Search
Close this search box.

#199 – Evergrande

Po měsíci se investoři dočkali dalších dat o americké inflaci a tím pádem jedné z posledních nápověd, v jakém stylu se ponese příští týden zasedání Fedu. Ceny v americké ekonomice rostly v srpnu meziročně o 5,3 % a jde tak o mírné zpomalení. Nižší, než se očekávalo, byla i jádrová inflace. Spíše to tedy vypadá, že Fed nebude se zpomalováním nákupů aktiv spěchat a datum oznámí až v listopadu.

Obecně ale nejistota vede k tomu, že trhy i tento týden hledaly směr. Poprat se investoři museli i s o něco více žádostmi o podporu v nezaměstnanosti, zlepšením amerických maloobchodních tržeb a návrhem demokratů na zvýšení daní. To by pro americké firmy znamenalo nižší růst zisků, což by se v budoucnu mohlo projevit i na přecenění akcií.

Americký index S&P 500 tak tento týden klesá o 0,3 %. Směrem do zelených čísel ho tlačí energetický sektor (+4,5 %), který jako obvykle reaguje zejména na ceny ropy. Mírně oslabuje i Euro Stoxx 50, který odepsal 0,4 %. Sérii růstových týdnů rozšířil japonský Nikkei 225 a přidal 0,4 %. Více než 5% pokles si naopak připsal hongkongský index Hang Seng, mimo jiné v reakci na regulaci hazardu ze strany Číny.

Regulace hazardu je ovšem jen jeden z důvodů. Do popředí se dostávají problémy společnosti Evergrande. Kauza, která se vyvíjí už delší dobu, se v posledních týdnech dostala do hledáčku médií a podle vývoje na trhu postrašila investory. O co tedy jde?

Evergrande je developerskou dvojkou na čínském trhu (byť jen asi se 4% podílem). Staví nemovitosti zejména pro střední a vyšší třídu a svůj růst financuje dluhem. Díky nemovitostnímu boomu stavěla společnost čím dál tím více nemovitostí, na které si půjčovala více a více peněz, až se dostala k dnešním 305 miliardám dolarů (6,57 bilionu Kč, necelý trojnásobek českého státního dluhu). Kromě toho má i jiné aktivity, včetně fotbalového týmu nebo vlastního vývoje elektrických aut.

V roce 2020 se skupina Evergrande dostala do problému s likviditou a varovala čínskou vládu, že by její problémy mohly ohrozit finanční sektor. Na konci září (2020) si dopis našel cestu na veřejnost a investoři se začali zbavovat akcií a dluhopisů této firmy. Pro zkrácení o rok dopředu, Evergrande se nachází v situaci, kdy nedokáže splácet ani úroky z dluhů a ratingové agentury snížily hodnocení na úroveň, kdy předpokládají její bankrot. Problémů si všímají i zákazníci, kteří nechtějí platit zálohy o které by mohli přijít a obavy se rozlévají i k dalším developerům.

O osudu firmy rozhodne pravděpodobně čínská vláda. Na jednu stranu hrozí problémy pro celý finanční sektor, na druhou stranu se jedná o soukromou společnost a čínská vláda se již dostkrát vymezila proti dluhovému zatížení se kterým Evergrande podniká. Pokud by firmu chtěla zachránit, pravděpodobně by to udělala potichu a bez mediální pozornosti. Uvěřitelný se zdá scénář, že vláda udělá maximum pro ochranu domácností, které zaplatily zálohu a čekají na dostavbu domu, a naopak minimum pro (zejména zahraniční) investory a věřitele.

Důsledky pro obyčejného investora? Složité odhadovat. Na jednu stranu existuje riziko, že by se problémy z Číny mohly přelít i do zbytku světa. Na druhou stranu čínský finanční systém prošel (pravděpodobně v očekávání tohoto scénáře) řadou zátěžových testů a na základě jejich výsledků by bankrot neměl znamenat větší problém. Na závěr, když se o něčem dočtete na každém rohu, pravděpodobně to nebude spouštěč většího propadu a obavy jsou do akcií dávno naceněné. Pokud nevlastníte přímo akcie a dluhopisy Evergrande, je lepší sledovat situaci pasivně zpovzdálí a zbytečně se nestresovat. A pokud vás zajímá více, zamířit můžete sem nebo sem.

