Search
Close this search box.

#160 – Úspěšné vstupy na burzu

Americké akcie i v tomto týdnu vystoupaly na absolutní maxima. Index S&P 500 poprvé v historii pokořil hranici 3700 bodů. Ke konci týdne se ale zisky nepodařilo udržet a po delší době uzavírá v červených číslech.

Spojené státy řeší kromě koronaviru i starý dobrý fiskální balíček. Nedaří se přitom ani jedno. V nově nakažených pokořuje USA rekordy (200k+ za den) a dohoda v Kongresu je spíš dál než blíž. Všeobecně převládá názor, že před výměnou v Bílém domě je šance na podpůrný balíček minimální. Index S&P 500 oslabuje v tomto týdnu o 1,5 %.

Evropa se začíná smiřovat s tím, že 4 roky vyjednávání stačit nebudou a Británie opustí EU bez dohody. Termín pro vyjednávání se (pro změnu) prodloužil. Tentokrát do neděle. Přechodné období, které začalo v lednu, vyprší posledním dnem tohoto roku. S tvrdým brexitem trhy tak trochu počítají a očekávaný výsledek by výraznější dopad na indexy mít neměl. Evropský Euro Stoxx 50 ztrácí v tomto týdnu 1,5 %, britský FTSE 100 dokonce mírně posiluje (+0,2 %).

Největší IPO roku. Zprostředkovatel ubytování Airbnb ještě před vstupem na burzu několikrát zvýšil upisovací cenu, a nakonec si řekl o 68 dolarů za kus. Hned první den se hodnota akcií zdvojnásobila (aktuálně 140$) a investoři tak firmu ohodnotili na 85 miliard dolarů (takřka totožnou tržní kapitalizaci má Booking). Ještě v dubnu, kdy firma získala finance prostřednictvím soukromých investorů, byla cena Airbnb zhruba 18 miliard dolarů. Během 8 měsíců tak, podle názoru investorů, firma svoji hodnotu zpětinásobila.

Veleúspěšný vstup na burzu zažila i firma specializující se na rozvoz jídla, DoorDash. Společnost, která je obdobou českého Dáme jídlo, si řekla o 102 dolarů za akci. Nakonec se v rámci prvního dne cena vyšplhala až ke 195 dolarům (aktuálně 180$). Investoři tak firmu ohodnotily na zhruba 60 miliard dolarů. Sledovat budou muset především to, jak firma začne vydělávat peníze. Za poslední dva roky se ji podařilo skončit v plusu jen v jednom čtvrtletí. Pomohl k tomu lockdown, který zněkolikanásobil obrat firmy.

Facebook má v USA monopolní postavení v oblasti sociálních sítí. To tvrdí americké úřady a státy (46 z nich), které na největší sociální síť podaly žalobu. Chtějí především to, aby Facebook prodal aplikace Instagram a Whatsapp. I díky nim Facebook údajně „používá monopolní sílu k rozdrcení menších rivalů a potlačení konkurence“. Akcie Facebooku na žalobu reagovaly velmi vlažným poklesem a tento týden ztrácejí jen asi 1 %.

O tom, jestli Tesla není přeci jen trochu přeceněná přemýšlel už skoro každý. Sázet na to se ovšem nevyplácí. Tesla shorteři (lidé, kteří vsázejí na pokles ceny akcií dané firmy) ztratili na svých pozicích jen během roku 2020 přes 35 miliard dolarů (760 mld. Kč). Víc, než kolik tento rok ztratil celý americký letecký průmysl.

Meziroční inflace v Česku opět zpomalila. V listopadu na 2,7 %. Důvodem je především pomalejší růst cen potravin. Ekonomové očekávají, že za letošek dosáhne inflace v průměru na hodnotu 3,2 %. Příští rok by to i kvůli recesi mělo být „jen“ 2,3 %. Peníze ležící ladem tak rychle ztrácí svou hodnotu.

Pokud hledáte vhodný dárek pro své blízké a nechcete pokazit příjemně strávený večer zabaleným Dluhopisem Republiky, koukněte na naši nabídku dárkových poukazů. Smysluplná investice udělá přeci jen větší radost.

Co nového v Portu?

Na Portu Gallery se včera rozjel úpis stylového Ferrari 400i a více než půlka už je ho pryč. Nenechte si tak ujít jedinečnou příležitost stát se spolumajitelem jednoho z 884 kusů vybavených automatickou převodovkou.

V dnešní Portu Rychlovce mluví Radim Krejčí o plánech Portu na příští rok a kromě novinek z trhu přináší i odpovědi na některé zajímavé dotazy – například ohledně Portu strategií.Hezký víkend!


Průzkum: Jak v Česku rodiče odkládají peníze dětem?

Zjišťovali jsme, jak v Česku odkládají rodiče peníze dětem. Zda jim spoří, investují, jestli pravidelně nebo nepravidelně, a nebo třeba kolik korun měsíčně odkládají dětem stranou.


Nejdřív opomíjené, teď o to přitažlivější Ferrari

Kolem vozů této značky se vždy vznáší určitá aura jedinečnosti, navíc podpořená faktem, že Ferrari vždy vystupuje z davu, provokuje a chce se předvádět. Ale ne vždy je to tak okaté…


Vývoj vybraných instrumentů (4.12. – 11.12.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 645,9
-1,4%
YTD: +12,8%
Euro Stoxx 50
3 482,3
-1,6%
YTD: -5,7%
Nikkei 225
26 652,5
-0,4%
YTD: +12,7%
Ropa
46,8
+1,1%
YTD: -23,4%
EUR/CZK
26,33
-0,7%
YTD: +3,6%
Dow Jones
29 862,0
-1,2%
YTD: +4,6%
Pražská burza
965,0
-0,8%
YTD: -13,5%
Bitcoin
17 794,0
-5,5%
YTD: +148,1%
Zlato
1 835,0
-0,3%
YTD: +20,5%
USD/CZK
21,71
-0,5%
YTD: -4,0%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Předvánoční rekord a česká žaloba Googlu

Virtuální měna od Facebooku mění název, místo Libry se nově jmenuje Diem. Bitcoin nikdy nebyl dražší, po téměř třech letech prolomil cenový rekord. Balíků se letos posílá o 100 % víc než loni.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

inflation rate

Dvouciferná inflace

Český statistický úřad dnes vydal údaje o meziroční inflaci za měsíc prosinec a podle očekávání je rekordní. Oproti