzavřely oba indexy v mínusu. Evropa o 2,5 % níže, Spojené státy o 4 %. Index S&P 500 byl v rámci měsíce v mínusu naposledy v březnu.

Dnes táhne americké trhy dolů nečekaná zpráva o nakažení Donalda Trumpa koronavirem. Hlavní americké indexy reagovaly okamžitým poklesem o 1,5 %. Takovéto výkyvy ovšem nemívají dlouhé trvání. Například v roce 1963 reagovaly americké trhy na vraždu J.F. Kennedyho poklesem o 3 %. Během následujících několika dní se indexy vrátily na původní hodnoty. Zdravotní stav prezidenta linky ve firmách nezastaví a už nyní míří trhy pozvolně vzhůru.

V posledních týdnech zajímá trhy hlavně jedna věc. Kolik dolarů americká vláda naleje do ekonomiky. Obě strany se sice na přesné cifře neshodnou, názory se ale začínají blížit. Na začátku navrhovali demokraté 3 biliony USD vůči 0,5 bil. USD republikánů. Aktuálně je poměr příznivější – 2,2 1,6 bil. USD. Není to ovšem jen o částce. Záleží také na tom, jak chtějí peníze využít. Řada analytiků se i proto obává, že k dohodě před volbami nedojde.

Prezidentské volby v USA se blíží (přesněji již probíhají) a za 33 dní budeme vědět, kdo na následující 4 roky usedne do Bílého domu. Podle průzkumů to zatím vypadá na Joe Bidena, ale díky posledním volbám všichni moc dobře ví, že průzkumy nejsou vše.

V úterý se Američané dočkali dlouho očekávané prezidentské debaty. Ta vlastně nic zásadního nepřinesla. V historicky třetí nejsledovanější prezidentské debatě (1. Clinton vs. Trump; 2. Carter vs. Reagan) oba kandidáti věnovali čas spíše osobním útokům a často skloňovaný titulek „Nejhorší prezidentská debata“ je zde asi na místě. Reakce na trzích byla takřka nulová.Americká investiční banka JPMorgan Chase zaplatí 920 milionů dolarů (21 mld. Kč) za údajnou manipulaci s trhy. Konkrétně se manipulace měla týkat státních dluhopisů a futures kontraktů na vzácné kovy. Tzv. spoofing, který skupina obchodníků prováděla od roku 2009 do roku 2016, označuje situaci, kdy dochází k umělému vytvoření poptávky. Obchodník v takové chvíli zaplavuje trh příkazy, které neplánuje provést. Tím nutí ostatní účastníky k obchodům, což vyvolává pohyb cen.

Disney krvácí. Pandemie koronaviru výrazně omezila provoz zábavních parků. V těch společnost zaměstnává přes 170 tisíc zaměstnanců a v minulém roce tvořily 40 % tržeb firmy. Disney v rámci úspor 28 tisíc zaměstnanců propustí. Naplnit se nedaří ani kina. Drtivá většina premiér se proto odkládá – například marvelovky Black Widow se fanoušci dočkají nejdříve v květnu 2021. Na druhou stranu pandemie svědčí Disney+ a dalším streamingovým platformám pod křídly firmy. Akcie Disney ztrácí tento týden 1,5 %, od začátku roku přes 15 %.

Skrze tzv. přímý upis (direct listing) vstoupily tento týden na americkou burzu hned 2 firmy. Asana, která provozuje stejnojmenný nástroj sloužící týmům k organizaci práce, zažila úspěšný vstup, který ji ohodnotil na zhruba 4 miliardy dolarů (90 mld. Kč).

Mnohem sledovanější byl ovšem vstup softwarové společnosti Palantir. Mezi její zákazníky patří kromě velkých korporací i americké tajné služby. Firmu, která měla svým softwarem přispět k dopadení Usámy bin Ládina, ohodnotil trh na 15 miliard dolarů (350 mld. Kč).

K životu se probouzí i Pražská burza. Svůj debut zde tento týden zažila Česká zbrojovka. Firmě se nakonec podařilo prodat jen asi čtvrtinu zamýšlených akcií. Důvodem je především menší zájem ze strany zahraničních investorů. Vstup na burzu ohodnotil firmu na 9 miliard Kč.

Okolo společnosti Nikola to pořád vře. Na konci minulého týdne se ukázalo, že design prvního vozu nevymyslel zakladatel firmy Trevor Milton (jak až do nynějška tvrdil), nýbrž ho koupil od chorvatského designéra. Následně byl obviněn ze sexuálního obtěžování (kterého se měl dopustit před 15 lety) a slavně to nevypadá ani s dohodou s automobilkou General Motors. Ta měla být uzavřena na konci měsíce, přesto na výsledek stále čekáme. Navzdory všemu posílily akcie Nikoly tento týden o 25 %.

Po několika sudech whisky upisujeme na Portu Gallery předmět podstatně křehčí. Jedná se o více než 80 let starý smyčec ze vzácného Sapanu ježatého a slonoviny, který má na svědomí Émile Auguste Ouchard. Startujeme v pondělí 5.10.2020 ve 14:00.

Hezký víkend!


Proč není investice do zlata dlouhodobě dobrou investicí?

Se zvýšenou volatilitou na trzích díky koronaviru, dostali prodejci mincí a cihliček další argument, proč byste určitě měli investovat do zlata. Jak to je se zlatem v širším kontextu se podíváme v tomto článku.


Ovlivňuje váš vztah s penězi váš investiční potenciál?

Lidská mysl je nejmocnějším „superpočítačem“ na Zemi. Pokud jej „naprogramujete“ správně, úspěch na sebe nenechá dlouho čekat. Občas se ale stává, že svou myslí sami sobě v úspěchu bráníme…


Vývoj vybraných instrumentů (25.9. – 2.10.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 351,1
+1,6%
YTD: +3,7%
Euro Stoxx 50
3 156,1
+0,6%
YTD: -15,8%
Nikkei 225
23 029,9
-0,8%
YTD: -2,6%
Ropa
37,1
-7,9%
YTD: -39,3%
EUR/CZK
27,03
-0,3%
YTD: +6,4%
Dow Jones
27 295,0
+1,6%
YTD: -3,2%
Pražská burza
855,8
-0,9%
YTD: -23,3%
Bitcoin
10 598,0
-1,1%
YTD: +47,8%
Zlato
1 905,3
+2,1%
YTD: +25,1%
USD/CZK
23,04
-1,1%
YTD: +1,9%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Rozkvět virtuálních karet v Česku a 300 korun za nic

Zásilkovna spouští samoobslužné výdejní boxy. Twisto spouští virtuální karty pro všechy své registrované uživatele. (Ne)používáte PayPal? Dejte si pozor, zavádí totiž poplatek za neaktivitu.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

MBA bez školy a zdarma

Titul MBA pořád patří mezi nejžádanější vzdělávací osvědčení ve světě businessu. Již v roce 2016 však přinesl časopis