Online grafická služba Canva vybrala od investorů 200 milionů dolarů a získala tak 40miliardové ($) ohodnocení. To z této australské společnosti dělá 5. nejhodnotnější startup světa. Před Canvu se vejde už jen ByteDance, Stripe, SpaceX a Klarna.

Právě třetí největší SpaceX vyslal ve čtvrtek na oběžnou dráhu historicky poprvé civilní posádku bez profesionálního astronauta. Celý let je plně automatický a posádka stráví na oběžné dráze tři dny. Kromě pozorování výhledů budou provádět lékařské výzkumy týkající se dopadů pobytu ve vesmíru na lidský organizmus.

Ceny průmyslových výrobců v Česku rostly během srpna meziročně o 9,3 % – nejrychleji od roku 1993. Hlavním důvodem je zejména růst cen energií a problémy v dodavatelském řetězci. Obecně mají výrobci tendence přenést kus svých nákladů na zákazníky a většinou se „výrobní inflace“ přelije alespoň z části do té spotřebitelské.

Co nového v Portu?

Na Portu Gallery proběhl tento týden úpis 8 sudů whisky z palírny Orkney. S hodnotou ve výši 6,7 milionu Kč šlo o historicky největší úspěšný úpis za dobu fungování Portu Gallery. Příští týden se můžete těšit na sbírku 15 jedinečných mini exemplářů části palestinské separační zdi ozdobených graffiti od světoznámého britského streetartového umělce Banksyho.

Po prázdninové pauze se vrací Portu Rychlovka. Tentokrát Radim Krejčí spolu s dalšími členy týmu probírá, co se během prázdnin událo na trzích a co se změnilo u nás v Portu. Nově si můžete Rychlovku pustit i jako podcast na Spotify.



Hezký víkend!


Jak se při investování nespálit?

Na příkladu kauzy Growing Way bychom rádi ukázali několik faktorů, které si drobný investor může v rámci několika minut ověřit a jejichž znalost výrazně sníží pravděpodobnost, že se stane obětí podvodu.


Jak fungují indexové fondy?

Průzkum společnosti Ally Invest ukázal, že 65 % dospělých tvrdí, že investování na akciovém trhu je pro ně děsivé a/nebo zastrašující. Dobrou zprávou je, že v dnešní moderní době existuje mnoho snadných způsobů investování…


Vývoj vybraných instrumentů (10.9. – 17.9.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 446,5
-0,3%
YTD: +18,4%
Euro Stoxx 50
4 154,8
-0,4%
YTD: +16,3%
Nikkei 225
30 500,1
+0,4%
YTD: +11,1%
Ropa
71,9
+3,1%
YTD: +48,1%
EUR/CZK
25,30
+0,1%
YTD: -3,6%
Dow Jones
34 612,6
+0,1%
YTD: +13,1%
Pražská burza
1 306,4
+1,7%
YTD: +27,2%
Bitcoin
47 524,0
+3,2%
YTD: +64,1%
Zlato
1 752,5
-2,1%
YTD: -7,5%
USD/CZK
21,47
+0,5%
YTD: +0,4%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Co jsou NFTs – trend v dnešním kryptosvětě?

Čím dál tím více začíná být slyšet o fenoménu NFT, jakýchsi digitalizovaných sběratelských předmětech. Co bychom o nich měli vědět a proč by mohly mít do budoucna slušný potenciál?


Služba BankID Sign a lidský robot iCub

BankID spouští novou službu elektronických podpisů. Nedostatek čipů na týden zastaví výrobu závodů Škoda. Na ČVUT vychovávají robota s kůží podobnou té lidské.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

10 let investice a 1000 USD

V Portu je naším zájmem diverzifikace portfolií, abychom se vyhnuli mnoha problémům spojeným s investicí do menší škály

Experimentální díla Patrika Hábla prodává Christie’s i Sotheby’s

Jeden z předních současných českých umělců, Patrik Hábl, se ve své tvorbě pohybuje na pomezí experimentální malby a grafiky. Jeho obrazy s podobou abstraktních krajin projektujících umělcovo nitro sklízí ohlasy nejen u nás. Jako jednomu z mála českých umělců se mu podařilo etablovat na mezinárodní scéně. Hábl má za sebou více než 70 výstav napříč kontinenty a brzy najdete soubor jeho obrazů také na Portu Gallery.